Споделена история от Тинейджърски

Бременна на 18 - да го задържа ли?
Здравейте! Аз съм момиче на 18 и преди няколко дни разбрахме с приятеля ми, че съм бременна. Той е на 24 и иска да го задържим, но проблема е, че аз съм все още ученичка. Това е последната ми година и се страхувам, че ще проваля живота си и ще разочаровам родителите си. Той вече говори с неговите и те предлагат да помагат с каквото могат. По принцип искам дете, но не сега. Мисля, че ми е малко рано. Трудно ми е да реша, а няма с кого да се консултирам. Не знам дори колко е опасен аборта. А мойте родители няма да ме подкрепят и дори не знам дали няма да ме изгонят. Майка ми ще иска да направя аборт. Страхувам се, че ще завися само от приятеля ми и дори няма да успея да завърша. Аз дори нямам никакви доходи... а след това ще ми е трудно да си намеря работа без образование...
Много съм объркана....

Коментари

1.   Детенцето ще го гледат бабите а ти ще учиш. Като порасне ще ходи на градина. А ти ще имаш цял живот пред себе си за кариери.

2.   Има въпроси в живота на възрастните хора, по които не можеш и не трябва да се консултираш с други хора. Сексът с любимия човек е удоволствие, но за жената най-вече е и отговорност. Последиците са изцяло за теб, а обещанията на родителите на момчето не са от тежест, защото ти си забременяла от него - не от тях (надявам се) и трябва него да прецениш като баща - сериозен ли е, има ли доход и така нататък.
Положителното в случая е, че той поне е на възраст, на която сигурно има доход и стабилна работа щом си позволява да иска деца. Отделно ти си в последната година, можеш по време на бремеността да си ходиш на училище, а вторият срок задочно да завършиш и ако висшето не ти е приоритет - защо да нямаш деца. Всяко нещо си има положителни и отрицателни неща, а щом бащата е толкова стабилен човек и може да ви храни самостоятелно - супер.
За завършването и работата не се притеснявай - ти ще си завършиш, не си в 10 клас, а става дума за съвсем малко, ще ти съдействат училище и учители, а и ще имаш Средно образование - как така нямала образование? Това е образованието на повечето българи. Работа ще си намериш после не по-трудно от всяко младо момиче, но поне на 30 г. ще имаш отгледано дете, но не съм съгласна с 2, че ще правиш после цял живот кариера - ти избираш семейството, раждайки детето, което има своите предимства, но никога няма да направиш кариера някаква както и да можеш да завършиш висше образование в хубав университет и редовна форма на обучение, а и ще си по-възрастна като завършиш, но пък явно за теб кариерата не е била и по начало важна, защото ако беше така - нямаше да си бременна. Не всеки трябва да прави кариера. Ти се замисли кое е важно за ТЕБ, не за родителите ти и другите, а за ТЕБ самата и за бебето ако решиш да го задържиш.
Всичко сега зависи от твоето решение и приоритети в живота, но не бива тук никой да ти се меси в решението - каквото и да решиш се отказваш от нещо и си губещата. Lose-Lose ситуация, важно е ти да избереш по-малкото зло за теб, но специално страховете ти за незавършване на Средно са неоснователни.

3.   Сигурна съм, че ако решиш да го задържиш и вашите ще ти помогнат, училището ще го заваршиш, а ако искаш висше образование-винаго може да учиш нещо задочно, то повечето учат нещо и след това работят нещо друго. Имам приятелка която забременя след бала и си роди, явно така я е устроивало.

4.   Да! Задръж детето, защото ако го премахнеш, не можеш да си сигурна за последиците. Може да се осакатиш и да не можеш после да родиш друго дете. Това че тези усложнения се случват рядко, не значи, че не може да се случи точно на теб.

9.   На 18 години си вече, т. е. си пълнолетна жена и ти сама взимаш решенията за себе си. Това, че майка ти ще иска да правиш аборт, в никакъв случай не трябва да се отразява на това, което ти всъщност искаш. Забрави за това, че си малка, забрави за момент това, което те притеснява, относно мнението на всичи и си помисли ти какво искаш. Щом сега си забременяла и си на 18 години, това значи, че пре- спокойно можеш да си изкараш 12- ти клас, докато си бременна и изобщо няма да имаш никакви проблеми. После можеш да се запишеш да учиш задочно и всичко да се нареди. Както се казва- има ли желание, има и начин. Аборта ще те боли много повече, отколкото ако оставиш детето си, повярвай ми. Повечето жени казват, че съжаляват, че са направили аборт, но тези, които са оставили бебето никога не са изпитали съжаление. Избора си е твой, но сега, ако направиш аборта няма да съжаляваш, ще си мислиш, че си постъпила правилно, но като минат няколко години, ще започне да ти тежи, да си мислиш за детенцето, което е можело да имаш.
Отностно опастността от аборта- лекарите препоръчват, щом е първа бременност, да не се прави аборт, тъй като той, като всяка медицинска процедура крие макар и минимални рискове.
Детето е дар и човек трябва да го приеме като такъв! Ако ти мислиш, че то ще провали живота ти по някакъв начин, то това е огромна грешка, защото живота ти зависи изцяло от теб самата.
Желая ти успех и можеш да ни пишеш все пак, какво си решила, дано да е правилното решение за теб.

10.   Аз самата съм бременна на 18 години и съм в 7 месец.... Гаджето ми е на 19 и има работа.. за 1 месец изкара 1000лв, работи 4 работи, за да може да сме подготвени! Ако знаеш какво удоволствие е да обикаляш по бебешките магазини и да си представяш малкото си детенце! Ние вече купихме количка, столче, шишенцата на бебето и най-вече леглото! Моят съвет е да задържиш бебето! Все пак то не е виновно

11.   Циганките раждат на 16, ти не искаш на 18.

12.   За какво да ражда дете, което ще бъде отгледано от бабите. Авторката няма да може да се наслади истински на детето си. То по-скоро ще и бъде като брат или сестра.
И стига с това задочно. Хубавите специалности като медицина или фармация са само редовно. Авторката ще завърши някоя икономика задочно и после най-вероятно ще е магазинерка цял живот, замисима от мъжа си, ако до тогава не са се оставили.
На 18 да се задомиш крие голям риск от развод на крехка възраст. И тогава ни семейство, ни работа, ни образование.

13.   До номер 9: Казваш и да не се влияе от това какво казват другите, а после и казваш да роди детето... :Д И повярвай много хора съжаляват, че са родили деца. Решението си е на авторката. Ако смята, че не може да се грижи за детето да не го ражда. Аз например въобще не съм готов за дете и няма и да бъда скоро.

14.   ЗАДРЪЖ ГО! Не си прави шеги със съдбата. Така една позната беше направила аборт и сега не може да има деца. Просто малко по-рано ще видиш смисъла на живота :)

15.   Не прави Аборт нацията ни е пред изчезване А се пак ако направиш аборт си убиваш детето

16.   Не прави Аборт нацията ни е пред изчезване А се пак ако направиш аборт си убиваш детето

18.   Аз съм момиче на 20. И преди имах същия проблем. Но, направих аборт и това се оказа правилното решение. Сега съм вече 2 курс медицина, работя си спокойно, имам си приятел, излизам и по заведения и правя каквото си искам. Ако бях задържала детето нищо от това нямаше да го имам. И аз да се мъча и то. Няма смисъл. Сега, щях да съм съм без висше, без гадже и без свободно време, както и пари да гледам детето. Предишния ми приятел беше на 25. Уж, казваше, че ще помага, а на втората седмица си би камшика и ни вест, ни кост. Помощта на родителите е до време. И не бабите и дядовците трябва да ти гледат детето. То е твоя отговорност. Не тяхна. Забрави да учиш задочно. Никой няма да те вземе на работа после. Затова ти казвам, направи аборт и приключи проблема. Да не те интересуват моралните дилеми. А, относно безопасността и това да имаш още деца. Спокойно при мене си е всичко нормално в това отношение. Все пак си на 18, не 38, бързо ще се възстановиш. А, да. И още нещо. Не си длъжна с нищо на това общество, че да му вдигаш прираста.

Така, нека воят на форумните моралистки да започне сега.

19.   Задръж го. Аборта е много тежко решение. Чувала съм за жени, които чак след като го направят разбират грешката и се сриват здравословно. Даже и психически.

20.   Аз лично ако бях на твое място бих го махнала без да казвам на наще за нищо. приятеля ти ако те обича ще те подкрепи.

21.   Ано направиш аборт може никога повече да нямаш деца.
Вярно млада си, но помисли добре!
Много проблеми могат да дойдат след аборта.
По- сложни и скъпи от едно дете.
Не си го убивай!
Остави какво ти говорят другите и с дете пак можеш да учиш и да работиш.
Имаш майка и татко до себе си и те ще помагат.

24.   Авторке, какво решение си взела? Как си? Минаха 4 години.