Споделена история от Тинейджърски

Скоби на зъбите ?
Здравейте! Аз съм момиче на 15 години и имам проблем със зъбите. Като бях по малка бяха абсолютно прави, но като започнаха да порастват се сбутаха и разкривиха, и то точно отпред ! Предлагаха ми да си сложа скоби, но аз не исках.. обаче сега се замислям сериозно, защото заради тях се срамувам да се усмихвам и дори когато се смея си слагам ръка пред устата! Не са толкова трагични, има хора, които са по зле със зъбите, но все пак ми се иска да са прави и да се усмихвам без да се притеснявам.. Много се чудя какво да правя, имам чувството, че ако ги сложа всички мен ще гледат и ще имат по-особено отношение :( Какво да правя?

Коментари

51-66 от 66

52.   Чета коментарите и гледам, че повечето сте до границата 15 години. Аз съм на 18 и нося шини, вече 10 дена ги нося и е рано да се каже дали има ефект. Моя случай е за предните ми 2 зъба (резците на горната челюст) са малко по-напред. Ордодонта ми каза, че за няколко месеца 4-5 щяли да се върнат назад! Въпроса ми е дали има някой, който е носил шини на тази възраст и дали са му помогнали?

53.   сложи ги нa мен днес ми ги сложихa ти можешш дa си ги мaхaш aз ги носяя сaмо когaто спa и мaлко през другото време инaче нa училище не сегa мaлко ме болят но се свиквa

54.   Въпрос към номер 47. Скобите не са ли като шините

55.   Мила, на 15 год си а скобите трябва да са сложени до 11 год а щом си на 15 ти си за шини не за скоби защото ще си похабиш парите за нищо!!!

56.   Не е тук мястото да задавам мои въпроси, но ако някой ми отговори ще съм благодарна :) Имам проблем с горните зъби, но май съм закъсняла с носенето на скоби, а пък брекетите са доста по-скъпи... Въпросът ми е дали биха ми помогнали скобите макар, че съм така да го кажа над 18?? :D :D

57.   Зависи от теб самата. Аз по едно време имах чувството, че зъбите ми са супер криви и навивах нашите да си слагам брекети. За щастие тогав анямахме финансовата възможност и затова останах без. Казвам "за щастие" защото две-три години след това зъбите ми са си почти прави... А зъболекаря ми много се радва че не съм си сложила, защото впоследствие разбрах, че ако съм си била сложила емайла назъбите ми е щял да стане на нищо, от което и зъбите ми...

58.   Аз нося брекети и никой не ми се е подигравал, а и можеш да дъвчеш дъвка и да ядеш всички храни. Вече ги нося 6 месеца и след 2 ще ми ги махат.

59.   Миналата седмица ми сложиха брекети. Първите 2 дена ме болеше много и не можех да се храня. После се свиква... А и с рекетите говоря по-добре отколкото с шини :) на 13 години съм.

60.   здравейте аз съм на 13 години ходих за ми взимат мярка и ми сложиха скоби само на долната челюст. Имам 4 криви зъба, а горните са ми супер. Ортодонтката ми каза, че ако ги нося редовно лечението може да продължи по кратко сега леко фъфрля, но не е много и за това те съветвам да си сложиш скоби ходила съм и на мярка за брекети но там ми казаха, че ще се наложи да ми извадят няколко здрави зъба и аз се отказах със скобите е мн по добре и е по евтино мойте са 280лв даже моята зъболекарка ми даде едно ключе с което на 10 дни трябва да си ги натягам но аз го правя по често и има ефект

61.   Виждам, че темата е от преди 3 години и нещо, но за тези, които ще я четат след мен, да им кажа нещо.
Не можете да отидете при зъболекар и да му кажете-искам брекети щото чух, че са по-качествени или ще ми спожите ли апаратче.

Брекетите много се различават от апаратчето не само по цената, слагането и пр. 2-те вършат съвсем различни функции.

Брекетите са главно за правилната подредба на зъбите, а апаратчето главно за челюстта.

Моят проблем е, че долната челюст е много по-наляво от горната и е по-добре развита. Горните ми зъби леко се застъпват и зъболякаря каза, че ще се оправят, ако се разшири челюстта и се направи правилна захапка и за това вмомента съм с апаратче, на което долната му част има скоба, която прави така, че като си затворя устата да я затворя в правилния начин.

Ако например челюстта ви е наред, а искате само зъби-тогава брекети и това не е вярно, че апаратче се слага само на млечни зъби. Ето, аз съм на 15 и нося и да ви кажа за една седмица имаше голям ефект.

62.   Скобите се слагат предимно до 14 годишна възраст. От 14 предимно се слагат брекети. Не е вярно че при носене на пръстена (хълката) зъбите под него почерняват. А и не е задължително ваденето на зъби. Зъби се вадят чак при краен случай ако няма място в устата. Скобите е възможно да се носят докато челюста расте. Ако се носят на вече израстала челюст те са предимно неефективни. А за брекетите няма възрастова граница както при скобите. Но с всичко се свиква. Важен е крайния резултат! Успех!

63.   Здравейте, братовчедка ми се мъчеше 3 години с шини без никакъв ефект.Миналия месец сложи брекети,защото проблема и не се оправи с шини,а и вече е твърде голяма за тях.Шините се слагат на деца с още не сменени млечни зъби,а тя беше сменила всички!Като малка аз не съм носила шини,а от миналата година направо сложих брекети.Ефектът се видя още първата седмица!

Това е от мен надявам се да съм била полезна!

64.   Аз съм носила скоби и сега нося. Но ти си на 15 и по-добре сложи брекети, защото аз нося скоби само заради един зъб, който не е толкова крив и о6те не се е изправил а мина доста време затова ако зъбите ти са много криви не чакай да се изправят за 1-2 години. А пък ако си с брекети ще стане по-бързо. Казва ти го човек с опит.

65.   някой може ли да ми каже колко струват скобите

66.   Сложи си. Аз носих 2 апарата. Не се усеща. И мен ме е срам. Но действа.

67.   Здравейте! Аз съм на 13 години и скоро може би ще ми слагат брекети. Искам да попитам дали се фълфли или нещо подобно, защото пея и може би ще имам проблем с това.

51-66 от 66