Споделена история от На работното място

Колко са заплатите в Банка?
Здравейте на всички потребители на този сайт. Писал съм доста пъти, ще го направя и сега.

Редовен студент съм, с икономическа специалност. Днес в лекцията по статистика доцента сподели, че някакви младежи са кандидатствали за работа и интервюто им било на 4 етапа, като на 3 от тях са имали обши въпроси, а на 4 етап са им дали задачи по статистика. При което аз казах на колегите около мен... за 400лв заплата... но го казах грубо, горе-долу. После казах айде около 500 и малко над 500лв, защото все пак вдигнаха минималната заплата. При което последваха едни реакции от рода на "уфффффф" "муффф", едно пъшкане, едно офкане, сякаш съм някакъв глупак или идиот, а единия колега се изсмя и вика "аз направо не знам какво да кажа", при което се обърнах и попитах стартово според него колко се взимат и той - ми осйем стотйен... викам приятел, аз говоря като първа длъжност, без опит, без стаж... на колко да те назначат?

До колкото съм чувал ако никога не си работел в банка не могат да те вземат веднага като специалист банкови операции, или като инспектор или такъв, който дава кредити, или въобще на висока длъжност. Не съм много запознат с това. До колкото аз знам, първата длъжност, на която назначават човек без стаж и опит е касиер за около 450-500лв, но не повече, на стажантите им давали и по 350лв, след което се издигаш на другите длъжности с годините. Но стартовата заплата далеч не е много пари. А в конкретния случай доцента разправяше за студенти, които никога не са работели в банка и първата длъжност, на която слагат е касиер.

Прав ли съм? Или колегите ми са много тъпи?

Нека в темата се включат абсолютно всички хора с всякаква информация :) и да поговорим.

Коментари

1.   Автора

Извинявам се за грешно зададения въпрос в заглавието. Исках да попитам в какви суми варират заплатите в банка :)? И като цяло високи ли са? И какви са?

3.   Роднина работи от 20 години в банка като касиер и експер, платежни и други. 800 лв е заплата, чисто - 500-600. Приемат доста млади, но условията са страшни. Мъка, мъка. Как се става директор, не питай. Само ще ти кажа, че често не става с много работа, ами с връзки. Особено в провинцията, някой ще ти даде мястото си ли? То пък и да се издигат някои много амбициозни и умни в бакнката за 1500 лв, въй.

Но, виж. Не си прав да се възмущаваш за 400 лв, при положение, че в началото винаги те обучават. Те инвестират в теб, а ти се оплакваш. Не винаги. Ще гледаш, дали извличаш полза от нещо.

А колегите ти са същите като моите.. Горките си мислят, че с изкараното им висше им предстои цяла гама от слънчеви лъчи, по отношение на възможности, а парите след малко стаж ще валят. В същото време не им се карат стажове до края на обучението.

Какво си говорим? Всякаква липса на реално мислене и проучване на пазарите. Ама така ще е, щом университетите ни приемат куцо и сакато, за сметка на качеството.

4.   В банка на фронт офис няма как да са добри заплатите - касиери, разни момичета, които обслужват клиенти са много зле като квалификация и способности. Не знам какви висшИ имат, но масово са много зле и просто не са хора за висше - висшето не прави човека, а човекът прави висшето.
Винаги обаче поне в ПИБ има 1 човек, който е по-квалифициран и най-вероятно взима и повече пари, а останалите момичета (лелки) са МНОГО зле. В централния офис има само квалифицирани (опитни) и аз там си уреждам нещата, но в повечето офиси имат проблеми с елементарни неща като да ти открият сметка или да ти дадат ново устройство за електронно банкиране - гледат тъпо, личи си, че не са много добри.
Нормално. За такива длъжности много акъл се не иска
Печелят добре хората на по-високите нива.
Инспектор обаче не се става без квалификация и от касиер. Касиерки са старите лелки от едно време. Мениджърите взимат по-добри пари, а има по-малки клонове, в които шефът на клона има още един и това е - значи тези хора изпълняват много задачи и са добре платени. Знам за заплати от 5000 лв. и то в малка банка.
Хората на hotline ТРЯБВА да са по-добре платени, защото са и по-квалифицирани - те имат и повече правомощия от момичетата, които са във фронт офиса. Тези във фронт офиса са нещо като момичета за копиране и сканиране - за всяка операция се обаждат на hotline.
Дори касиерки се чудя защо има като отделна длъжност - напълно излишно, но явно искат да има двойна проверка.

5.   Не бе Номер 3 аз не се възмущавам на 400лв заплата в банка, аз знам че се взимат толкова и това се опитвам да им кажа на тези невежи селяци, на които им е натикано в тъпите глави, че като завършат и отидат да бачкат в банка ще взимат минимум 800 до 1000лв първоначална заплата, което е невъзможно.

6.   Прав ли съм? Или колегите ми са много тъпи?

Не знам те колко са тъпи, но горното илюстрира, че ти не си много остър....

7.   Ще ти кажа моят опит в тази сфера, понеже съм завършил счетоводство и това и работя. Заплатите в банките наистина са ниски за по-голямата част от служителите. Да имаш висше образование обаче и да работиш на гише не е оферта. Може да започнеш с това естествено, но трябва да вървиш нагоре. Преди десетина години, когато аз завършвах ситуацията бе малко по-друга, тогава все още в банките се взимаха доста прилични пари, особено в провинцията. Изкарах двумесечен стаж в банка веднага след като завърших и буквално останах отвратен. Всички там бяха едно затворено общество, дори и охраната беше с връзки. Отношението към мен беше меко казано отвратително, все едно бях опасен престъпник. Сега вече е по-различно, на ниска длъжност мисля, че всеки би могъл лесно да започне, понеже както казах заплатите са малки. Как става издигането от там нататък не съм особено сигурен, но ако си провинцията, колко да се издигнеш. Да станеш кредитен консултант или фронт офис, не мисля обаче, че и те вземат кой знае какви заплати. Най-важното според мен обаче е, отвори ли се възможност за работа по специалността, веднага я грабваш. Заплатата няма значение, важното е да трупаш стаж, опит и знания. Ако започнеш като колегите "аз за тия пари абсурд да работя"-забрави. Имам познати, които мислеха точно по този начин и така и не си намериха работа дори близка до тази по специалността им. Да, отначало ще мизеруваш, обаче после всичко се отплаща. Другото важно нещо е да се ориентираш към чуждите компании. Да, работата е повече, но знанията и опитът, който придобиваш са безценни. Парите също са доста повече.

9.   Автора

Следвам мнението ти, Номер7. Много по-хубаво е да започнеш макар и за 400лв заплата по специалността, отколкото примерно на 800лв в някакъв цех (давам само пример) и накрая да нямаш никакви знания и опит, в това което си учил. Това е загубено време.

10.   Аз започнах на 450 лв чисто по щат. След повече от 3 години опит взимам 1200 лв на месец чисто и 3 пъти годишно имам бонуси в размер на 1 заплата. Това е за работа в банка (не в София). Работя като IT специалист в банка във Варна.

11.   Ти си IT специалист, което няма нищо общо с банките. Говоря за тези, които завършват икономика :).

12.   До автора- заплатите са много големи, но зависи в коя банка и колко е голям града. Най-много дават в големите градове . Най-добре питай банката

13.   До 12

Представих си го веднага: "Здравейте момичета, какви са ви заплатите тук? А на директора? Мога ли да се срещна веднага с него, той да ми каже направо, ако вие не знаете? "

14.   Слушай какво, инфантил, ние ти даваме съвет, ти се опитваш да се заяждаш. Много голямо самочувствие демонстрираш, непокрито, разбира се, а и си доста кух. Нито един служител на банка няма да ти каже колко взима, освен ако не е зад някакъв форум или сайт като този тук, или ако не ти е близък. Всички служители подписват договор за конфиденциалност. От първа ръка може да узнаеш само от звено "Човешки ресурси", след като са те поканили на интервю. А относно това дали IT е свързано с банката или не, пак демонстрираш пълно невежество. В днешно време IT специалистите са силно търсени в почти всички сфери. Във всяка една банка има такъв отдел и той следи за проблеми със ситемата на конкретната банка, с базите данни, за хакерски атаки и ред други неща. Така, че п*кльо, недей се изказвай неподготвен, 'щото само още повече се излагаш. Ти какво си мислиш - че в банката работят само икономисти и счетоводители ли? ! Да ти кажа ли колко отдела има в една банка? И най-накрая ти ли си запознат, дето сега ще влизаш в банковата сфера или хората с достатъчен опит зад гърба си? !

15.   Здравейте!

Искам да узная за фронт офис само млади хора ли наемат? Само връзкари ли са?

Питането е за фронт.

17.   Наемат на всяка възраст, не са нужни връзки. Но заплатите са в най-добрия случай 600 лв. А носи отговорност за над 10 000, та смятай колко е хубава работата. Учила съм банково дело, но не бих работила в банка поради тази причина.

20.   Аз съм коментар 17, само да уточня, че не става въпрос за София. И не е за мениджърска позиция. Ако нямате банково дело или икономика (или връзки) се почва от най-ниското стъпало, за което заплатата е 600. Но дори и да имате иконом. образование обикновено пак почвате от най-ниската позиция: касиер и работа с клиенти.