Споделена история от На работното място

Не мога да намеря работа
Здравейте,

вече съм в пълно отчаяние. Не мога да намеря работа, кандидатствам в jobs. bg, никой не ми се обажда. Не знам истински ли са обявите или не, но не може никой да не ми се обади от никъде. Остават само кол центровете, не ми се връща там, това е работа преливане от пусто в празно. Сигурно ще кажете, че съм много капризна щом не искам тази работа, ами не ми харесва, отвращава ме, изцежда ме напълно. Не знам какво да правя, не съм вече съвсем първа младост, дали това е причината не знам. Другите хора как намират, не знам. Всичко ли е въпрос до късмет, не знам, просто. Дайте съвети.

Коментари

1.   В кой град си и какви са очакванията ти?
Много фирми страдат от недостиг на грамотен персонал. Провеждал съм интервюта с млади хора и съм се хващал за главата! Последния път търсихме да назначим четирима човека, направихме подбор по документи и извикахме 10. Избрахме си 4, един от тях въобще не се яви на работа, втория напусна след 3 - 4 дни та се наложи да викаме "резервите". Работата не е трудна и лоша заплатите се превеждат на време в пълен размер и работното време се спазва.

2.   Търси на място, ако искаш в магазин например-отиваш и питаш. Подготви сви.

3.   Висше поне имаш ли някакво? Все някак си, ще си намериш работа по специалността, ако имаш такова. Защо не се преместиш в друг град с повече възможности, не търси само на едно място. Аз, дето съм от София, реших да работя в Пловдив и тук по ми потръгна и се чувствам по-добре. Ако крайно не намираш нищо, пробвай и в чужбина (ще е добре, да знаеш език де, освен ако не искаш да работиш "черна" работа).

4.   Търси не само през джобс, но и директно кандидатствай във фирми, които ти допадат, близки познати също, на място. Трудно е но не си единствената, много хора са така. Накрая започнах дори на мин. работна заплата, но поне бях на работа. Иначе философи много как имало много работа, но хората не им се работело.

5.   А на jobs и на подобните сайтове не разчитай много. Повечето обяви са си фалшиви, даже не знам защо ги пускат. Или пък наистина са търсили човек, намерили са го и са забравили да си деактивират обявата.
По-добре поразпитай познати и приятели дали не са чули някъде да се търсят хора. Друг вариант е да отвориш сайтовете на известни фирми и да намериш сектора кариери. Като бях без работа така правех. Проверявах в сайтовете на всяка известна фирма за която се сетих. Разбира се, зависи какво образование имаш, но никога не е проблем просто да проверяваш, пък може да пуснат нещо подходящо за теб. Ей така от Кока кола, до Нова телевизия, навсякъде има бутонче кариери. Гледаш и научаваш, че примерно в Кока кола търсят дистрибутор за Пловдивско, че в Близоо си търсят човек за новооткрития им магазин във Варна, че ЧЕЗ си търсят човек за издаване на фактури... разбира се това са само примери, не казвам, че това са реални обяви, но ти като разгледаш ще видиш дали нещо ти харесва. Схвана идеята, предполагам. Не че това ти гарантира, че ще те вземат на работа, но поне ще знаеш, че обявите са истински защото никой в Кока кола няма да качва на сайта им фалшиви обяви за работа.
Успех! Бъди упорита и ще намериш!

6.   Можеш!

7.   Без "връзки" в България няма как да почнеш работа, просто никой няма да те наеме. Ще те въртят с тестчета, автобиографийки и интервюта и в крайна сметка не си започнала работа...
Това със CV-тата и мотивационните писма - чул някой, че на "Запад" се прави така и решили и те да пробват...
Паролата за евентуално започване на трудова дейност е:
"- Добър ден. Идвам от името на... "
Без парола и чинии няма да ти позволят да миеш.

8.   Уфф, не ми говори, че и аз обмислям връщане в кол център. Има си работа, ама за почти без пари. Искам да си работя по специалността, но за свръх квалифициран труд, който го могат точно десетина души в цяла България, ми дават 800 лв. Като офисно зомби взимах точно по три. Затъпяващо е, но пък и не ми се налагаше да мисля за работа 24 часа в денонощието. Яд ме е, че не емигрирах, когато трябваше.

9.   iisda. government. bg - там са конкурсите за държавната администрация. Пробвай там, но ти трябва задължително висше.

10.   И аз не мога да намеря работа вече 5-ти месец. На 29г. съм, нямам роднини, нямам и приятели, а всичко в тази държава става с батко и братко. За всичко трябва да имаш хора.

11.   Здравейте
Имам образование, знам френски и английски. Завършила съм нещо с не особено приложение- ИФ на СУ. А дори и да намеря по специалността, то ще е за 500 лв. Което не е достатъчно за режийни по къщата, храна. За друго изобщо не говоря. Но това живот ли е, да си на екзистенц-минимума??? Пробвам се по редакторски сайтове и медии, мога да пиша на теми култура, история, етнология. Ефект засега нулев. Администрацията.... моя много близка приятелка кандидатства, изкарва максимален резултат, но назначават техен човек. С нея вече дори сме на фаза да ходим да мием чинии някъде по света, защото това тук е джунгла.
Благодаря на всички, откликнали тук. Смятам да запаля свещ в Ал. Невски да почакам знак какво да правя.

12.   И аз много искам да започна работа, но имам здравословни проблеми, всичко става със връзки, питай някой познат или близък да ти помогне.

13.   От jobs. bg се намира работа, но само гадна, да в call център ще те вземат веднага, в магазин, асистент в кирлив офис и т. н, но това е точно както казват затъпяваща безперспективна работа колкото за хляба. Ако търсиш добра работа без съответните връзки е напълно невъзможно. Колкото по-дебели толкова по-добра работа, но ти ако ги имаше нямаше да пишеш тук никога, а щеше да философстваш както е казано в друг коментар, че работа има, хора няма, не искат да работят и са неграмотни. А грамотните философи понеже са гении, са избрани сред безпросветната маса заради невероятните им ум, качества, образование, трудолюбие и т. н хаха.

14.   В кой град си и каква работа искаш?

15.   Здрасти колежке, от коментар 11 разбирам, че сме завършили едно и също нещо. Даже може да сме били в един и същ курс. Така, че много добре те разбирам, защото и аз бях в същото положение, с магистратура по Западноевропейско средновековие и без шансове да си намеря работа за повече от 500-600 лева.
Е, прежалих се и започнах да работя нещо съвсем различно и с времето дори започна да ми харесва. Е, не ми е по специалността и всъщност е нещо, което можеш да правиш и без висше образование, но нали се изкарват пари... и не е кол център.
Та, за това ти дадох идея да поразгледаш сайтовете на големите фирми, защото бързо разбрах, че с моята диплома ще работя най-много за 600 лева, а за София това си е едното нищо! Е, тъпо е да си положил толкова усилия за да пишеш фактури и да се занимаваш с клиенти, но... това е реалността в България. Пък един ден, живот и здраве, ще започна да си работя по специалността, а до тогава за да не забравям научено ще давам частни уроци, въпреки че вече рядко има желаещи, защото навсякъде се влиза с оценките от матурите.
Успех и не се отчайвай! И с нашата диплома човек може да си намери нещо, стига да не е прекалено претенциозен и да не очаква огромна заплата. Обаче все пак жалко за целия този труд... ама какво да правиш, нямаме много избор. Или в БАН или в някой музей за 600 лева максимум или работа не по специалността. Е, аз реших, че с 600 лева не мога да живея нормално...

16.   Джобса и Заплата.БГ са много пропаднали - публикуват се едни и същи обяви, другото е за обслужващ персонал, ИТ специалисти и кол центрове. В Кариери, Работа.БГ и Джоб Тайгър изглежда има по-хубави позиции.

17.   Без подкуп и подмазване няма как да почнеш.

18.   До авторката и номер 15- аз също съм студент по история в СУ, сега ще е втора година. Принципно с история, единият вариант е да се стане учител - нали сега началната заплата стана 900 лв., може и 1000 да удари. Аз обаче смятам да пиша докторантура, защото предпочитам да работя в музей, БАН, или което е най - добре - преподавател в университета. Все пак се надявам, че не винаги нещата стават само с връзки. По отношение на заплатите, на мен не ми се вярва тези с научна работа да взимат по - малко от учителите. Според мен има и странични доходи от проекти и т. н. Не, че са големи, но все пак заедно с фиксирано то възнаграждение, може би се получава що - годе приличен доход.