Споделена история от Тинейджърски

Спомняте ли си какво беше да.. :)
Спомняте ли си какво беше да...

1.Да отидеш до телевизора и да го включиш от копчето
2. Да чакаш да получиш писмо в истинската си поща
3. Да събираш картинките на дъвки турбо, без значение дали си момче или момиче
4. Да ти се събере лентата от касетката и да я навиваш с пръст или молив :)
5. Вафла куку рукуууууу
6. Лятото да ти трябват пари за сладолед , не за алкохол
7. Да гледаш видеокасети с любимите си филмчета
8. Да чакаш да стане неделя в 5 за часа на Дисни
9. Да играеш на криеница, стражари апаши, капитане капитане, какво ти е е морето , царю какво обичаш, замръзванка..
10. Да попълваш лексикони
11. Да караш колело с контра, вместо спирачка
12. Да се качиш на някое дърво и да си береш джанки или череши
13. Да колекционираш "Мики Маус"
14. Да прекарваш летата си при баба и дядо на село <33
15. Да се прибереш у дома с бездомно котенце,пълно с бълхи
16. Да скачаш на въже и ластик
17. Да играеш с приятелка едни смешни игри с ръце (пляскане и пеене) /още помня една ;x/
18. Да звъниш на звънците на хората и да тичаш да се скриеш
19. Да ядеш захарен памук и да лепнеш целият
20. Да викаш Дама Пика и всички производни духове
21.На рождения ти ден, тортата да е приготвена от мама
22. Да си пишете бележки в час и да си ги предаватe от ръка на ръка тайно, вместо просто да пращаш смс
23. Да колекционираш и разменяш календарчета, салфетки, миришещи листчета
24. Да рисуваш с цветни тебешири по асфалта, при липса на такива и с керемида и всякакви камъчета, които да оставят следи
25. Да играеш вечер до късно в дерето, целият да си изподран и да се правиш, че не чуваш, че те викат да се прибереш, защото вече е късно
26. С часове да редиш лего
27. Да станеш целият в кръв и рани, но да не се прибереш, за да не ти забранят да излезеш пак
28. Да пиеш вода от чешмичките, а не от пластмасови бутилки
29. Да няма компютри, 3D игри, компактдискове, GSM-и, 150 канала кабелна телевизия, интернет и да смяташ тетриса и супер мариото за интересни
30. Да крадеш цветя от дворовете за майка си и бабичките от балконите да ти се карат ;[ <33
31. Ако някой ти трябва да отиваш у тях без да му се обаждаш
32. Да използваш пароли само когато измисляш някоя игра, а не за да ги въвеждаш някъде
33. Ако искаш да се се свържеш със семйството си, да имаш само един номер , не 15
34. Да си убеден, че баща ти е супергерой
35. Да си имаш таен език с приятелите си
37. Да слагаш снимките от рождени си ден в албумче, не във фейсбук ;)

БаТе МиТкОо*

Коментари

1.   Дааааааа, и беше страхотно!

2.   Ти наистина ме върна към детството, голяма носталгия ме обхвана. За съжаление днешните деца са толкова автоматизирани, че нашите детски занимания биха им били смешни и скучни...
Илси

3.   Еее..хх..БаТе МиТкОо,разнежи ме...
Но , това което е било,никога няма да бъде,както е казал Балзак.
Ева

5.   Аз си спомням... като че ли беше вчера, а всъщност толкова далеч. не напразно казват 'доброто старо време'; и тогава ни беше тежко, но малкото което имахме си го правехме сами и ни стигаше да покорим света. днес живеем в очите на другите, в дрехите на марките, в колите на производителите и компютрите на Бил, или Стив. Иронично е как (почти) всички деца искат да порастнат и да са с батковците и каките, а като порастнат си скубят косите за отминалото време:/ авторе, има още много неща които можем да си спомним... как се запознавахме без да питаме "асл?"; как се социализирахме с цяла тайфа хора и се познавахме с всеки един от тях, а не като във фейса - там "приятел" ти е всеки; с каква гордост носихме оръфаните си дрешки и обувки символи на нашите подвизи, а не новите колекции на Гучи и подобни; как беряхме плодове направо от дърветата не измити и бягахме от бабите и дедите с пръчката, вместо да се тъпчем с ГМО от другия край на света... имаше такива моменти когато питахме как? какво? защо?, любопитствахме, а сега само искам! и дай!
беше хубаво минало, но за добро или лошо нашите деца ще разберат за него само ако гледат някой български в новото 4D...

М.

7.   Браво много добре

8.   Помня ... но някак си много далечно ми се вижда всичко вече ... :(((((

11.   Дам, помня :) Но времената се менят и май е за добро.
Техническият напредък направи живота ми по-интересен и не знам в момента какво щях да правя ако нямаше компютри, интернет и тн..

*Syndrome

13.   Помня! Колко наивни бяхме, но и колко по-добри!

14.   Хахаха, да.. Всичко това съм го правила! Ех, понякога наистина липсва детството и старите времена :)

15.   Да ! Правила съм всичко това и беше страхотно.Ако можех бих го изживяла наново без да променям нищо.Днешните деца скучаят,улиците са пусти а да не говорим за селата.Там вече няма толкова деца както преди години.Най-тъжното е,че и бабите ни вече ги няма...Ех..колко щастливи бяхме..
К 28

16.   Дааа, помня....И всичко беше така истинско...от душа...

17.   Направо ми стана топло на сърцето... :)
Не бяха лоши времена. Някак по-истински от сега. Явно сме на една възраст, защото и аз съм правил всички неща, които си описал.

Сега съм като Syndrome, обвързан с технологията, но за разлика от него я ненавиждам. Като сладко робство. Интернет генерално прееба нещата, според мен.

18.   Тази история пробуди много странни мисли в мен.
когато става въпрос за нещо сериозно или пък ацки-омаловажително за което ми трябват еди си коолко праи за наистина нещо омаловажително .. нашите все повтарят, е ти да не мислиш, че по наше време е имало тези неща, тези компютри, цветни телевизори, гсм, дискотеки тук таме за богаташи да, найстина много, ама много искам да видя как са живеели тогава хората, без тези луксове, който ни предлага живота и всичко да е, като в магия, като в приказка .. но просто няма как .. хубаво е, че някой ни припомня тези неща...
и не забравяйте, най-голямата болка за един родител, е детето.. и също не забравяйте, че това го казва едно 14-годишно момче :)

19.   От автора: И аз съм изживял всичко това... Просто всичко ми липсва... Но това е живот!

БаТе МиТкОо*

20.   Сега даже се чудя, кое е по-вредно за децата цял ден вънка пиени и пушене или цял ден вкъщи пред компютъра.

21.   Номер:20 - Искам да ти кажа че и аз си го задавам много пъти този въпрос и винаги не намирам отговор...

22.   Здравейте, аз съм на 19 години, но все пак си спомням когато съм била на 5 - 6 години колко различно беше - на село колко време прекарвахме, как всичко си взимахме за ядене от градината, как гонехме кокошките, как си играехме и тичахме волни и безгрижни. Спомням си как гледахме първа програма и ефир две - смеехме се на НЛО, Каналето и гледахме Сънчо. Вкуса на вафлите, плодовите млека беше друг. Хлябът си беше цял, режехме си го вкъщи... Аз малко късно взех да ползвам новите технологии и не съжалявам за това - спомням си, че ми беше много по - добре без тях - не знаех лошата страна на нещата, не съжалявам че се възпитах по различно от връстниците си и искам някак си да запазя стойностните неща и да ги предам на децата си :)

23.   Спомням си всяко едно от изброените неща!!!
Понякога ми се иска да се върне всичко .. някак си беше по-просто. Но после веднага в тиквата ми нахлува мисълта за компютъра "Как ще живея без него?,Какво бих правила по цял ден?"
Хахаха сега даже се сещам,че преди много обичах да звъня на домашните телефони,ей така на непознат номер и да търся хора,който всъщност не живеят там.
Спомням си как си разгрявахме яденето във фурната, /и то ти мине апетита от толкова чакане/ а не в микровълновата ;)Спомням си колко много се радвах,когато баща ми ми купи за една Коледа супер марио/тъкмо бяха излязли на мода/ ;) Или пък да чакам любимата си песен да я пуснат по радиото,а не да вляза в дата и след 40 секудни вече да я слушам. ;)))

Радвам се,че и аз хванах това време без компютри,без GSM-ми и т.н. Веехме гащи по цял ден с приятелите .. без грижи,без проблеми.
КОЛКО МНОГО НЕЩА СИ СПОМНЯМ .. НИКОГА НЯМА ДА СЕ ВЪРНАТ ТЕЗИ ХУБАВИ ВРЕМЕНА .. НИКОГА! ;(
I'm Trouble -

24.   Да, помня...помня и игрите на ластик, народна топка, федербал...следоледът във фунийка за 20 стотинки..
Сякаш бе вчера. А минаха години. Имам сестра, много по-малка от мен. Зомбирана с компютърни игри, скайп, телефони с опции, които едва ли някому са нужни, фейсбук и подобни, покрай които съвсем не живее като дете. Разказвам ? истории от моето детство- гледа ме, сякаш съм извънземна. Живее под робството на технологията...
Тъжно ми е за днешните деца - те нямат привилегията да са истински такива.

Благодаря за хубавите спомени, бате Митко!

Мегън

25.   И другото, което помня.. Слушахме хитове като Макарена, Crazy Town - Butterfly, БТР бяха в апогея си тогава, въртеше се песента на Стефка Съботинова - Притури се планината с оня клип с мацка, дето тича и една кола я следва.. Толкова ясно си го спомням.. :D Да не забравяме, че повечето хора бяха без кабелна, с 2-3 канала. "Панорама" беше най-гледаното предаване , а "Всяка неделя" беше голяма гъзария... Е, да, хубаво си живеехме (:

26.   Носталгия!
Веднъж даже Берое стана шампион по футбол, а ние открихме световното в Мексико с равен мач със световните шампиони.
Слушахме апокрифно Металика и Мейдън на тавана на Дамбата. След като баща му ни спипа, успяхме да го запалим и него и той призна, че момчетата са шумнички, но не са по-лоши от Бийтълс и Елвис.
Директорката намали поведението на съученик, защото скочи от прозореца на класната стая... на първия етаж.
Дъвка "Идеал" струваше 10стотинки, а билетчето за автобуса - шест!
Илийката единствен от квартала имаше видео, защото баща му пътуваше по корабите. Когато намери "Роки" на видеокасета се събрахме 20 човека в къщата му!
Баба ми си направи цветна снимка с мен с червената ми връзка в деня, в който станах пионерче. Снимката сложи в рамка и тя още стои на стената в бившата й стая.
"Студио Х" беше късното предаване по Първа програма за западни криминални филми.
Сега всичко ми изглежда много стерилно. Както се изразяват наследниците - "аЦки много".

27.   Даааа, помня, беще толкова хубаво.

28.   Аз съм на 14 и все пак успях да хвана това време когато бях по-малка. Но все още съм повече дете отколкото голяма и това много ми липсва.

29.   Къде ми са детските дрешки .... А сега синът ми не иска да работи .

30.   Златни времена :))) .... но незабравими спомени винаги ще има, дори и сега правим такива, хубаво е човек да погледне незабравимите неща и просто да се усмихне искрено :)))) ...,А за котенцата мен още си ми е номер това :)))

Ицо

31.   Ех , бяха хубави времена...

32.   Номер 2, аз съм дете и не мисля, че вашите занимания са били скучни. Дори са ми и много интересни. Аз само някои правя за жалост. В наше време, ако питам някой да играем на криеница ще ме помисли за бебе ;((.
*Яса

33.   ЛИПСВАТ МИ ОНЕЗИ ДНИ..КЪДЕ СА ТЕ МИ КАЖИ ? ЛИПСВАТ МИ УСМИВКИТЕ..КЪДЕ СА ТЕ ?! КЪДЕ СА ТЕ ?! ;( ;( ;( ;( ;( ;(

35.   ех доброто старо време липсва ми :)

36.   За съжаление вече не е така.На 14 съм и допреди 2-3 години бях същия :).Нямах компютър GSM и сякакви такива електроники.Предпочитах да съм на село за да играем на криеница стражари и апаши.Играехми на една SEGA която се крепеше на малко лепило и тиско.Също така и на Gameboy оная електроника дето се играе тетрис и танкове :).Ритахме на поляната покрита с кравешки лайна :D.Сега никакви такива емоции.

37.   Доплака ми се. А беше време, когато на малкото сме се радвали, както сега не можем. Най-обичах летата на село. Там с една топка и много подръчки средства в игри и смях минавваха дните ни. Ходейки из храсталаците, криейки се зад дуварите... и най-големия проблем беше ако се ужулиш на коприва. Целия двор пълен със животни. Кокошки, прасета, овце, магаре, кози, зайци и душата ти се пълни чувайки техния глъч. Дядо да ти купи една кока кола сус сламка от кръчмата и се чувствахме на седмото небе. Всяка вечер се чудиш кой първи ще те извика да излизаш навън. Големи компании по 15 - 20 човека. Да, живота сега може да е по-удобен, но не ни ли правеха щастливи именно тези простички неща? Целувки на всички които си спомниха това.
Снежи

38.   Здравейте!
Спомняте ли си какво гледахме по БТ1, БТ2...
"Студио Хикс", това си остана хит м/у другото мелодията е на един много готин филм "La polizia sta a guardare 1973"
студио х бе криминална филмова рубрика първото и излъчване беше през 1980г
"Посвета и у нас" "Бразди" - помня още като "семена в браздите" по-ранни години и т. н
За купоните по бригадите където никой не питаше за facebook или skype или подобни а всичко беше толкова простичко-Човешко не лицимерно, романтично а понякога и доста найвно. За дискотеките и кино прожекцийте по селата -всики петък! Спомнете си за детските игри до къна вечер и когато се върнете как ви посрещаха когато сте
изплескани като мароци изподрани-най-чето се случваше
като караш балканчето и се газарееш пред някое маце, или си се качил на дървото близо до лятно кино и те бутне някой за по добро място... но главната причина си оставаше сбиванията между две махали "два квартала" та думата ми беше как те посрещат с "Бъклица и Дрян" - още едно предаване от детството.
А цигарите Феникс от 80ст, БТ от 1. 20лв, Стюардеса, Слънце и др които пушехме скрити... а пасле явно! Сладоледа във фунийка от 20ст. Захарното петле, захарният памук ябълка и онзи мнгого сладък разноцветен крем във фунийка, помните ли каква беше цената на един билет за кино???
А така мечтания от всички кореком кадето имаше всичко до
пиле мляко едни дънки бяха 20 долара, а кент 100 пакет
ротманс плочка, дънхил плочка, стенмориц или шоколадовите яйца - мор за родителите!
Помните ли опашките по нова година за 2кг портоколи?
Записванията ва цветен телевизор "велико търново" за кола жигули, лада, москвич, за бойлер!?
Картите за море? Градския транспорт"Чавдар" "Икарус".
А случайти в който след купон се окоже, че гаджето е бременно е тогава ти плаваше главата защото не си знаел
до този момент кои от сем и роднини е партиен секретар, директор и т. н та става една не е за разправяне
ако си ученик -"ние учехме и в събота" или в гимназия или мъж имаше три варианта:
1. ТВУ - техникум по вътрешна окраса!
2. ТВО - трудово общежитие- там да не попадаш!
Е бяха времена в които си оставяш апартамена-които струваше 6000лв или колата отворена и нямаше проблем
защото имаше НМ-народна милиция.
Абе имаше и минуси но многог плюсове и живота си вървеше гот. От техникумите на времето направо на бачкане - имаши договори между заводи и училища
та имаше мангизи за коняк плиска и ротманс плочка!
Е много ми липсват тези вревена когато денят започва с
първи петли и завършва с първа програма.
Спомнете си българското кино до 1989 то е мост на времето с което може да пътувате.
Комбина 1982
Оркестър без име
Много гот ми стана като се сетих за миналото-боже всякаш век е минал а беше "ВЧЕРА"

39.   Teзи неща още ги правим с една приятелка пред блока, макар и двете да сме по на 13 <33

40.   Да и беше много хубаво. Нищо няма да замени това време, нито никое от нашите деца няма да разбере колко хубаво беше, а не по цял ден зомбирани пред тези компютри. Сякаш беше вчера, че по цял ден стояхме на вън гонехме се карахме се смеехме се. Но късно си даваш сметка колко хубаво е това време и то няма да се върне :(

41.   да аз колекционирах календарчета тогава и още си ги пазя

42.   Момиче съм на 14 години, завиждам на всички които са имали такова невероятно детство. Иска ми се и аз да съм се родила 10 години по - рано, но уви. Искам да кажа на тези, които имат такива спомени, да не се разстройват, че тези времена са отминали, а да се радват, че са успели да ги изживеят, но какво ли знам аз, едно 14 годишно лапе, затворник на новите технологии.

43.   Дорева ми се. Страхотно време беше и не бих заменила за нищо емоциите и изживяванията оттогава. Ами игрите на ластик до припадък? Шумните компании от по 15-20 деца в летните вечери до късно, прекарвани в разговори за какво ли не, смях и игри, спокойствието на родителите ни за нас... Технологиите ни дадоха много, но ни взеха още повече.

44.   ОООо бях забравила колко бяха хубавии тези днии
Благодяря ти, че ми напомни за тези хубавии времена :)