Споделена история от Тинейджърски

Моята несбъдната мечта...
Здравейте,
Най-вероятно моята история ще Ви звучи смешна и не толкова типична за тинейджърите, но тъй като не мога да се успокоя, реших да я споделя тук. Тази година съм седми клас, живея в малък град и съм мноооого чувствителна. По принцип съм ученолюбива, винаги се стремя да изкарам шестици, рядко излизам с приятели, защото почти нямам такива, често чувам да ми казват, че съм затворена в себе си, защото не говоря много, но аз смятам, че няма смисъл да се сприятелявам с хора, които не харесвам и които ще ме дърпат само надолу. И така аз си живея самичка(не че нямам родители, но на тях не им пука толкова много за моето образование, казват ми, че то не е най-важното в живота, но аз не мисля така)Опитвам се да им споделям по-малко и да се справям с трудностите сама, защото те не ме разбират. И така... Но тази година опознах един невероятен човек- моята любима учителка. Тя ме включи в една олимпиада. Аз се съгласих, защото това щеше да ми помогне за изпитите в края на годината. Но с времето желанието ми да се спечеля тази олимпиада се увеличаваше все повече и повече. Класирах се на общинския и на областния кръг и достигнах националния. Положих изключително много усилия, всяка ваканция, всеки ден се подготвях, бях решена да направя всичко възможно, за да стана лауреат. Заедно с моята учителка работехме здраво и вярвахме, че усилията ни ще се възнаградят.. Изцяло се отдадах на тази олимпиада, забравих за останалите уроци, защото исках да направя госпожата си щастлива, защото тя заслужава най-доброто в тоя живот, тя е толкова мила, добра и знае как да въведе ред в часовете, за разлика от други, нито пуши, нито пие. Тя беше единствената, която ме разбираше и ме подкрепяше, винаги беше до мен и ме вдъхнови. Просто се влюбих в нея, толкова я заобичах.. И исках да й се отблагодаря. Но ето, че дойде и националния кръг.. Силно се нядявах да сбъдна тази моя мечта, защото от 6 месеца се подготвях и се лиших от десетки неща, но, уви, не стана! Всички усилия отидоха на вятъра, само няколко точки(4-5) от общо 100 ме деляха от третото място.. Очаквах с нетърпение резултатите, но когато излязаха, просто се съсипах.. Знам, че това е само една олимпиада, но за мен беше много повече от това- беше моето хоби, моето желание и моята мечта. Ако бях спечелила, това щеше да бъде най-щастливият ми миг в живота, но сега съм безкрайно тъжна и депресирана и не мога да спра да плача, защото "можех", но не успях, защото учих буквално от сутрин до вечер, но усилиятя ми отидоха на вятъра, защото знам, че никога повече няма да имам възможността да постигна такова нещо. Може би разочаровах учителката си, но тя не ми го казва, но и аз напълно се отчаях.. И сега съм безкрайно тъжна, защото малко не ми достигна, но аз съм си виновна! Летях високо в облаците, паднах и сега не мога да се изправя на крака... боли ме, много ме боли и не знам как ще продължа напред! Моля Ви се, дайте ми някакъв съвет, как да се успокоя, как да се почувствам по-добре, не намирам смисъл вече в нищо.. животът е толкова жесток! ... :(

Коментари

1.   Хейй, успокой се. :) Това, че си успяла да влезеш в националния кръг, вече Е направило учителката ти горда. :) Плюс това, ще има много други олимпиади, провеждат се всяка година. Недей да се стресираш само заради едно такова нещо. :) Бъди по-позитивна, излизай, отпочини си от това всичкото. Ако толкова много те е страх заради учителката ти, просто поговори с нея и това е. Успех! ;)

Gwen

2.   Ся виж това е ЕДНА олимпиада, НЕ Е КРАЯ НА СВЕТА СЪВЗЕМИ СЕ ,животът не е само олимпиада , а колкото до учителката ти тя е искала да спечелиш за да се разчуе че на 1 място е ученичка от училището ти така правят всички. И аз съм ходила на олимпиади , печелила съм , губела съм, но когато съм губела съм си казвала ,, Е нищо другия път ще успея '' . Не се стресирай успокой се и си стъпи на краката

3.   Ето - това е един много добър житейски урок за тебе как НЕ трябва да се постъпва в живота! НИКОГА НЕ ЗАЛАГАЙ НА ЕДНА КАРТА, И НЕ ВЛАГАЙ ЦЯЛАТА СИ ЕНЕРГИЯ И ВРЕМЕ В ЕДНО-ЕДИНСТВЕНО НЕЩО, ЗАГРРБВАЙКИ ВСИЧКО ОСТАНАЛО!!!
Способните хора печелят първите места по олимпиадите не защото учат денонощно като тебе, забравят за другите уроци и въобще за всичко останало в живота, А ЗАЩОТО ГО МОГАТ - т.е. имат необходимите интелектуални, психически и т.н. способности!
Казано е: в спорта, в изкуството, в науката - всичко е 1% талант и 99% труд, НО нямаш ли го този 1% талант, дори и 1000% труд да положиш (както в случая си направила ти) - резултатът вече го знаеш...
Може би трябва да смениш амплоа-то... съвсем сериозно ти го казвам... Може би у теб се крие страхотен психолог, художник, педагог, НО НЕ И МАТЕМАТИК! Престани да се самоизмъчваш...

Продължавай да търсиш себе си, но вече си имай едно на ум с математиката. Можеш да продължиш да се състезаваш, но престани да се вкопчваш (най-вече емоционално) в крайния резултат, както досега - може пък тогава да се получи!

4.   Абе номер 3 как смееш да даваш толкова грешни коментари на момичето с риск тя да ти се върже на акъла. Не ставаш нито за мотиватор, нито за учител, нито за родител.

За да се постигне значим успех в живота е нужно умомомрачителна концентрация и целенасоченост. Живота не е достатъчно дълъг и няма време за развиване в много области. Айнщайн е пример за едно от малките изключения на този факт. Едва ли могат да ми се кажат имената на хора, които са постигнали големи успехи в няколко области едновременно.

Сбособните хора печелят първите места на олимпиади именно, защото работят върху уменията си денонощно докато другите спят. Те го могат, защото са развили уменията да го могат чрез труд, а щом тя е достигнала до този етап значи има талант!

Скъпа, аз съм възхитен от това, което си постигнала. Аз, който работя точно по тези методи като твоите, постигам абсолютно всяка цел, която си поставя. Това, което ти не знаеш и не осъзнаваш е, че не винаги става от първия път. Понякога става от 2-рия, от 5-тия, от 10-тия или повече, но винаги става.

И загубенякът, и победителят губят. Разликата между двамата е в това, че загубенякът се отказва, а победителят се изправя и продължава да опитва докато не успее. Победителят знае, че не е свършило докато не спечели независимо от кой опит.

Основното и критичното е целта. Ако целта е достатъчно значима и важна, тогава има силна мотивация и е много лесно да се опита пак до успеха. Особено, ако целта е много голяма и далечна.

Това, което ще направиш, е ако силно желаеш да спечелиш олимпиадата, да си направиш извод какво можеш да подобриш за следващия път и действаш и я печелиш! Продължавай докато я спечелиш. Научиш ли се на това отношение към нещата още на този етап в живота ще ти промени живота изцяло. Ще го приложиш на практика не само на олимпиадата ми и на всички други места. Така успяват успелите хора!

Тези неща не ги измислям! Ако не вярваш намери биографията на някой човек, който според теб е успял в живота и ще се убедиш. Формалата за успеха е една и е тази.

Не взимай толкова навътре загубите. За да спечелиш веднаж, първо трябва да загубиш многократно! Продължавай напред и нагоре! Дерзай!

Искрено се надявам да прочетеш коментара ми! Нямаше да го напиша, ако не ме възмути коментара на номер 3!

5.   'Животът е толкова жесток' - казваш.... Хммм ами прочети това тогава.
Аз съм на 15, момиче. Баща ми е мъртъв, почина когато бях на 10. Всички ме подценяват откакто се знам. Винаги съм в сянката на сестра си, всички там ме слагат. Майка ми ме лъже. Сестра ми всеки ден не пропуска да ми каже '' ти си тъпа, ти нищо не можеш, ти за нищо не ставаш, ти си напълно безполезна, ти си толкова тъпа, ти си малоумна, психично болна, ненормална, МАМА ВИЖДА НАДЕЖДА И БЪДЕЩЕ САМО В МЕНЕ, ти до никъде нема да стигнеш, тебе мангали ше те изнасилят и убият''... И т. н...
Та разбираш ли какво ми е положението. И аз като теб съм за другите затворена в себе си. Но запитват ли се те ЗАЩО съм така? !? Сигурно защото имам ужасрн проблем-криви зъби. Ужас.
До седми клас всички избираха сестра ми пред мен! Защото аз бях дивата, не ми пукаше за никой и нищо. Еби го стана дълго.
Съветът от мен е да не се вталяваш толкова. Започни да се занимаваш със нещо друго и ще ти мине, не е кой знае каква работа.

6.   Няма да ти казвам кое да ти е приоритет, но би трябвало да знаеш, че животът продължава и без да си спечелила тая измислена олимпиада. И аз минах по твоя път (с малки изключения) и накрая разбрах, че съм си пропилял най-хубавите години в учене. Сега няма контакти, няма достатъчно приятели, няма стимул за нищо и една не спечелена олимпиада ми е като шега. Уважавай си госпожата, но излизай повече с приятелки, води социален живот, защото някой ден ще разбереш, че другите са те дърпали в правилната посока, просто ти си била с главата надолу.

7.   Има много сфери, в които можеш да успееш, не се отчайвай :)

8.   Не се притеснявай, просто в живота има и такива моменти, в които нещата не се случват точно така, както сме искали. Трябва да се научиш да ги приемаш.

9.   Първо, искам да те поздравя за постигнато от теб! Малко хора стиган до областен кръг, а ти чак на национален с висок брой точки, браво! И съм любопитно – по кой предмет е била олимпиадата?
Второ, не се ядосвай! Важното е, че си положила усилия, че си се старала, учила, дала си всичко от себе си и усилията ти са се възнаградили – макар не с приза "Лауреат", ти си постигнала висок резултат. Мисли за това, за успеха си, гледай по-оптимистично на живота. :)
Трето, не се отказвай! Другата година отново има олимпиади, тогава се пробвай. Но не прекарвай цялото лято в учене – за висок резултат се иска и почивка, мозъкът се нуждае от нея.
Четвърто, не загърбвай всички останали предмети заради един!
Пето, сега си 7-ми клас, предстоят ти матури. Влез в училище, където се набляга засилено на предмета, който харесваш най-много.
Спокойно, убедена съм, че учителката е горда с теб! Поговори с нея, кажи и как се чувстваш и тя ще ти даде съвет. ;)
НЕ СИ ХАБИ НЕРВИТЕ И ЗДРАВЕТО ЗАРАДИ УЧИЛИЩЕТО! Хубаво е да се стремиш да имаш високи оценки, но не трябва да се вманиачаваш. Успехите се редуват с неуспехи. :`)
Сега, вместо да стоиш и да се депресираш за дребни неща, се успокой. Почини си малко, разхождай се, намери си приятели. Забрави за малко училището, оценките, олимпиадите. Мисли за други, по-позитивни неща. Останаха две седмици до матурите – седни и си преговори нещата. Но един съвет – НЕ ПРЕКАРВАЙ ПОСЛЕДНИТЕ ДНИ В НЕПРЕКЪСНАТО УЧЕНЕ! Напротив, мозъкът трябва да си почини и да подреди цялата информация. Дните преди матурата бъде спокойна, слушай музика, медитирай!
Ти си максималистка. Искаш винаги да бъдеш първа. Но знай, че в живота има много препятствие, с които ще се сблъскваш. Не трябва да си толкова чувствителна само заради едни точки. Усмихни се и кажи: "Аз постигнах много и съм горда от себе си! ".
И аз ходя на състезания и олимпиади – понякога печеля призови места, друг път съм с повърхности резултати. Не винаги сме перфектни, има и лоши моменти.
Но твоя не е лош, напротив – ходила си на национално! Колко от съучениците ти може да се похвалят с това?
Затова, мила, успокой се, почини, а после учи и се готви за матурите. Ти си умна и знам, че ще се справиш!
Горе главата и много, много успехи!
Д. 14 г.

11.   4, за идиотите наистина е така...

12.   От авторката: Благодаря за всички коментари, особено на номер 4-ти и 9-ти! Искам да добавя, че олимпиадата беше по БЕЛ и ако бях я спечелила, щях да пропусна изпита след 7 клас. Представям си какъв кеф щеше да бъде аз да си седя вкъщи спокойно, докато другите са на изпит, но, за съжаление, не успях.. Госпожата ми е много доволна от мен, но не и аз от себе си, защото винаги си поставям високи цели и правя всичко възможно, за да ги постигна, и когато не получа желаното се самообвинявам. Ако бях наистина тъпа и глупава, не бих стигнала и до областния кръг, а да не говорим за националния, но аз осъзнавах, че да стана лауреат е нещо съвсем възможно, защото притежавах нужните знания, бях научила целия учебен материал, но винаги в олимпиадите добавят и неща, които не се учат или пък се споменават, но в по-горните класове и ако не ги знаеш, просто отпадаш. Толкова много исках да се класирам, защото директно щяха да ми пишат 6. 00, без да се явявам на изпит, а какво по-хубаво от това? Много съжалявам, че не успях, много малко не ми достигна.. Гадното е, че следващата година ще бъда не 7-ми, а 8-ми клас и тогава няма национален кръг и лауреати, затова ви казах, че тази олимпиада си остава моята несбъдната мечта, защото вече всичко свърши, няма връщане назад, а и рядко имам възможността да постигна такова нещо. Казвам си- ето, че всичко си има край, но за мене той не беше щастлив.. Да, мога да призная, че съм постигнала голям успех, че няма от моето училище, дори и от моя град някой друг, който да е достигнал националния кръг, но осъзнавам, че аз вложиж сърце и душа, исках толкова силно да спечеля, защото намирах смисъл във всичко това, но накрая се провалих, защото не постигнах целта, а тя не беше просто да се представя достойно, а да се класирам на едно от първите места! Учителката ми казва, че всички 50 ученици от страната са с изравнени сили, аз също съм съгласна с нея, но нали само трима от тях стават лауреати? Наистина това е много несправедливо!!! Разликата в точките е съвсем малка-2-3 точки, а при мен 5-6 точки от първите места, но жалко на тези, които имат по-малкото.. Където и да погледна, всичко ми напомня за тазгодишната ми мечта и как аз провалих всичко. Никой не ми е виновен, защото, ако бях изкарала 100 точки, 100% щях да се класирам на 1-во място, но като имам по-малко, няма какво да се прави. Би трябвало да съм горда, но не мога да бъда, съвсем различно щеше да бъде, ако бях се класирала дори и на третото място, толкова много мечтаех, толкова много се надявах и ако бях станала лауреат, щях да съм не на седмото, а не знам си на кое небе.. просто щях да бъда ЩАСТЛИВА! Но бъдеще време в миналото не ми помага.. Не успях да изживея този звезден, неповторим миг, просто не можах да превърна тази моя мечта в реалност, не успях и според мен аз се провалих...