Споделена история от На работното място

Започване на работа като програмист. Как ?
Здравейте. Има ли някой, който да ми даде съвет за това как да кандидатствам като Back End developer. Има ли стажантски места и къде? Или в кой сайт бих могъл да намеря обяви? Благодаря предварително, ще бъда доволен ако темата ми бъде одобрена :) Поздрави и лека седмица.

Коментари

1.   Ох... къде си тръгнал за такъв, след като очевидно не си чувал за интернет, или дори да си чувал, определено не умееш да го ползваш. Пиши в гугъл "обяви работа" ще ти излязат топ сайтовете с обяви. Там вече филтрираш обявите по сфера (IT), град, език за програмиране и т.н. Най-известният е jobs.bg. Направи си профил в LinkedIn - ако имаш достатъчно умения, работодателите сами ще те намерят. След като си харесаш обява, подаваш CV-то на дадения в обявата имейл. Те ти се обаждат, ако го харесат, и те канят на интервю. Обикновено са 2 интервюта - техническо и общо, но като цяло всяка компания процедира различно. Ако те харесат след интервюто, ти правят предложение.

2.   Провери в сайта на Светлин Наков.

3.   Е това беше програмисткия виц на деня... :)

4.   За съжаление не винаги след висше човек има шанс да работи това, за което е учил. На старата ми работа идваха хора с твоето образование и по цял ден ги караха да качват снимки по сайтове и да свързват кабелчета на интернет... и ако не правеха такива неща ги обиждаха и в крайна сметка момчетата си тръгваха, защото няма среда, в която да се развиват. Жалките фирми не предлагат добри условия за такива високи позиции... и най - лошото е че си взимат разни системни администратори за смешните пари от 550 нето... и без договор..

7.   До коментар 1 : Явно не си ме разбрал правилно. Искам да кандидатствам като стажант, а не като готов програмист, защото не се чувствам готов и нямам никакъв опит преди това.

От автора.

8.   Откажи се, нямаш качества за програмист, било то и стажант.

9.   No3 е супер прав. Това си е направо виц. Елементарната компютърна грамотност включва търсене с гугъл.
Ако това не можеш да правиш все още, значи наистина не става и джуниър от теб. 99% от работата ти ще бъде да гугълваш. О тук се тръгва. И не, хората не търсят секретарка с компютърна грамотност, или админ дето да може да преинсталира виндоус. Затова те хранят хората тук.
---------------------------
Нека да ти кажа един пример, за да ти помогна малко. Преди 15 години бачках в една комп. зала. Имахме един редовен геймър. Работеше няква кирлива работа. Само че се запознал един ден с една счетоводителка. За да й спечели вниманието и да се наперчи я излъгал, че бачка като програмист и щял да й напише счетоводна програма.
Купи си една книга по С . От там искаше да почне. Говори с нашата шефка и всеки ден идваше в 17ч. сваляхме му програмата за отчитане на време и си цъкаше на компилатора 1 час. Така в продължение на месеци. След 3ия месец ги направи по 2 часа на ден.
Запозна се и един друг редовен клиент на залата, който беше гл. програмист вече. Та този пък му помагаше и даваше акъли, на по биричка.
След 4 месеца мацката изчезна от хоризонта, но той остана зарибен. На 6ия месец започна работа като джуниър. Разбира се софтуер на мацката не написа, но 3 години по късно стана и той главен програмист.

Упоритост, удоволствие, концентрация и подходяща среда от приятели. И ще си много бързо в бизнеса.
Айде успех!