Споделена история от Тинейджърски

Вярно ли е ?
Здравейте!

вярно ли е, че няма значение къде ще завърши човек основното си образование ?
аз съм на 14 год. попитах учителките от старото у-ще и в отговор някой ми казаха, че има и то голямо ако след това ще кандидатстваш в някое ВУЗ.
други пък ми отговориха, че няма значение. има значение успеха .. "щом успеха от дипломата ти е добър няма начин да не те приемат в университет освен ти да си издържиш изпитите ...
зная, че тази тема е малко скучна, но наистина няма кого да попитам, питам един не, питам друг да ???
това е важно, спрямо образованието и спрямо реализацията след 12-ти клас .. ?

сегашната гимназия в която се записах след 12-ти клас ти дава и професия която си си избрал, но има и друга, която е известна със своите неща .. абе най-доброто у-ще в града е той ..

но в това даскало в което се записах ..
а в това най-доброто ацки мн. се учи ...
да ви кажа честно не съм набягал над учебниците, не ги зимах на сериозно ... и не зная са ако се преместя в фа трудно даскало как ще я карам ..
плис помогнете и мерси предварително :)

Коментари

1.   Всичките ми съученици отидоха в "елитни" гимназии след 7-ми клас. То бяха изпити, то бяха чудесии. Направо смехория. Аз и една приятелка си продължихме в общообразователна паралелка. Останалите - не се говореше с тях. Всички ми казваха, че съм направила огромна грешка, понеже съм отличничка, сериозен човек, интелигентен и трябвало да кандидатствам. Завърших 12-ти клас. Кандидатствах в пет университета, приеха ме в четири. Завърших втора по успех във випуска. Сега работя по специалността си и съм повече от удивлетворена. Повечето от онези "елитните" родиха в 10-11 клас, други станаха монтьори...Зависи си от човека. И в най-престижното училище да си, като си тъпак няма полза. И да си платиш да влезнеш в университет - пак си оставаш глупак. Така че, няма никакво значение в какво училище си. Всичко е дълбоколичностно.

2.   Правиш ли разлика между основно и средно образование?

Ако смяташ да кандидатстваш след 12 клас, избери училище (паралелка), което набляга на предметите, с които ще кандидатстваш. А ако няма на кандидатстваш - избери училище, което ще те научи на някаква професия.

Ако не си от ученолюбивите, няма и да успееш да влезеш в елитно училище, дори да искаш, така, че не се кахъри.

3.   Разбира се, че има значение. Аз лично избрах престижна гимназия, съвсем сама, бях само на 13. Какво съм избрала тогава едва ли съм осъзнавала, но сега и за миг не съжалявам за избора си. Обучението, средата, учениците, всичко е много по-различно. От личен опит ти казвам, че човек много се променя /към по-добро/, когато е в добро училище. Елитът си казва думата.
Ако обаче искаш да ти е по-лекичко, да учиш по-малко, да изкарваш по-лесно оценките - насочи се другаде. Но после с влизането във ВУЗ-а ще ти е доста трудничко.

4.   Номер 3 може да иде да се гръмне някъде, аз завърших общообразователна гимназия без занаяти и т.н. Реших, че ще кандидатствам в университет с история, литература и математика и само на тях наблягах, другите предмети ги оставих на много заден план, успехът от дипломата ми е 5,48 (точно). Кандидатствах само в трите най.. университета в България и ме приеха и на трите места в специалностите на първо желание, защото на изпитите изкарах добри оценки. За къв елит говориш, баси.

5.   Докато аз се гърмя, ти може да се превъзпиташ : ) Имаш нужда, повярвай. Може да сме във виртуалното пространство, но все пак и тук трябва да има някакъв етикет, нали? Изказах мнение и не виждам защо реагираш така. Всеки си има гледна точка, но ти пък може би си от онези ограничени индивиди, които не признават чуждото виждане по даден въпрос. Много жалко, ако е така.
Хайде със здраве ;)

Номер 3

6.   Съгласна съм с номер 3. Високото ниво на класа като цяло създава конкурентна среда и мотивира всички да учат. Не може да се сравни един отличник в престижно училище с друг, от общообразователно. И нивото, и преподавателите са различни.