Споделена история от На работното място

Какво съм му направил - защо ме мрази?
Здравейте, аз съм момче на двадесет години - учех в елитен университет IT специалност, но поради корупционни причини смених университета (това не е от значение).
Започнах новата учебна година в нов университет - всичко мина добре през първият семестър, но има в групата едно момче, което е завършило ПМГ, но не е от значение. Аз съм с късогледство, но въпреки това се справям и то много добре.
Наложи се аз да стана групов отговорник, защото нещата не вървяха добре. От както се запознах учебната година с това момче - той не спира да ми опонира. Когато искам да изкажа мнението си той все намира по някакъв начин да ми контрира и да ми каже: "Млъкни -... има преподавател! ", а в същото време той не спира да говори и по време на лекция / упражнения.
Наскоро си стоях на една маса в кафето и си човърках из телефона, когато той и още един колега дойдоха, и този мой колега ме попита: "Може ли да седнем - свободно ли е? " - аз му отговорих, че може, това момче. с което съм в опозиция се ядоса и каза: "Аз няма да стоя на място, на което не съм желан.... ". Аз се учудих, че реагира така. Казах му защо го игнорирам и се държа безразлично към него. Той ми отговори: "ТИ не ми говори, градът, ще ти се стори тесен... ", по принцип той е от хората, които те уважават, ако ги уважава, но как да уважаваш такъв човек, при положение, че той не се държи както трябва с теб. Щеше да стане Кеч меко казано, добре, че този мой колега ни разтърва.

Та въпросът ми е, какво съм му направил, и защо така реагира?

Коментари

1.   Нищо не си му направил. Проблема е в него, завижда ти за позицията. Понякога някой, за да се утвърди в социалната си група, трябва да победи враг. Ако такъв липсва, си намира някого. За съжаление, това е част от живота и всеки се сблъсква с това в някакъв момент. Не мога да ти дам конкретна рецепта, зависи от обстоятелствата. Опасно е ако наговори разни хора срещу теб зад гърба ти. Опитва се да те злепостави и така рано или късно да изгубиш позицията си, защото никъде няма да търпят шеф, който е смешен или некадърен. Ще трябва по открито да влезеш в конфронтация с него, защото ако си пасуваш той ще продължава. Затова в много екипи шефа си има "слушалка", която му докладва кой какво приказва. Понякога това може да изглежда подло и гадно, но всеки е прав за себе си.

2.   Тегли му едни шамари и нещата ще се оправят. Човек от добро не разбира...

3.   Това са истории за детската градина. Не се занмавай...
Всякакви идиоти има на тоя свят, и те са навсякъде - завистници, комплексари, злобни хора. Моят съвет е изобщо да не го отразяваш и да се занимаваш защо е реагирал така. Кажи му един път в прав текст право куме в очи какво мислиш за него, да ти олекне на душата, и повече не се занимавай. Другите как реагират, си е тяхна работа, ти как реагираш, е твоя работа. В живота има много по-лоши неща - смърт, болести, безработица. Не можем да хабим сили и нерви за всеки глупак, изпречил се на пътя ни.

4.   Просто е боклук и те е набелязал. Имах такъв съученик едно време. Не му обръщай внимание.

5.   Според мен най доброто нещо което можеш да направиш е да си го преместиш в другия крачол.
Тоя явно е някъв комплексар, а комплекарите най много се нуждаят от враг с който да си воюват за да печелят самочувствие пред самите себеси.

6.   Може просто да не му харесваш като личност. Има такива хора, и на мен ми се е случвало, просто като ги видя, видя поведението им и знам, че не мога да се разбера с тях. Не, че правят нещо точно спрямо мен, просто някакви аспекти в поведението и нагласата им ме дразнят ужасно много... така като чета може би си точно такъв тип. От тези които слушат, внимават, интересуват се и искат да бъдат отоворници... наистина в университета и аз щях да се сбия с един такъв, но в случая аз се овладях, а не той...
Как да ти кажа, погледни се от страни-перфектен, изряден, винаги готов, винаги с мнение, а ни има и нас които не, че не се интересуваме просто не се натягаме толкова и не го взимаме насериозно.
Просто го избягвай. Не се дразнете нарочно. Разберете се-щом учите заедно е добре да не си пречите. Той няма да те дразни, ти него също-ако трябва не се поглеждайте, не се поздравявайте, но и без нападки и подмятания.