Споделена история от На работното място

Относно пребиваването на работа без договор...
Здравейте. Представете си следната ситуация: жена, която по документи се води на платена борса (за 4 месеца е ползвала г/д около два) в същото време започва работа във фирма, но НЕ подписва трудов договор с уговорката с работодателя тя да си работи на въпросното място, да си взима заплата (изплащана на ръка! ) и същевременно борсата да си върви.. и евентуално чак след борсата да подпише договора. Това се води нелегално пребиваване на работа, нали?

Въпросите ми около така описаната ситуация са следните:
1. Това е незаконно, нали така?
2. Кой носи наказателна отговорност в случая - работодателя или работничката, като се има предвид, че е двете страни са с пълното съзнание за случващото се?
3. Към кого може да се отнесе / докладва случая, за да се направи нуждата проверка - към инспекцията по труда ли?
4. И евентуално какви последици очакват провиненото(те) лице (лица)?

Моля модераторите да публикуват темата, защото ми е важно с получа тази информация.

Коментари

1.   Сама си си отговорила на въпросите, можеш да подадеш сигнал и до НАП. Но най сигурното е, да не се хващаш на такава игра, ще нагазиш в блатото.

2.   Авторке, хубаво е, когато използваш думите да знаеш тяхното значение, за да се получи добра комуникация. В случая не знаеш значението на думата "пребивавам" и е редно да направиш справка в тълковния речник. И понеже знам, че няма да направиш, ще ти спестя труда.

Цитирам: "Намирам се, живея някъде (обикновено временно). Пребивавам тук от една седмица. "

Конкретно на въпросите: да, незаконно е, като и двамата носите отговорност. Инспекцията по труда е органът, който следи за спазването на трудовото законодателство. Евентуалните последствия са солена глоба и връщането на помощите с лихви.

3.   1. Да;
2. Солидарно се носи отговорност;
3. ГИТ;
4. Солени глоби.

4.   Осъзнаваш, че питаш как да ни ограбиш нали? Вероятно ти, както и работодателя ще бъдете подведени под отговорност, но със сигурност той ще пострада повече. Но се замисли, защо той ще поема този риск.

5.   Авторката: благодаря за отговорите.
Само ще направя малко корекции по написаното по-горе, за да се изчистят 1-2 заблуди:
1) Не за мен става дума, аз съм потърпевша от тази ситуация, т. е. мен съкратиха, за да назначат "героинята във филма", по шуробаджанашки причини.
2) Изключително наясно съм със значението на думите, нямам нужда от пояснения и препратки към тълковни речници, ама "мерси все пак".

Всеки следващ коментар, съдържащ някакво заяждане, е абсолютно излишен. Лек ден.

6.   Авторке, подай сигнал и след това, когато се установи нарушението, заведи едно дело за възстановяване на работа, тъй като са те съкратили (поне по твоите думи), а след това са назначили друг да изпълнява твоята длъжност. Има как да стане. След това ще са длъжни със задна дата да ти изплатят всички възнаграждения. Дори да не се върнеш на работа (сигурно веднага ще напуснеш), ще получиш поне някакви пари.