Споделена история от Тинейджърски

Нещо, което да НЕ правите никога.....
Добър вечер. Пише ви едно отчаяно 19 годишно момиче. Не знам как да започна, защото историята ми е доста дълга. Ще опитам да обобщя. Никога не съм имала гадже. Но преди 4 месеца си намерих. Още от началото майка ми не го хареса. Обиждаше го в продължение на сичките тези месеци. Аз се оплаквах дословно на приятеля ми, какво е казала и направила. Ето я и грешката - наричах ги с ужасни имена пред него "шибани кучки" (за баба ми и майка ми), "тъпачки","лицемерки","дърта изкофелница","луди" и т.н разбирате накъде вървят нещата. Вчера забравих за 1 път чата отворен и тя е прочела всичко. С 2 думи - отрече се от мен. Забрани ми да им ходя дори на погребението, каза СБОГОМ многократно. Каза, че просто е била загрижена а аз съм същински дявол (в което може би има истина). Пожела ми да ми се върне тъпкано всичко което съм и сторила. Ето и моята истина - вярно е, че не постъпих правилно, защото те винаги са се грижили за мен. Но как пък не спря да обижда по най-гаден начин момчето което обичам? Той не е просто гадже, а момчето с което знам че ще прекарам целия си живот или поне се надявам. Тя изобщо не ми оставяше лично пространство. Постоянно ми звънеше да ми казва"внимавай", а вчера дори му писала от моя скайп неща като "ти нямаш мозък, не стъпвай повече в дома ми". Същото почти беше написала и на най-добрата ми приятелка, на която също бях споделила и ги бях нарекла гадно. Вярно е, че сгреших, но пък всяка вечер скандал че се прибирам по нощите (не по късно от 10.30 съм си идвала), чела ми е чата - и то не за първи път. Нещо лично, което изобщо не и е работа да прави. Заради нея съм и още заключвам папки с снимки и такива. Не че има какво толкова да крия, просто не искам отново да обижда човека с който съм. И не знам какво да правя. Знам, допуснах ужасна грешка, но нима САМО АЗ съм сгрешилата?????? Нима това, че постоянно ми се налагаше да защитавам себе си и човека до мен, че не правим нищо ЛОШО не е също грешка? Постоянният контрол? Вярно - загрижени бяха, но аз съм на 19 години, все някога трябва да създам и свое смейство с човек който АЗ да харесвам и обичам, а не те. Много съм отчаяна. Не съм от хората, които се извиняват. Снощи не съм спала изобщо. Видях се с моето момче в 5 сутринта......Преди това ревях поне час и нещо - и то не просто рев, направо болка.. Дайде ми поне малко насоки. Наистина ли само аз съм виновна за положението, наистина ли това че съм казала няколко думи в пристъп на ярост ме е накарало да "съм за ада", както почти ми каза майка ми..... Наистина ли това, че постоянно ме изкарваше малоумна и най-лошата, защото просто исках да съм с човека когото обичам е толкова лошо... нима ЛЮБОВТА е толкова притежателна и грешна...... Моля ви, коментирайте.. и само без обиди (тях вече ги чух многократно)....

Коментари

1.   Майка ти се държи така от загриженост, а ти си казала онези думи от злоба. Кой е по-грешен - сама прецени.
Достойните хора намират начин да признаят грешката си и да поискат прошка.
Аз млъквам, защото нищо хубаво не мога да кажа.

2.   Говори с майка ти и нека всеки да си поеме отговорността за ситуацията. Тя - за това, което е говорила за приятеля ти, а също и ти. Говорете спокойно, добронамерено, без упреци и епитети. Нека тя ти каже какво я притеснява в приятеля ти, в отношенията ви, защо не го харесва. Изслушай я. Ти също и кажи какво те притеснява и не ти харесва , и си поеми твоята отговорност, и заедно вземете съвместно решение да живеете в мир и разбирателство и да не се повтаря това. Но трябва да има желание и от двете страни. Докато едната от вас се сърди, чувства се засегната и тн. няма да се получи.

И аз съм родител, имам дъщеря. Също искам да ти кажа, за в бъдеще не изнасяй неща от семейството пред трети лица /приятеля ти/ . Недей да говориш пред никого за майка ти, и какво става в дома ви. Това само вреда донася.

И аз съм минала по този път, и тези проблеми, всеки го минава това. Тогава нямаше компютри и интернет, нямаше дори с кого да споделя.

3.   Хубави приказки по адрес на хората, които са те отгледали и продължават да се грижат за теб! Браво! И то пред някакъв, за когото градиш големи планове, само дето хич не са сигурни. Хайде събери се с другарчето си, свийте гнездо и се оправяйте сами, без шибаните кучки, а? Не ви стиска! Нали си пълнолетна? Майката си е майка и никой не може да я замени. На мястото на приятеля ти бих те разкарал незабавно и безусловно - не можеш да бъдеш човек, след като говориш така за най-близките си, скоро можеш да блъвнеш още по-големи простотии и за приятеля си.
Мечо Пух

4.   намери си за няколко месеца работа и се вземи парите и се изнасяй

5.   За съжаление, докато им живееш в къщата и докато им ядеш от хляба, те ще имат както отговорностти, така и ПРАВА върху тебе. №4 добре те е посъветвал/а - ако ти стиска - действай, ако ли не - се примирявай.

Родителите си не можеш да превъзпиташ, но можеш да намериш начин да се спогаждаш с тях. И не очаквай от тях те да го направят - ти си по-младата и по-адаптивната.

А за младежа, хм... не знам какъв трябва да е той, за да тръгне с момиче, което говори така за родителите си, дори и да има право, аз лично не бих...

6.   Хора, не я съдете толкова строго.
Това, което си направила, не е хубаво и ти го осъзнаваш. Но смея да твърдя, че е напълно нормално за млад, все още недостатъчно зрял човек, който си е изпуснал нервите за едно или друго. Пък и в голяма степен характерът ти си е казал думата - очевидно си по-избухлива като натура.

Ще кажете - това не я оправдава, те са й роднини... и т.н. Да, така е, не я оправдава, но нали се сещате, че когато двама /или повече/ души се скарат, няма начин да е виновен само ЕДИНИЯТ? Майка й също не е постъпила добре и това, че е майка също не я оправдава.
Тоест, всеки трябва да поеме вината си. А ти, авторке, не се отчайвай. Хората са казали - кръвта вода не става, и е точно така. Извини се на майка си и баба си, но същевременно защити позицията си, за да разберат и те, че са сгрешили. :)

7.   И аз мисля, че не трябва да я съдите толкова. Млада е има право на грешки, да не говорим, че не се знае какво е момчето, може да е свестно. Според мен майкати е прекалено власна на 19 си все пак. Докато направиш сама грешките няма да се научиш. Не му мисли толкова. Тя ти е майка и ще ти прости, според мен не подходила много правилно-чак да ти крещи и т.н. И ти си прекалила-да я обиждаш, но и ти и тя сте казали тези неща в пристъп на гняв. Поговори с нея. и стани по-самостоятелна. работи,изнеси се-ако трябва при приятеля ти-поне временно,но първо опитай да поговориш с майка ти спокойно. В крайна сметка човек се учи най-добре от собствения си опит-докато не се опариш, все ще правиш една и съща грешка. Майка ти те посъветвала-ти решаваш как да действаш. УСПЕХ!

8.   От авторката: Благодаря на коментар номер 6. А колкото до "БЕЗГРЕШНИЯТ" Мечо Кух (Пух) - както казах, доста неща съм спестила. Предимно моята вина съм написала, за да не стане словоизлиянието ми дълго 1 километър. Колкото до момчето, не ВИЕ, а АЗ знам какъв е той. Тръгна с мен защото се обичаме и ще останем заедно (колкото и да не се иска на повечето). Не изпитвам никаква злоба - да, избухлива натура съм, това е всичко. Осъзнавам напълно грешката си - не съм идиотка и да - стиска ми да си намеря работа и другите неща, които личности от рода на Мечо Кух са написали. Просто не виждам смисъл да го правя, след като осъзнавам грешките си!!!!

9.   Едва ли има човек, който през пуберитета да не казвал или поне помислял нещо подобно по адрес на родителите си, ама нали тука всички са безгрешни и мятат ли мятат камъни. Ругаете момичето за думите му, а не обръщате внимание на реакцията на майката - "отрече се от мен. Забрани ми да им ходя дори на погребението, каза СБОГОМ многократно". Що за родител реагира така? Ще ви кажа що за родител - самотен и неуравновесен. Авторката е имала лошия късмет да обнародва хормоналния си афект пред майка си (така като чета, жена в критическата). Всичко ще се оправи, дай и 1 седмица.

Колкото до твоя Ромео, не бързай да се вричаш, че ще прекарате живота си заедно.

Дядо Торбалан

10.   Явно си очаквала само съчувствие, тогава не пускай постове, ще получаваш всякакви коментари, далеч не всеки ще одобри постъпката ти. На младини и аз не бях съгласен с всичко, което казваха или правеха родителите ми, но знаех, че докато ме издържат е по-добре да намеря начин за взаимно съществуване. Не ми е и минавало през ум да ги определям с твоите изрази. И в момента, в който положих последния си изпит заявих, че се отделям самостоятелно иняма да искам нищичко- не ме питай за първите месеци как изкарах. Е, сега имам и хубаво жилище, и кола, и две деца, с които се опитвам да се държа така, че да не ме характеризират с подобни изрази... И се сещам за колко много неща са били прави моите родители.

11.   Добре де не ти ли е неудобно да използваш доста просташки изрази за близките си пред това момче? Или и той е невъзпитан като теб? Колкото до майка ти - не е нормално да се бърка в личния ти живот естествено. Не си на 9, а на 19 все пак? Но с конфронтация и обиди нищо не се постига. Опитай въпреки всички издънки да поговорите и да започнете с майка ти "на чисто", въпреки обидите. А освен това има нещо много просто - запознай я с въпросното момче и нека тя сама изгради мнение за него. Как го е преценила без да са се виждали? Попитай я. Но първо /според мен/ се извини, защото каквото и да са направили с баба ти първо едната те е родила и са се грижили за теб, а после са по-възрастни и им дължиш поне малко уважение. Направи ти първата крачка, защото повярвай нито за теб, нито за тях ще е от полза да сте в непрекъснат конфликт.

12.   Грешката не е само твоя, едностранна вина няма, но как да разпределиш вината с везни? От прочетеното дотук виждам, че никой не те е обидил, а ти го правиш, и то злобно, в коментар 8, макар да пишеш, че не си злобна. А избухливостта ще ти донесе мноооого неприятности, от личен опит го казвам. Конфликтът е сериозен, не ти пожелавам след време да ти дойде същото до главата, но ще поутихне. В случая мисля, че е най-добре да се отделиш, да живееш самостоятелно и да докажеш на себе си и на близките, че си била права., за което ти пожелавам успех. И за да не си патиш от избухливи изцепки ти препоръчвам моя метод - преди да кажа нещо лошо се опитвам да преглътна поне 5 пъти и тогава го казвам, ако не съм премислила вече.
Лара

13.   Даже не съжалявай за това, което си казала. От раждането си ти си самостоятелен човек и трябва сама да решаваш. Жената, която те е отгледала го е правила, защото е длъжна, щом те е създала. Това не значи, че тя притежава живота ти, та да ти казва какво да правиш и с кого да бъдеш. Замисли се какво щеше да спечелиш, ако тя беше права и приятелят ти беше такъв, какъвто го изкарва? Само натякване "аз казах ли ти?" и ново внедряване на вина.

14.   Наистина донякъде имат право да ти казват някои неща, но чак толкова да те притискат и държат под контрол-не. Ти го обичаш и си щастлива с него за това и те трябва да са щастливи... доколкото разбрах гаджето ти не е лош човек е все пак ти решаваш не си малка. Поговори с нея!