Споделена история от Тинейджърски

Едно отчаяно момиче (говорен дефект)
Здравейте, пише ви едно отчаяно момиче на 17 години, което иска да води нормален живот, което иска да бъде разбрано от околните във всеки смисъл на думата. Аз имам един много сериозен проблем, а именно говорен дефект. Не мога да произнасям думи с р, щ, ш, ж, в, ф, ч... Забелязах че когато съм със семейството ми и съм по отпусната някои думи си ги казвам нормално без да фъфля, но ако съм сред непознати от притеснение положението става още по зле и нищо не ми се разбира. До миналата седмица бях напълно отчаяна, че цял живот ще съм с този проблем, няма да имам приятели, добра работа и така нататък мислех си че няма решение. После разбрах че с логопед, проблема може да се реши, дори и на моята възраст. Също прочетох и как като говориш по 30 минути на ден с парче коркова тапа между зъбите дикцията ти става ясна и проблема изчезва. Та искам да попитам някой пробвал ли е този метод и има ли ефект? Не мога да разбера, как една коркова тапа ще ми помогне да говоря по ясно? Изобщо има ли хора тук, които също имат подобен проблем? Или такива ккоито вече са го решили? И също как един логопед може да ме "научи да говоря"? Какви са упражненията които ви кара да правите? А за тези които си говорят нормално, прекалено ли е отблъскващо когато говорите с такива хора като мен? Моля ви ако нямате отговор на другите ми въпроси, чисто индивидуално да отговорите на последния ми въпрос. - едно отчаяно момиче

<< Предишна Следваща >>

Коментари

1.   Отиди на лекар може да имаш 3 та сливица отиди докато е рано успех ти желая

2.   Гледай филма The King’s Speech и задължително потърси логопед. Аз като малка не можех да казвам „Р“ и с логопед се оправих лесно и занимателно като ме караше да говоря думи с този звук и ми показваше картинки, но и нагледно как се изговаря звука.
При теб проблемът е, че и трудно ти се разбира сигурно - не е само говорният дефект. Не можеш да работиш в сферите на услугите, работа с клиенти като цяло, защото непознати не могат да те разбират. Мен лично ме дразни, когато някой не може да говори ясно, защото ме заболява главата. Ако те познава човек е ОК, ще се е настроил, но за непознатите сигурно общуването с теб е мъчение. Не разбирам, защо се бавиш с търсенето на логопед?
Забрави за тапи и глупости - най-много ще се задавиш, но така не се учи да говори човек правилно.

3.   Аз като по-малка не можех да казвам ''с''. Ходих на логопед и всичко се оправи. Отиди и ти, ще ти помогне.

4.   Логопед едно на ръка, но не ти ли е интересно защо притеснителните ситуации усилват дефекта? Явно доста от дефекта е на психологическа основа, а това трябва да можеш да го оправиш със себеопознаване.

5.   Това с корковата тапа ми се струва неефективно.

Проблемът ти идва от притеснението и след това се създава напрежение и скованост в мускулите на лицето ти, и от там звучиш така.

По-добре търси по интернет на английски видео и уроци свързани с actor - relaxation technique; voice production.

Съветвам те да разгледаш http://www.uiowa.edu/voice-academy/

Ето и някои упражнения тук https://beinginvoice.files.wordpress.com/2008/04/rehearsal-and-performance-preparation-part-ii.pdf

Ако имаш приятели, които се занимават с актьорско майсторство, биха могли да ти помогнат.

Успех!

6.   Отиди на логопед ще ти помогне.

7.   Не е отблъскващо изобщо, човек не си избира приятелите заради дикцията им. Наистина, ако проблема остане, няма да можеш да работиш определени професии, изискващи интензивна комуникация с клиенти, но това е единствения проблем. Но тъй като теб те притеснява, потърси добър логопед.

9.   Много, много благодаря на всички за коментарите. Вдъхнахте ми надежда и определено ми помогнахте психически. Благодаря на 2 за филма, на 5 за сайтовете и на 7 че не дели хората на такива и онакива спрямо недостатъци им, в днешно време няма много такива хора като теб.

10.   Здравей, занимавам се с актьорско майсторство от 3 години и мога да ти помогна поне по въпроса ти за корковата тапа. Коркова тапа се използва за постигане на по-ясна дикция и членоразделна реч. Изрязваш парченце 1смх1смх1см и го захапваш между предните си зъби. Започваш да говориш бавно и се стараеш всеки звук да може сам по себе си да бъде чут, без да завалваш думата. Говориш с тапата известно време (5-10 минути дневно). След като приключиш за деня и махнеш тапата, сама ще забележиш, че говориш маалко по-ясно, отколкото преди да я сложиш. Повтаряй това за може би месец-два и ще имаш подобрение. Избери си думи, в които има натрупване на проблемните звукове. Може и скороговорки, които по принцип ти оплитат езика, за да се стараеш възможно най-много да кажеш всеки звук ясно (Петър плет плете и така нататък, има много). И това е за тапата като цяло, ако искаш - опитай, на мен много ми помогна - преди говорех страшно бързо и в бързината завалвах някои звукове, сега положението е доста по-добро. :) Това е от мен, надявам се да съм помогнала. Успех! :)

11.   Благодаря ти, ще пробвам. Ако не стане вече, ще потърся логопед. След около месец ще пиша тук дали има някакъв напредък.

12.   А аз пък смятам, че говорните дефекти са нещо интересно и изобщо не ги намирам за отблъскващи, а даже напротив - за приятни. Опитай всичко, което би могло да ти помогне (аз лично за съжаление нямам съвет) и задължително отиди при логопед! Дори и нищо да не помогне, недей да се отчайваш! Знай, че никой не би те упрекнал, нагрубил или пренебрегнал, заради такова нещо... сега може и да ти се случва, може и да ти се е случвало преди, но това е защото децата и особено тийнейджърите са жестоки... но знай, че в бъдеще няма да ти се налага да се притесняваш. Пожелавам ти много много много успех и дано се справиш! :)
Момче, също на 17.