Споделена история от Тинейджърски

Майка ми не ме пуска навън до късно
Момиче съм на 13 години и живея в малък град. Приятелите ми се прибират по-късно вечерта, доколкото аз съм принудена да се прибирам в 21:30. Тази вечер се прибрах в 10:30, както и заявих на майка си... бях и казала отдавна, че ще се прибирам по-късно, но максимум в 10:30. тази вечер тя ми каза че 3 дни подред няма да излизам от вкъщи. Та искам да ви попитам как да удължа вечерния си час поне до 10:30.
Чувствам се като затворник винаги да се прибирам 3 часа по-рано от останалите ми приятели. Разбирам, че майка ми се притеснява за мен, но не ме пуска никъде, винаги само аз липсвам някъде, защото не са ме пуснали. Баща ми работи в друг град и си идва на 2-то месеца за по 1-2 седмици и нямам кой знае какъв проблем с него, но майка ми му казва всичко.
Задушавам се вече, постоянно ми вика, заяжда се.... писнало ми е от това...
Моля помогнете!!

Коментари

2.   Аз съм 16 и все още се прибирам в 21. 30, така че потърпи докато станеш на 18 и тогава ще се прибираш когато си искаш.

3.   Здравейте от мен, това мило момиче според мен няма как да се направи, защото аз съм на 16 и трябва да се прибирам в 10-10:30, но излизам по-рано 6-7 та да може човече време да съм с гаджето си :) поговори с майка си, но още си малка не си позволявай много ако майка ти е строга да не те напляска..

4.   Майка ти ти няма доверие.
И ми е любопитно каква работа имат приятелите ти сами след полунощ? (щом ти се прибираш в 21:30, а те 3 часа по-късно.... ). За разлика от техните родители, твоята майка не те е изтървала.
И не, не си помисли, че това го пише лелка... момиче на 15 съм, нямам вечерен час, но и не ми се налага да мета улиците на града до среднощ.

5.   Майка ти ти няма доверие.
И ми е любопитно каква работа имат приятелите ти сами след полунощ? (щом ти се прибираш в 21:30, а те 3 часа по-късно.... ). За разлика от техните родители, твоята майка не те е изтървала.
И не, не си помисли, че това го пише лелка... момиче на 15 съм, нямам вечерен час, но и не ми се налага да мета улиците на града до среднощ.

6.   Боже мой това не е нищо! Аз съм на 16 и ме пускат до 19, 00 лятото, а когато съм на училище не мога да излизам- само събота и неделя.

8.   Аз съм на 13 години и моя вечерен час е до 21, 15 най-много. Съвета ми е да излизах по-рано към 18, 00 и мисля че по 3 часа прекарани с приятели са достатъчни:)

9.   Много си разглезена, бъди доволна, че позволяват да стоиш до вечерта.

Още си малка и не осъзнаваш колко е опасно да се стои по тъмно.
Най-късно 22:00 трябва да си вкъщи или със придружител, защото родителите ти ще си изпатят.
До 18 години си длъжна да се прибираш вкъщи преди 22:00, а след като станеш пълнолетна г решавай какво ще правиш - всякакви убийци, педофили и ненормалници има посред тъмнината.

Майка ти е отговорна жена, която мисли за теб и има причина за това, които не разбираш.

Изобщо се чудя какво толкова ревеш?
Има родители, които грам не поглеждат децата си, а ти се оплакваш, че си 'голяма' и може да правиш каквото искаш.

11.   До 10:30? Та ти си на 13.. Аз съм на 15 и в 8 вече съм си вкъщи по мое собствено желание... А знаеш ли, че има вечерен час? И не говоря за този, който вашите ти налагат. Ако полицай те види по това време и реши да те разпита и разбере че си на 13 ще си навлечеш проблеми. Не вярвам да се случи, но има и такива моменти. Недей да мрънкаш а бъде благодарна, когато аз бях на 13 ме пускаха за максимум 3 часа. Това поколение след нашето за жалост ще е по - зле, виждала съм 4 клас хлапета навън съвсем сами без надзор без нищо. Но както й да е, това което казвам е, че вместо да се оплакваш трябва да си благодарна, майка ти го прави за твое добро. Все пак си само на 13.

12.   Да спориш със майка си е малко безсмислено, по добре се движи със някой близък или твой комшия който да е до теб, така майка ти ще го познава и няма да се притеснява. Брат или сестра имаш ли и ако са по големи, или пък някой по близък приятел който да е с теб до късно, пробвай и успех.

13.   И аз бях така, не ме пускаше защото се притесняваше за, аз бях на 14.
Но майка ми се познаваше със едно момче което е на 19 години а той имаше сестра и беше в наща компания, майка ми му се довери и така ме пуснаха за по дълго.

15.   Ако искаш да останеш до по късно на вън, ти трябва придружител.
За това по горе те питаха имаш ли брат или сестра които да са пълнолетни, ако нямаш можеш да си със някой приятел който е по голям и да те придружава, комшия приятел или братовчед/ка. Аз като бях на 13 ме пускаха до 7-8 часа, когато исках да остана до по късно помолих едно момче, той ми е комшия и беше на 20 години, нали сме комшии и майка ми ме пускаше само когато съм със него.

16.   Никога съм нямал вечерен час. На 13 стоях до сред нощите през лятото. Прибирах се към 1-2, но осъзнах, че просто няма смисъл. Сега съм на 16 и се прибирам най-късно в 10, като има и изключения ако сме седнали с приятели някъде. Излизай по-рано в 5-6 и ще имаш предостатъчно време с твоите приятели.

17.   Даже и 21 часа е твърде късно за деца на 13-14 години. После се чудят защо децата раждат на 13 години, или защо има изнасилени. На какво си играят 13 годишни след полунощ? Това не е демокрация, а СВОБОДИЯ. След време, когато станеш майка, тогава ще разбереш, защо майка ти те ограничава сега.

18.   Малка лигла, аз съм момче на 16 и миналото лятото се прибирах когато и ти. Сега се прибирам най-късно 1.

19.   Аз съм на 14 и се прибирам в 9 защото ме наказаха че веднъж стояхме до 10 с едни момчета и е малко гадно... но иначе преди бях до 9:30 и си бях доволна

20.   Излизай по- рано... ние излизаме в 16:30 и до 21:30 имаме 5 часа

21.   Мила, майко ти е права да не те пуска навън до късно. Жената се притеснява виждаш какво става в днешно време, по улиците обикалят всякакви изроди, то за възрастна жена е страшно да се прибира сама по нощите, а какво остава за едно 12 - 13 годишно дете. Спомни си случая с момченцето от Шумен преди няколко години. Родителите на приятелите ти очевидно са безотговорни за разлика от майка ти за да ги оставят до толкова късно без надзор не ми се мисли какви хора ще станат! Да не говорим, че както казаха някои хора горе майка ти може да си го отнесе затова, че стоиш навън до никое време а си малолетна.

22.   Аз съм на 17 и се прибирам най-късно в 9, обаче никога не съм мрънкала на нашите и не съм се пазарила. В днешно време като минете 10 години и изведнъж сте много пораснали и можете да правите каквото си искате.

23.   Сладурче, щом все още живееш под покрива на вашите ще слушаш и изпълняваш! Ок, разбирам да беше на 17 - 18 да не те пускат, ама ти си на 13. Като искаш да стоиш повече време, ми излизай по-рано. А колкото до приятелите ти, в бъдеще ще бъдат най-големите к**ви и пияници. Ще се събират по улиците пияни до козирката. Това ли искаш ти? Ти си дете! В момента се развиваш и имаш нужда от поне 10 часа сън. Но това вие не го разбирате. Виж, съветвам те да пораснеш още малко и тогава да си търсиш правата. Света е много опасен в днешно време и родителите ти се притесняват за теб! Колкото и банално да ти се струва ще го разбереш някой ден като станеш родител. Не всичко е радост, мила. Помисли и от тази страна.

25.   Моля помогнете!!! Писнало ми е от това.. Чакай, чакай, чакай..От кое по-точно от това майка ти да те оставя до след вечерния ти час ли? Да трепне, за да не ти се случи нещо, докато ти се забавляваш с приятелите ти ли? Помисли малко и за нея, де. Аз съм на 12 и попринцип преди се прибирах в 19:00, но след като говорих с баща ми, вече нямам вечерен час. Но пък по собствено желание се прибирам най-късно в 21, тъй като има вечерен час за под 14 годишни, който е 20:00. Имаш си свободата да бъдеш до късно навън и протестираш срещу това. Няма смисъл, стегни се!

26.   Като станеш на 18, можеш ако искаш изобщо да не се прибираш у вас, обаче докато живееш у вас и разчиташ майка ти да се грижи за теб, ще трябва да спазваш нейните правила. Пишеш, че баща ти си идва рядко, е помисли какво и е на майка ти, цялата отговорност, всичките грижи за къщата са все на нейната глава и е напълно нормално да не иска и допълнителни проблеми. А ти точно това правиш в момента. Вместо да се опиташ да я облекчиш или поне да не и създаваш допълнителни грижи, ти я караш всеки пък като закъснееш да трепери дали си добре. Сега не го разбираш ама като пораснеш ще разбереш. Ако бях на мястото на майка ти една вече щях да изчезна и уж случайно да не си вдигам телефона и накрая да ти се появя посред нощ и да те гледам невинно. Като поседиш до прозореца да я чакаш и да се чудиш дали е добре и защо не ти вдига телефона ще ти дойде акъла в главата. Разбери животът понякога е страшен и дори нямаш представа какви ужасии могат да ти се случат. Имам приятелка, която работи като сестра в спешното на Пирогов. Каза ми, че съм щастливка, че мога да си спя спокойно без дори да подозирам какви неща се случват нощем. То катастрофи, то пребити, то хора със свръх доза... на майка ти много добре й е ясно колко лесно могат да се объркат нещата и точно за това се опитва да те предпази. Ама ти с детския си акъл си мислиш, че го прави на пук. А истината е, че просто те обича и иска да си добре!

27.   Ти нормална ли си? Само на 13 си, не разбираш ли к'ви неща могат да ти се случат, могат да те изнасилят, убият и подобни? Майка ти се притеснява за теб, а ти бързаш да пораснеш и да изоставиш майка си, така я нараняваш, може би иска повече време с теб. Не разбирам с к'ви хора излизаш, ама вземи си намери някои по-нормални приятели. То и аз се прибирам в 8:30 - 9:00, ама поне е по-нормално. Ти си тежък случай и не мога да си представя к'ва ще си като станеш на 18...

28.   Абе вие нормални ли сте, аз съм на 15 години и нямам вечерен час от 13 годишен. И като излизам, знам какво става навън, а не да забивам в компютъра или телефона след 21:00. Много съм благодарен на свойте родители, че ме разбират, защото и те са се забавлявали на мойте години и знаят какво е. Под нямам вечерен час не разбирайте да се прибирам на следващия ден а към 3-4 през нощта, когато се прибират и всички.

29.   Мила, точно в събота гледах по IDX една истинска история за едно момиче като теб. Предполагам, че не си я гледала за това ще ти я разкажа накратко, пък изводите си ги прави сама.
Момичето живееше с леля си и двете бяха много близки докато тя не се премести в ново училище и не поиска лелята да и купи компютъра. В началото двете се забавляваха с компютъра заедно, но после тя смени паролата и почна да си чати "уж" със съученици. Леля й все още й вярваше и дори я караше с колата до Мола където тя се срещаше с приятелите си от училище. И всичко си беше наред до една вечер когато леля й отиде да я прибере от Мола, обаче се оказа, че тя не е там и никой не знаеше къде е. След като така и не се появи лелята звънна в полицията и когато влязоха в компютъра й се оказа, че "съучениците й" са били мъже над 20 и всеки път когато е била на среща с приятелки в Мола, всъщност се е срещала и е правила секс с тях. Същото е било и в нощта когато е изчезнала. Разбира се, веднага ги привикаха да дават обяснения и се оказа, че единият я е убил и е зарязал тялото й в някаква канавка. И двамата ги осъдиха, единият за убийството, другият, че е правил секс с малолетна, но какво от това?
Не казвам, че ти си толкова неразумна, че да се срещаш с непознати мъже по нощите, но това е просто един пример какви изроди обикалят наоколо и как ти се правят на приятели и така те омайват, че дори не осъзнаваш как се забъркваш в голяма каша.
Ето за това майка ти подскача всеки път като закъснееш! Защото знае, че по тъмно по улиците вилнеят всякакви. И не, дори не е необходимо да проявиш неблагоразумие, достатъчно е да те срещне такъв докато се прибираш сама. Какво ще направиш срещу някой наркоман или срещу някой откачен, а? За това мисли с главата си, а не реагирай като малко детенце.

30.   Боже, за какво се оплакваш. И аз съм на 13, момиче. Мен и до 21:30 не ме пускат, живея точно до училище, но баща ми ме взима всеки ден. Навсякъде ходя с баща си (буквално, не ме пускат да ходя сама с метро, трамвай или дори до Макдоналдс, който също е до нас), не ми дават да спя у приятелки, умират от страх като заминават някъде на почивка за 2 дни и аз трябва да се оправям сама (което те мислят, че не мога) ама к'во... не се оплаквам, търпя всички подигравки и т'ва е. Свикнала съм с тази "загриженост".

31.   Ами мен вече ме е страх да гледам новините.. Има ги всякакви хора.
Майка ти с право се притеснява. Мен дори ме е страх да ходя по тъмното, а съм на 18г. Знам, че е много тъпо така, но по - добре я слушай, като пораснеш ще те пускат до по - късно.

33.   Вижте аз съм на 16 години и попринцип стоя навън до 10 и немога. Много много да отделям на приятеля ми внимание поради причината че трябва да се пребирам толкава рано донякъде всички майки са прави, защото все пяк сме момичета и ако ни се случи нещо ние ще си блъскаме главите единственният вариянт е да по говорите със вашите родители и може би ще ва разберат и аз искам да стоя до много по късно но немога приятелите ми стоят до късно а винаги аз се пребирам първа до някъде не е честно