Споделена история от На работното място

Търся работа !
Здравейте! Искам и аз да споделя моят проблем. Завършила съм Висше образование - Българска Филология. От около две години съм без работа и срещам големи трудности при намирането и. До скоро бях регистрирана в Бюрото по труда, но от там не срещнах съдействие, а напротив-неразбиране, неуважение и дори присмех, че имам претенции, ами разбира се, кой може и иска да работи всичко. Аз по специалността нямам стаж. Работила съм в Детски Центрове като Аниматор почти две години и половина, половин година съм била продавач-консултант в книжарница, правила съм независими анкети, работила съм и като помощник-барман в наше собствено заведение и в кафе-аперитив на приятели, освен това като студентка съм работила и в земеделието - бране на ягоди и малини. Как търся работа? Като излизам се оглеждам за обяви, търся в Интернет, питам познати, интересувам се, посещавам и форуми. Моля помогнете ми със съвети. Живея в Пловдив- уж, голям град, но много трудно, ако няма кой да те препоръча, аз влиятелни познати хора нямам, а моите близки също питат, но не се получава, основното възражение на работодателите е -че нямам стаж! Е, как да натрупам стаж, като не ми се дава шанс?

Коментари

1.   Като учителка искаш ли да работиш? Тръгваш и обикаляш училищата, едно по едно и се представяш на директорите. Също така може и в регионалния инспекторат да отидеш. Те вероятно имат и информация къде се търсят учители. В никакъв случай не казвай нямам стаж или нещо подобно. Просто отиваш и казваш "търся си работа като учител, неотдавна съм завършила. " ако те питат за стаж, отговаряш "неотдавна съм завършила. "

ОСвен това иди и в университета, може да търсят докторанти/асистенти.

Лично се представяй! И бъди с главата надолу. Казваш аз мога да правя, това, това, това, а не нямам стаж. Чети по интернет за functional CV, т. е. нямаж кой знае колко стаж, но можеш умения и способности.

Горе главата!!! Пиши за да ти дам повече съвети!

2.   С тази българска филология нямаш много възможности, освен да станеш учителка по български език и литература. Така, че оглеждай се за такава работа или се примири, че целият ти трудов стаж ще го направиш в сфера не свързана с образованието ти. Което не е толкова страшно. То и без това в наши дни доста малко хора са късметлии да си работят по специалността. Важното е да си харесваш работата и да изкарваш прилични пари. И аз не работя това за което съм учила, ама така се случи. Е, няма да се тръшкам, ами ще се постарая да се развивам в новата професия.
За това, ако искаш изобщо да започнеш някаква работа, не търси неща свързани само и единствено със специалността ти. Да, това е идеалният вариант, но както ти казах шансът е малък, за това ако ти предложат нещо друго, приеми. Важното е да трупаш стаж и опит, защото работодателите никак не обичат да им се появи някой с големи дупки в СВ-то, т. е. някой който е бил безработен дълго време.
Успех и не се отчайвай! А колкото до Бюрото по труда, не разчитай много на тях, но не им се и сърди. В крайна сметка те не са работодатели и ако при тях няма подходящи обяви и да искат няма как да ти намерят работа. А това, че понякога са груби, е не че е оправдание, ама ако и ти по цял ден се занимаваш с всякакви, за малко пари и ти накрая ще се изнервиш.

3.   Ами в училище предполагам се търят кадри. Или може да даваш частни по Български.

4.   Е че ти си имаш стаж.. работила си все пак. Не е като въобще да нямаш стаж. А иначе за Пловдив наистина е трудно с намирането на работа, което е странно, защото уж голям град, вторият по големина, а защо е толкова замряло там в сравнение със София..

5.   Няма смисъл да ходиш до инспектората или да обикаляш училищата. От местното бюро по труда никой няма да ти се обади за работно място за учител, защото има десетки други, които чакат за него, а от БТ преди всичко си уреждат близките.
На сайта на Агенция по заетостта се обявяват всички работни места за учители, трябва да ги следиш внимателно и да кандидатстваш на място в самото училище, но ако в автобиографията ти пише Българска Филология, напълно нормално е никой да не ти се обажда.
Жалко за специалността ти, защото не си се научила да пишеш правилно. Главните букви ги слагаш много неграмотно и аз лично не бих желала някой като теб да учи децата ми в училище.
Проблемът не е в стажа, ти имаш стаж, защото си работила.