Споделена история от Тинейджърски

Какво точно е "очна ставка?"
Здравейте на всички. Преди два дни получих призовка и на 2 ноември (понеделник) ще трябва да участвам в една очна ставка, призовават ме като свидетел. Преди 1 месец полицаите направиха акция на мен и на още около 10 човека. Намериха в едно момче няколко грама трева и няколко грама амфети, а на масата, на която бяхме седнали още 2 грама марихуана, но лошото е, че марихуаната беше под якето ми, а не знам изобщо на кого и как е попаднала там. Първо получих призовка като свидетел да се явя на разпит, отидох и сега ще ме викат на очна ставка. Аз нищо не съм направил, а ме викат на очна ставка и постоянно ме занимават. Дали полицията ме подозира, че продавам наркотици или нещо подобно? Защото аз абсолютно нищо не правя, просто се получи някаква грешка и се озовах на неподходящото място в неподходящото време. Може ли някои, който разбира повече от мен да ми каже какво означава очна ставка, защото си нямам на представа? Какво се прави там? Какво се случва там? Трябва ли да се притеснявам? Защото аз не съм направил нищо, само намериха тревата под якето ми, ама тя може да е на всеки, не е моя и не съм направил нищо. За сега са ме викали като свидетел и не са ми повдигали обвинение, а и аз нищо не съм направил. Може ли да ми дадете съвети и да ми кажете какво горе-долу представлява така нареченото нещо "очна ставка? " Благодаря ви предварително.

Коментари

1.   Очнa стaвкa е рaзпит в присъствието нa остaнaлите свидетели или обвинени.
Бъди спокоен, кaжи кaкто е, опитaй дa бъдеш мaксимaлно точен в пикaзaниятa си. Ще те питaт и нa кого е дрогaтa, кой е употребявaл. Зa дa ви прaвят очнa стaвкa, очaквaнето е дa се изнервите и aко не с думи, то поне с поведение посочите "виновник".
Ти не знaеш кой е донесъл, кaто си седнaл вече е било нa мaсaтa, кaквото е било. Хвърлил си якето без дa гледaш...
Aко "нямa" виновник, вероятно ще хвaнaт нaй- нервният/слaбият и ще го притиснaт дa е виновен или "певец" зa този случaй или ще го ползвaт зa други възможности зa зaлaвяне.
Зaтовa, вaжно е дa си спокоен и уверен.
Aко зaпочнaт дa те рaзпитвaт зa семейни отношения, кaзвaй, че сте в МНОГО ДОБРИ отношения с родители и семейство.
Нямaш повод зa притеснения по принцип, тези нещa ти ги кaзвaм зa твое спокойствие, но нaпред си подбирaй компaниятa, зaщото вече ще фигурирa името ти тaм и следвaщ път ще си свидетел сaмо докaто нaмерят нaчин дa е друго.
Бягaй от тaкивa компaнии и не се зaнимaвaй с глупости.

2.   Ще се видиш очи в очи с едни чичковци, които ще те помилват, ако не си кажеш всичко което знаеш. Какво се правиш на невинен, газил си лука, сега се чудиш, кой ти е срал в гащите. Аман от такива тарикати, не мислите какви ги вършите, после други са ви виновни. Като се келешите, сега вместо да имаш срещи с гаджета, ще имаш срещи с полицията. Никой не ти е виновен, виновна е главата ти.

3.   В четирите алинеи на чл. 143 от НПК е уреден способът за събиране на гласни доказателства познат като очна ставка. Основания за провеждането и по преценка на разследващият орган са наличието на съществени противоречия в показанията на няколко лица, отнасящи се до предмета на доказване. Очната ставка има тактика, особености, начин на извършване и т. н, които не са предмет на днешното изложение. Днес ще се опитам да обобщя противоречивата практика на разследващите органи и да опитам да дам общи насоки за ролята на един адвокат при извършването на очна ставка.

На първо място стои въпросът има ли право на адвокат свидетелят призован да участва в очна ставка, който да присъства при провеждането и? Би следвало да се приеме, че макар в разпоредбите на НПК касаещи очната ставка да липсва изрична такава относно правата на свидетеля, предвид това, че и ставката и разпитът са много сходни по своята правна същност способи за събиране на гласни доказателства самото качество свидетел дава право да се упражняват при провеждането и правата по чл. 121 и 122 от НПК.

Свидетелят при разпит съгласно чл. 122 НПК има право да се консултира с адвокат, ако с отговора си на въпрос може да уличи определен кръг от лица в извършване на престъпление, включително и себе си. Тук е и ролята на адвоката, който да бъде на разположение на своя клиент и да го посъветва, да отговори ли или не на поставен му въпрос. Друг момент, за който следва да следи защитникът при провеждане на очна ставка е дали в действителност се поставят еднакви въпроси на двете страни, които да бъдат от значение за изясняване на предмета на делото.

Интересен момент при очната ставка е, че не само разследващият орган може да задава въпроси, но и самите свидетели могат да се питат помежду си. Следва да се приеме, че правото на свидетеля да се консултира с адвокат преди да отговори на въпрос се простира и върху тези задавани от другата страна.

4.   в твоя случай, предполагам разпит

5.   Нищо ви няма, като се занимавате с тия ла*на ще си носите отговорността от последиците.

6.   Не знам на колко години е авторът, но по-добре да не пита във форуми, а да си намери адвокат.

7.   Кво стана брат, осъдиха ли те?