Споделена история от Тинейджърски

Може ли да карам Кросов мотор на 14 години ?
Здравейте! От 2 месеца се интересувам от кросови мотори и винаги съм искал да карам.. но съм на 14 години. Въпросът ми е дали мога да карам кросов мотор на тези години (говорим за 125к). Много хора съм питал някой казват, че може да карам свободно и ако съм видел полицай да не се притеснявам и ако карам нормално няма да има проблем, а други казват, че до 16г. не съм можел да карам. Много бих искал да знам дали на тези години мога да карам кросов стига да спазвам скоростта. Благодаря предварително!!!

Коментари

1.   По закон можеш от 16 да караш какъвто и да е мотор до 125к, ако вземеш и книжка. След 18 кубиците са без ограничение ако не се лъжа. Сиреч сега не е законно да караш, но какво те бърка ако ще щъкаш из горите с тоя мотор, където шанса да видиш патрулка е по-малък от 0% :D Карай си на воля, особено ако има много гори, хълмове и тем подобни около теб. А и не забравяй да внимаваш :)

2.   По горите шанса да те хванат е нулев. А и като си с каска е трудно да преценят на каква възраст си.

И не забравяй че мотора е само половината разходи. Съветвам те да си купиш хубава екипировка - каска, ботуши, наколенки и налакътници са задължителни. Препоръчвам ти и хубав гръв да вземеш също. Кросовите мотори са голяма тръпка, но и контузиите са серизни също ако не си подготвен с екипировка.

3.   Можем да хапнем и варено жито на 15 - както си решиш...

4.   Минималната възраст за правоспособност и получаване на свидетелство се определя от закона според категорията МПС:

16 години за управление на МПС от категория М;
16 години за управление на МПС от категорията Ткт (трактор), А1 и В1;
18 години за управление на МПС от категориите А, В, В Е, С1 и С;
20 години за управление на МПС от категория С Е
21 години за управление на МПС от всички останали категории.

Категория А1:
а) мотоциклети с работен обем на двигателя не повече от 125 cm3, с максимална мощност не повече от 11 kW и с отношение мощност/тегло, което не превишава 0, 1 kW/kg;
б) триколесни моторни превозни средства с мощност, която не превишава 15 kW;

А между другото 1 kW = 1. 36 конски сили

5.   Да добавя, че има два вида мотористи - такива, които са падали, и такива, които ще падат. А като се интересуваш от мотори, поинтересувай се и от травмите, които се получават при падания. Знам един, на който трябваше да му отрежат и четирите крайника след падане от мотор. Сега е без крака и ръце. Трябва да си наясно и с техниките на падане, защото дори и за падането си има чалъм, за да намалиш сериозността на контузията. А кросовите мотори са особено опасни. Помисли и за тази част, за да не ядат жито близките ти.

6.   Можеш да караш, но не и по националната пътна мрежа, където важи законът за движение по пътищата. Според закона можеш да вземеш М и А1 категории на 16, а 125сс си е А1. Сиреч - засега го карай само по чукарите.

7.   По закон докато нямаш книжка за правоспособност не може да караш нищо с двигател. На 16г възраст можеш да вземеш книжка за мотор до 125к 15 кВ - категория А1 или говорим за мотопед. След 18г можеш да си повишиш след изпит правоспособността за каране на мотор до 35 кВ- тук вече говорим за кросов мотор до 125к. А след 20г-21г възраст, има различни условия можеш да изкараш категория А, която вече ти позволява всякакъв мотор.
Иначе ако толкова ти се кара мотор отиваш и питаш на мото полигон дали ще ти дадат под наем, мисля че беше 30лв на час, да обикаляш трасето им. Защото там не им знам изискванията за възраст, а и може да минеш между капките.

8.   1, а до гората ще лети ли? Ако го хванат на път за гората?

9.   1 към 8 - Прочети 2-ри коментар :) Ако не превишава скоростта и е с каска ще го хванат на 30-ти февруари...

10.   8, може да си го транспортира с ремарке и на терена да си го ползва. Но макар и в гората, ако направи фал, ще си отговаря на общи основания. Кат М са мотопедите до 50 кубика. На 16 може да си вземе книжка и да започне с хобито си. Има кросови и 50 кубика. За начало такива са му достатъчни.

11.   На 14 можеш да караш само колело! До 16 просто забрави, защото 1 път няма да те спрат полицаите, втори път няма, ама на третия път ще те спрат и ще имаш разправии и ти и вашите. За това изчакай още 2 години, запиши си курса и като си вземеш книжката за мотор ще можеш да караш колкото си искаш.

12.   Кросов мотор няма право да се кара по Републиканската пътна мрежа, тъй като няма осветление.

13.   Карам мотори от както бях на 10, а кросови(по точно ендуро) по горите от 13 годишен(сега съм на 20) и мога спокойно да ти, че не само можеш, ами ако имаш финансовата възможност взимай час по скоро мотор и се радвай на изживяването, което ти доставят тези мототоциклети. Карането по гората е уникално изживяване, още от момента в който почнах да карам, не е минавало и ден без да си мисля за карането, определено не бих се отказал, още повече тук във България където е рай за този спорт. Друго, което би трябвало да те успокои е, че за карането на подобен мотор изобщо не ти трябва книжка, ама изобщо, освен ако не си търсиш, мотор със възможност за регистрация, тогава всичко се променя и написаните неща по горе от 4 и 7, но на твоите години ме съмнява :). Относно за проблемите с полицията няма подобно нещо, и като малък са ме хващали полицаи близо до гората, винаги гледам да съм максимално приятелски настроен и винаги се оправям с проблемите, в останалите случаи, когато се случи да съм на главен път или нещо от сорта не им спирам никога, нито пък им бягам, те вече дори не се опитват да те гонят като те видят със такъв мотор, има и изключения разбира се, не ме разбирай и погрешно де, в никакъв случай не ставай нахален със карането по улиците, не си насилвай късмета. Както ти беше написал по-горе 2, и аз да намекна НЕ пропускай най-важната част, а именно екипировката, трябва да е качествена, не прави компромиси за да не съжаляваш в бъдеще.

14.   Може!
Но само по затворени трасета! Нямаш право да караш по националната пътна мрежа, но на мотокрос пистите карат и много по малки деца от теб! Обаче там трябват едни пари... Матокроса не е от най евтините спортове.

15.   За да караш мотор трябва да имаш книжка, а за да изкараш книжка трябва да си на 18, за категория М май беше 17, така че сам си отговори дали можеш да караш мотор на 14 и без книжка.

16.   Можеш да караш дори пистов само ваще да не ти правят проблем и да не спираш на полицията :D Ако мотора ти е над 250 кубика даже няма и да тръгнат да те гонят

17.   здравейте да ви попитам начинаещ съм и да ви попитам какъв крос трява да си взема на 18 години съм и как ви може да са последствията от падане

18.   Аз съм на 10 и ми изглежда готино аз мисля че може защото съм гледал да си купувам и ми е писнало 7-8 годишна възраст. А и е горе долу мисля че може. Около блокове къщи и паркинги.

19.   Аз съм на 14 г. И имам 125кубика 4т полицаите ме хванаха и ми казаха, че мога да карам по гори, черни пътища и писти стига да има родител който да те наблюдава не можеш да караш по асфалтирани пътища