Споделена история от На работното място

Чуждестранни компании (извън София)
Здравейте. Аз съм момиче на 23, за момента имам сезонна работа за лятото, но от есента ще започна да си търся постоянна (тогава вече ще съм завършила висшето си образование). Моля ви, посочете ми някои чужди компании извън София- например във Бургас, Варна, Пловдив.. Аз завършвам туризъм сега, може и да не са точно в туристическия бранш, но нещо близко. Всички съветват да си търся работа именно в такава компания, защото българските работодатели били ужасни.. съгласявам се донякъде.
Имам и друг въпрос- вече нищо ли не означава за един работодател владеенето на английски език и компютърната грамотност? Много хора казват, че едва ли не и кучетата вече знаят английски и всеки може да работи на компютър и това не може да впечатли един работодател. Е добре, но защо ние българите трябва да знаем и можем всичко, била съм доста по чужбина и мога да кажа, че хората на моя възраст навън масово учат и знаят по 1 чужд език. Ние тук по 2, 3 учим...

Коментари

1.   Българските работодатели са еднакво ужасни, където и да отидеш... Бил съм в 3 големи града, имам бакалавър и магистър, зная език и компютри и мога да ти кажа, че вече никой не търси качествени хора - търсят се удобни хора или любовници... Сега кретам по една куха стажантска програма в нашата мила родна администрация, където всеки се страхува да не му вземеш хляба... А образованието с всичките му там инвестирани наеми, нерви и най-хубавите ми години от моята младост са жертвани напразно!
Моя съвет до автора - бягай в чужбина, докато си млада! Аз се замислям като ми мине договора да се махам далеч от българи и всичко "мило" и "родно"...!

2.   Всеки знае английски вече. Друг е въпросът как точно го знае, но това е отделна тема.

Ако знаеш езици, в Бургас например също има кол център. Не е много близо до туризма.

На компютър дори баба ми вече може да работи, така че това също не е кой знае какво. Не е като едно време, когато не всеки имаше компютър и не можеше да напише един документ, та трябваше да се вика "специалист".

Езици (поне 2 на ниво C1-C2), компютърна грамотност, шофьорска книжка - това са must haves.

3.   Ами да, не значи много... където аз съм работила в чужбина хората знаята по два или три чужди езика на високо ниво. Английски е задължителен, а останалите са предимство. Специално за туризма има много голяма конкуренция и трудно ще си намериш добра работа без да предложиш нещо повече от останалите. Трябва ти опит, това е сигурно. Едва ли има човек който да не е компютърно грамотен и да има висше... то ние учихме някакви елементарни задачи по програмиране още в гимназията... Не мисли къде ще взимаш повече пари, а къде ще ти е по-трудно и ще можеш да научиш повече и да се развиваш.