Споделена история от Тинейджърски

Виновна съм за смъртта на баща ми
Ще бъда възможно най-кратка. Аз съм момиче на 16 години. Баща ми почина когато бях на 10. Имам чувството, че аз съм виновна, все го мисля. Бях на 6 или 7 години, когато казах лъжа на мама и заради това се разведоха. Е това е е единствената причина, но казах лъжа и се чувствам гузно. Исках мама и баща ми да спрат да се карат и бият и един ден, когато мама ме попита дали съм виждала татко някъде, аз й казах, че съм го видяла в училище с някаква жена. Не помня дали наистина съм го видяла или съм си измислила, не знам. Нещата не се промениха-те продължиха със скандалите. Той беше и алкохолик. Много пъти се караха заради това. Той обещаваше на мама, че ще спре, но не спираше. Пикаеше гол посред хола, викаше, посягаше...

След като почина плаках много. Не можах да отида на погребението, за което съжалявам. Тогава мама ми каза, че той е бил непоправим, че пиел още преди да се родя...

Но аз въпреки това се чувствам виновна за смъртта му. Може би съм могла да му помогна ако му бях оказала някаква подкрепа, не знам.

Дали ще ми прости? Все някой ден ще отида на гроба му, ще се помоля, но би ли ми простил тази ужасна грешка? Аз не мога да си простя. Чувствам, че съм го предала.

Приемам всякакви коментари.

Благодаря Ви, че ми отделихте време.

Коментари

1.   Не си виновна за смъртта на баща си. Потърси услугите на психолог!!! Изобщо ти нямаш нищо общо с развода, начина на живот на родителите си.
Мили жени, нека внимателно избираме баща на децата си - имаме право само на 1 опит.
Авторке, без професионална помощ няма как да стане, миличка. Обърни се към личния си лекар да ти даде направление някакво за психолог или нещо такова.
Успех

2.   " Аз не мога да си простя. Чувствам, че съм го предала. "- това, че си го осъзнала е вид прошка. Важно е, дали съвестта ти ще ти прости, баща ти със сигурност ще ти прости. Щом съвестта те гложди, това е добре, така и Господ ще ти прости. Безгрешни хора няма, но има непоправими, ти не си от тях.

3.   Абсурдно е да си мислиш, че си виновна за тези събития...

4.   Тази твоя лъжа не е оказала абсолютно никакво влияние нито на смъртта, нито на развода. Проблемът е бил много по-дълбок и отдавнашен.

Трябва да се отърсиш от вината, защото тя е само в главата ти. Ако трябва потърси психолог, но наистина не си виновна, не го пиша, само за да те усопкоя.

5.   Мила ти нямаш вина за нищо. Била си дете, като си излъгала майка си не се обвинявай за това. Вероятно подсъзнателно си искала да спасиш и себе си и майка си терора му. Майка ти сигурно и без това е мислила да се разведе с него. Отиди на психолог и оттърси от това чувство за вина не можеш да живееш цял живот с него ще се съсипеш психически!

6.   Миличка, първо, моите съболезнования за загубата ти!

Искам категорично да ти кажа, че ти по никакъв начин нямаш вина нито за смъртта на баща ти, нито за раздялата на родителите ти! Ти самата казваш, че той и майка ти са имали проблеми от много дълго време. Невинната лъжа, която си изрекла, едва ли е оказала влияние.

Загубата на родител е много тежко събитие в живота на всеки човек, особено ако си на 16. Напълно нормално и обичайно е да изпитваш чувство на вина, дори и без да имаш каквито и да било основания за това.

Когато се почувстваш готова, отиди на гроба на баща си, поговори му мислено, кажи му какво чувстваш.

Бих могла да ти предложа и нещо, което може да ти се стори странно, но ще ти помогне. Опитай да напишеш импровизирано писмо на баща си, просто започни да пишеш това, което чувстваш и това, което искаш да му кажеш. После, ако искаш, можеш да изгориш листа.

Запази в сърцето си само красивите спомени за твоя баща, не го обвинявай за нищо, всеки проявява някаква слабост през живота си, но накрая остават само хубавите неща, които е направил. Сигурна съм, че той би искал да си щастлива и добре.
.

7.   Не си виновна, вината е на баща ти, че се е пропил. Евентуално вина може да има майка ти в случай, че е провокирала с нещо той да започне да пие, но дори и в този случай никой не му е бутал бутилката насила в устата, така че пак вината е негова. Един мъж, глава на семейство, трябва да се осланя на разума, не на чашката. Изобщо не ги жали пиячите - те са виновни за почти всички лоши неща в живота.

8.   Като чета това което си написала, не си виновна ното за развода, нито за смъртта му. И двете са били неизбежни!
Много често срещано явление е децата на разведени родители да си втълпяват чувство за вина.

9.   Така, както го описваш, той е бил луд!
Не тръгвай по неговите стъпки да се поболяваш и ти.

10.   Авторката.

Благодаря на всички ви. Успокоих се малко.

Номер 6. Бях на 10 когато баща ми почина, не на 16. Ще Ви послушам. Ще напиша на лист какво чувствам и после ще го изгоря. Благодаря.

Номер 9 не беше луд. Просто беше пиян почти постоянно...
Не мисля да тръгвам по стъпките му. Той ми е за пример какво да не правя.

Отново ви благодаря! :)

11.   Не си виновна за смъртта му-избий си тази мисъл от главата! Нито си виновна за това, че той е бил алкохолик. Моят баща е алкохолик също, толкова години сме се опитвали да му помогнем, но нищо.. човек не може да се промени, ако сам не иска! Не се обвинявай за грешките на другите :)

12.   Да вярное, че бащати е алкохолик, но според мен ако майкати я е било грижа за бащати е щяла да му помогне и поткрепи и да не сее стигало до тук.

13.   Фактите са налице, не можеш да върнеш нищо, колкото и да се самосъжалявваш. Да, виновна си, но колкото и да не ти се иска животът продължава. Знам от личен опит колко отвратително е родителите ти да се карат и у вас да е постоянен системен фарс и ужас, променящ обстановката, заради караници и скандали.

Съветът ми да продължиш напред - демек да заживеш. Миналото няма да се поправи - помисли за бъдещето.

П. п. Бог обича всички ни - и ти не си изключение.