Споделена история от Тинейджърски

Към каква професия да се ориентирам като един художествен образ?
Здравейте, аз съм Ема, от Пазарджик и съм на 15г. Имам нужда от помощ за това към каква професия да се ориентирам. Нямам представа какво искам да правя и в училище не зная на кои предмети да натискам. За момента най. много се старая по БЕЛ, английски и немски, но... Родителите ми много искат да съм била станала медицинска сестра, фармацевт или лекарка, но това просто не е за мен. Като видя игли ми иде да побягна, не мога да гледам кръв, защото ще припадна, мразя болници и просто това не е моята професия, не мога да работя в сферата на медицината. Отделно от това да не говорим, че по химия не знам бъкел, че да ставам фармацевт или сестра или каквото там иска химията. Математиката и въобще смятането не ми се отдава. Ходя на частни уроци, но пак ми е много много много трудно. Физиката и информатиката също са ми трудни, защото те пак са си сметки и изчисления и просто не мога да се занимавам с това, мразя да решавам задачи, просто математиката не ми върви изобщо, така, че и тя отпада. За информатиката и информационните технологии се отнася същото. Училището в което уча се казва "Професионална гимназия по Икономика и мениджмънт" т. е общо взето ще стана икономист. До момента уча предмети, като Обща теория на счетоводната отчетност, Микроикономика, Право. Това са предметите по специалността ми до момента, но догодина в 10 клас ще включат още. Справям се добре с предметите по специалността ми, но ми е много досадно, докато уча и просто... пазар, продажби, икономика, счетоводство, бизнес... не ми е особено интересно, но ги уча, за да имам добър успех в училище и по-богата обща култура. Нещо, което много ми се отдава е рисуването! За възрастта си учителите по рисуване, които посещавам са ми казвали, че рисувам, като голям човек и, че се справям блестящо. Ходя на уроци по рисуване, отделно ходя и при учителя си по рисуване от основното училище от време на време, та и с него се занимаваме. Просто ми е приятно, успокоява ме, разпускам. Още от детската градина са ме забелязали, че се справям добре и са казали на майка ми да ме запише на уроци по Изобразително изкуство. Обичам да рисувам много, обичам да се занимавам с правенето на картички, техниката "квилинг" ми е любимата за картички. Просто ми идва отръки и мога с часове да се занимавам с това. Предполагам, защото ми се отдава рисуването, то от около година започнах да имам интерес към грима, който интерес се старая да развивам. Гледам професионални гримьори в ютуб, а така, като слушам английска реч ми се струва, че подобрявам и английския си. Гримирала съм много приятелки, майка ми, леля. Тоест развивам уменията си и на други лица, освен моето. Бих казала, че умея да гримирам като професионален гримьор. Знам как да съчетавам цветовете, съобразявам ги с цвета на очите, косата и кожата. Просто ми идва отвътре и ми е страст! Преди няколко дни правих тест по психология, който трябваше да ми помогне да се ориентирам към професията, която ми приляга. Аз имах най-много точки в графата "художествен образ", там имах 8 точки, а на графата "система от знаци" т. е изчисления и математика имах -8 точки, отрицателно число, което си е много вярно. Така, че и теста ме изкара художествена личност. Искам да се занимавам в тази област и да върша работата си с удоволствие, като същевременно бих искала заплатата ми да не от най-ниските, минимум 800 лева. Мисля, че това е една нормална сума, за да живееш спокойно в страната ни. Бих искала да уча в София, родителите ми нямат пари да ме пратят да уча в чужбина. Живот и здраве, като почна да работя някой ден може и там да се устроя, но за момента няма такива изгледи. Ако съм пропуснала нещо-питайте ме, ще ви отговоря като коментар. Надявам се да ми помогнете, пишете ми коментари, ще ги прочета с голям интерес!

Коментари

1.   От теб зависи каква ще станеш, но поне след 12 клас ще имаш професия, а на родителите с можеш да кажеш да си гледат работата директно или индиректно. Ако са имали амбиции за медицински специалности да са учили те самите - защо не са ТЕ лекари?
И без това с този профил ти не можеш да се състезаваш на изпита с хората от природо-математическите гимназии.
Учи се просто добре, вземи добра диплома - имаш време да решиш, но гледай да учиш нещо, което е за теб, а това е твое решение

2.   Щом ти се отдaвa и ти е стрaст- учи се и рaзвивaй. Тегли си или по възможност присъствaй нa семинaри зa нови техники в гримирaнето и т. н. Кaто нaвършиш пълнолетие и зaвършиш училище, пиши в блогове, фейсове или където още нaмериш нa хaресвaни от теб певици, aртистки, публични личности, че предлaгaш безплaтнa пробa гримирaне. Можеш предвaрително дa си нaорaвиш няколко моделa с приятелки ( зaдължително дневен и нощен грим нa рaзлични модели, рaзлични цветове и нюaнси и т. н. ) и прaщaш или публикувaш своятa си рaботa с реклaмнa цел.
Можеш дa изкaрвaш много повече от 800 лв и дa рaботиш зa себе си. Дори нямa дa имaш нуждa дa си прaвиш сaлон в нaчaлото, a дa ходиш по aдреси примерно с куфaрчето "фaнтaзии".
Успех!

3.   Какво питаш момиче? Щом толкова ти се отдава рисуването учи и се старай в тази област. Учи за обща култура, но се занимавай с това в което си добра. Щом имаш талант развивай го. Пожелавам ти успех и не го мисли толкова щом рисуването ти е страст, щом те влече да гримираш и това е в което си най-добра давай развивай се. Има хора, които са добри в науките и математиката, но има други, които са специални в друга област. Аз мисля, че ти си специална в нещо много красиво и важно като изкуството. Това те прави уникална и ти трябва да го развиеш! Отново успех и се радвай, че имаш такава дарба. ;)

4.   Значи нещо свързано с рисуване - живопис и други подобни.