Споделена история от На работното място

Загубих стимул за работа
Здрасти! Искам да си излея мъката и аз. Не вярвам да съм първия който изпада във подобно положение, но все пак. На кратко, на 25 съм, имам някъде около 5 години и половина трудов стаж. Мисля тази година да запиша Икономика, защото просто ми писна да работя като "Общ работник". Но, не за това се обръщам към вас. Искам да ви питам, как се справяте със всичко? Със ниското заплaщане? Със отвратителните условия на труд, със скапаното отношение на по висше стоящите? Със това, че тук ако нямаш връзки си никой! Преди си поставях цели, и така имах мотивация. Сега, тази мотивация липсва тотално. Имам чувството, че просто съм се оставил на течението да ме носи, без изобщо да ми пука каква е посоката. Мислех си, хубаво ще завърша Икономика, но после какво? Пак работа за относително малко пари, отново гъзолизци навсякъде. Винаги хората на някого ще са пред мен, за какво да се боря? Не виждам смисъл във абсолютно нищо, ще се радвам ако ми споделите как вие се справяте.

Коментари

1.   Еми така е когато се работи между хора. Трябва да работиш нещо сам, за да се оттървеш от шеф и негативите възникващи в колектив. Аз уча информатика, че ми писна от ходене на работа и темерути колеги, но ако не ми провърви няма как - трябва да се яде.

2.   В сферите, в които се изискват специфични качества интелигентните работодатели си гледат най-вече интереса. А техният интерес е назначените кадри да са квалифицирани, за да могат качествено да си вършат работата. Затова и там има по-малко връзкари като цяло.
В началото е трудно да си намериш работа по специалността. Тогава може да се наложи да работиш на ниско възнаграждение, за да натрупаш малко опит. След това, ако всичко е наред, ще градираш и като професионалист, и като заплата.
Обаче не съм сигурна за икономиката... Не съм в тази сфера, но съм чувала, че има страшно много икономисти, т.е. ниско търсене на кадри поради твърде големия им брой. Това би те поставило в неизгодна позиция, затова проучи въпроса отсега.
Лично аз бих те посъветвала да се насочиш към IT сектора - там има глад за качествени кадри.
Все пак, важно е и какво ти е на сърце.

Нещата не са безнадеждни, има позиции с много добро заплащане, до които можеш да се добереш не с връзки, а с труд.
А като поработиш в дадена сфера, ще си създадеш познати и ако оставяш добро впечатление у тях -> ето ти един вид връзки. Само че правилният тип връзки. Не на некадърните хора, а на качествените професионалисти!

Всичко което съм написала е от собствения ми опит. Не се отчайвай, нещата не са толкова мрачни, колкото си мислиш в момента! Даже напротив :) Само хубаво проучи перспективите по специалността, която искаш да запишеш и не записвай нещо, което ще ти е скучно после да работиш! Защото дори и да получаваш хубава заплатана, ако ти е силно неприятно да ходиш на работа, пак няма да се чувстваш добре.
Пожелавам ти успех в твоят нов път! :) (и браво за куража да поемеш по него!)
Ж27

3.   Това е положението, не си единственият, гледай да си вършиш работата и после да не мислиш за нея. Нагледала съм се на такива неща, че просто нямам думи. България е страната на "чудесата", без образование и ценз може да си на топ позиция, видя какво стана на държавно ниво, фалшиви дипломи... , а какво да говорим за частният сектор. Философана, роднина на шефа с 4 бона заплата, раздава правосъдие и обяснява, как никой не работи, уволнява наред качествени хора.. но толкова си е повярвала, че дори не осъзнава, че при други обстоятелства нямаше да я вземат и на пазара на работа.

4.   И аз се чувствам така..Дори когато завърша висше се съмнявам, че положението ще се подобри..

5.   Ми ако нещо рти харесва можеш да го направиш, макар, че помисли дали ще има реализация.

6.   Квалифицирай се в нещо, което се заплаща добре и има работа. Например ИТ-програмиране, подръжка и тн. Виж Академията Телерик, курсовете във ФМИ, Сиско Академии и тн.

7.   С висше образование съм и какво от това, като съм в същото положение. Скучна работа, за смешни пари и никаква перспектива за развитие. Май каквото и образование да имаш, нямаш ли връзки си направо за никъде. Носиш се по течението, работиш колкото да имаш пари за оцеляване и това е. Не знам как да те успокоя, като съм в същото положение.

8.   Имам висше, а ме третират като общ работник по програма за заетост - шефовете ми са среднисти и са от комунистическо време...

9.   Стига с това ИТ не може всички да работят в тази сфера. Помисли за работа в чужбина!

10.   Това, че на 25 г. нямаш никакви „връзки“ не говори добре за теб - тоест липсват ти социални компетенции. Научи се да си създаваш мрежа от хора, които да ти помагат, да те препоръчват за работа - щом след 5 г. стаж нямаш връзки, това значи, че хората не са доволни от твоята работа и не биха те препоръчали или просто си „ударен“ в устата и интроверт.
Да учиш или не Икономика задочно сега или в някой съмнителен университет по Паланките няма да промени проблема, че нямаш най-вероятно професия, квалификация, ЦЕННИ способности и знания, които да те отличават от останалите... 1, 5 мил. неработещи у нас. На теб ти е проблемът не липсата на висшО някакво, а липсата на квалификация, което с някаква съмнителна диплома няма да се промени.
Като икономист, завършил в чужбина ти казвам, че в България няма смисъл да учиш това освен Счетоводство и контрол и то в топ 2 унита у нас, но е пълно със счетоводители и вече 90% от работата става автоматично. У нас нямаме качествена икономическа школа не знаете езици масово, не знаете английски, не сте компютърно грамотни и така нататък - масово учат някакви хора някъде уж Икономика, а после пак излизат без професия, стаж, познания.
Каквато и икономическа наука да учиш ти трябва английски на ниво В2-С1, за да можеш да четеш учебници на световно ниво. А и се занисли ти ако беше академик, щеше да си учил до сега - сега просто си мислиш, че хората с висше са по-успяли от теб, защото имат висше и искаш някаква диплома от някъде, но си разбрал точно обратно зависимостта - хората с висше са били на първо време ученолюбиви и са имали заложби, учили са сериозно, кандидатствали са в сериозни унита. Не дипломата прави човека, а човекът прави дипломата.
Затова те съветвам да учиш техническа специалност - ПРОФЕСИЯ в професионално училище, гимназия с практическа насоченост или просто честно си научи професия - готвач, ел. техник, дърводелец, мехатроник, механик, майстор по нещо - все ще можеш да си изкарваш хляба. Диплома къща не храни.

11.   Номер 10, май не си бил във Университет във България ? Леко ме подцени ми се струва, имам достатъчно IQ (118) за да завърша Университет. Езика ми е на ниво А2, и не мисля да уча задочно.. Не са доволни от мен ? Нищо лично, но и аз не съм очарован от заплащането и условията на труд. Също не съм доволен, когато се нараня на работното място, и да пиша битова злополука. Защото работодателя ми, ще ме съди....

12.   от 10 до 11 - Виж, това какво IQ ти излиза на някакви интернет-тестове нищо не говори за теб реално за твоите социални компетенции, за практическите ти способности и така нататък. Най-успялите хора в света имат средно IQ, между другото.
Език на ниво А2 не е достатачно за нищо. Това са общи познания. За човек-икономист, който учи за мениджър, за работа в управлението на фирма или обществена организация трябва ниво ИСТИНСКО Б2-С1 на английски втори западен или руски предимство - ти си на 25 г., нямаш никакви езикови познания и ОК - ще избуташ по някакъв университет някаква икономическа диплома като стотиците хиляди като теб, но това да не мислиш, че те прави пригоден за пазара на труда навън?
Освен това за Икономика трябва да си топ по математика, а ти на 25 г. не знам дали си спомняш материала...и дали имаш някакви общи познания дори.
Кой ще повери бизнеса си, дори 1 проект на човек на 30 без трудов стаж с една гола диплома?

Ще си позволя да се самоцитирам

„Затова те съветвам да учиш техническа специалност - ПРОФЕСИЯ в професионално училище, гимназия с практическа насоченост или просто честно си научи професия - готвач, ел. техник, дърводелец, мехатроник, механик, майстор по нещо - все ще можеш да си изкарваш хляба. Диплома къща не храни“

Запиши висше щом си интелигентен, но не Икономическа специалност, а техническа, IT или нещо с мед. насоченост. задочно, за да работиш, защото на 30 без стаж и с такива дипломи няма да можеш да си намериш работа

Изборът е твой, но ако не послушаш съвета ми ти гарантирам, че след 5 г. ще пишеш тук пак безработен, безимотен и отчаян и не се сърди тогава на работодатели и държава, защото сам си си провалил живота. Избираш сега мекото на хляба, но безплатен обяд няма.
Просто ще си отложиш положението с 5 г., но след 5 г. ще си също толкова неквалифициран, но с диплома.

13.   Здравейте!
Реших да споделя по темата понеже съм в подобна ситуация и за да не отварям нова тема ще пиша тук.
Като автора в момента съм си чист общак. Получавам горе долу нормална заплата за региона ( Стара Загора ).
Но завършил съм математическа гимназия с 5. 88, Унсс специалност - счетоводство магистър. Направих стаж по програма "Аз мога повече" 6 месеца по специалността, след което не продължих във същата фирма, а си потърсих нова ( става дума за град София). Намерих си като специалист в интегриране на системи за управление на фирмата ( така наречени ERP системи). Изкарах отново 6 месеца като сам напуснах понеже не издържах на стреса и на шефа според мен. Съжалявах дълго, че не съм се справил или поне да изкарам по дълго време и след това да си намеря друга работа. След това в продължение на 8 мес. си търсих работа без успех. След това баща ми помогна и ми намери работа нещо като фин. анализатор в неговата фирма. Отново прекарах 6 мес. там и след това началника ми каза, че не смята да ми продължи договора. Продължих в същата фирма в склада евентуално като диспечер ( да издавам документи като складови разписки, вътрешни документи, да вкарвам фактури и т. н. ). Но реално съм си хамал в склада и не издавам нищо.
И така година и половина вече. Да и изкарах b2 английски в Европата през това време.
Но вече искам да се махна. Немога повече на простотията и тази безперспективност сякаш. Както е писал автора всички с едни връзки и са се загнездили там и нищо не можеш да им кажеш. Специално за шефката ми. Тя е една тъпа свиня, която те тъпче само, но нали е с връзки и толкова. И гък не можеш да и кажеш.
Просто вече искам да потърся нещо отново по специалността си, но съм на 28 г. И не знам кой ще иска да ме вземе като ми види CV-то. Трябва да почна на ниска заплата някъде евентуално за Сф говоря, но да си е по специалността. Но тука съм на постоянен договор. Напоследък ми се обаждат само за работа за по 6 мес. и 600 лв чисти. И някак си просто не се решавам. Но мисля, че трябва да се рискува.
И си падам интроверт или "ударен" в устатата както писа някой по-нагоре и това сякаш ме дърпа много.
Иначе се "чувствам" интелигентен, имам логеческо мислене, нямам проблем да работя с цифри или компютър.
Но просто съм изпаднал в една безтегловност...
Но съм имал много мрачни моменти докато бях безработен и ме е страх да раздвижа нещата...
Надявам се някои от хората, които са писали по-горе да прочетат написаното и да дадат мнение. Ще съм благодарен.
Поздрави. :)

14.   Автора съм: Номер 13, аз също съм от региона на Стара Загора. Съзнавам, че си загубих най ценните години във градче със 2300 души население, вместо да се махна и да опитам нещо ново. Винаги чаках подходящият момент, и така загубих 2 години. ( Реално се замислих чак на 23 да започна да уча, дори бях приет редовно във Стопанска Академия. Със специалност "Стопанско Управление", но се отказах защото нямах достатъчно средства, за да се издържам ) Мога да ти дам идея за стаж. Фирмата се казва "Булметал АД", градчето ти е наблизо. Фирмата е най голямата на Балканският Полуостров, не е няква мизерна фирма. Можеш да разговаряш със собственика да те вземе и да натрупаш стаж (За пари не мога да ти кажа ) Просто си уреждаш среща със него, и мисля, че ще ти се получат нещата.
Номер 12: Никога не съм се борил да се доказвам във въпросната фирма, просто не ми е допадала работата, иначе съм бил на една от най заплатените позиции като работник там със 700-900лв заплата. Повечето хора които са във Университети, са там за да купонясват, не за да учат. Тези които искат да учат, са извън България. Имам познат който завърши НБУ със специалност мениджмънт на туризма. Езика му не е дори на ниво А1. Има незавършена магистратура Бизнес администрация, и е управител на 2 заведения във МОЛ във София. Имаше стаж точно около 4-5 месеца на подобна позиция. След това няколко месеца във Alianz, но мисълта ми е, че самото образование отваря доста вратички. Докато ако остана съвсем необразован, единственият път който виждам е навън. Техническите специалности не са ми по вкуса, по скоро неща свързани със Администрация. Мога и да уча, и да работя едновременно. Къде е проблема във това...

15.   Ок, благодаря ти. :)

16.   Ако завършиш икономика се поставяш на голям риск че може да не си намериш работа. Бих те посъветвал да учиш софтуерно инженерство - за програмист. Не се отчайвай а сядай и започвай здраво да учиш. Аз съм на 28 години, завършил съм право, много съм се лутал да си намеря работа и не съм успял досега. Въпреки това не се отчайвам, уча немски език и смятам също да запиша софтуерно инженерство. В случай че решиш да запишеш икономика или някаква друга специалност задължително учи успоредно ИНТЕНЗИВНО учене на език различен от английски, напр. немски език. Това е огромен плюс и това ще ти е като резервен вариант.

17.   Авторе, като първа крачка към успеха в живота е желателно да научиш правилата за пълен член (напр. "Авторът съм"), както и тези за изписване на предлозите "в" и "във", и "с" и "със". Това мигновено прави впечатление и ако ще се явяваш на интервюта за работа на дадена длъжност, хората от фирмата лесно ще си изградят някаква (може би погрешна) неособено добра представа за възможностите ти, които и да се окажат решаващи за тяхното крайно решение.

18.   Работата прави човека свободен!
Желанието поражда мислите, мислите раждат материята, материята - делата, а
делата определят сьдбата!

19.   След като навсякъде искат връзки, създайте си ги, запознавайте се с повече готини хора на живо, излизайте, общувайте в различни среди, работодателите не са само идиоти и като видят, че си свястен и честен, вършиш си работата отговорно, ще те вземат и ще ти плащат добре. Език не се учи за резервен вариант, ако ти се отдава и ти е приятно да го учиш - тогава го научи. В някои сфери наистина има глад за карди - заварчици, шлосери, стругари, дърводелци, дограмаджии... ако имаш курс за подобна професия ще си намериш веднага работа. Практическият курс е много интересен и полезен, не може да се учи само суха теория, която да не можеш да подплатиш с практика...

20.   Едно време професионалните спортисти бяха на заплата - 140 лева, нещо такова и тренираха всекидневно в студ и пек, целогодишно, и се контузваха и губеха здравето си, и пак тренираха. Какъв беше стимула ли?
Ами да се състезават, за да са в челната тройка... и разбира се много приятели, които са за цял живот. Като имаш хора, които те мотивират непрекъснато, стимула не се губи.
Опитай ти да мотивираш другите, ако те не те мотивират, а стимул е самия живот.
Късмет и късмет.