Споделена история от На работното място

Професия - Секретарка......
Здравейте,
Аз съм жена на 28 години и работя като секретарка от почти 2 години в една местна фирма в провинцията. По документи се водя технически сътрудник, но това е най- незначителното. Харесвам като цяло работата си. Работила съм я и в друга фирма, не е работата мечта, но пък е добър старт за млад човек. Иначе поемам много отговорности, изготвям оферти, работя по обществени поръчки, правя заявки към доставчици, водя бизнес коресподенцията на български, руски и английски език, приемам телефонните обаждания, организирам транспорта, вноса и износа и т.н..... Но както всяко нещо си има и своите недостатъци. Като изключим и заплаткака, която е много малка, в моя случай, аз имам 5 управителя на който съм пряко подчинена и буквално им слугувам..... То не бяха кафета,правя ги както те ми поискат, силно, слабо, с кафява захар с мед, с мляко, концерт пожелание...... за единия специално прясно изцедени фрешове към кафето.... абе ужас, дори и синът на единия шеф се прикотка да му правя кафета сутрин и на обяд. Случвало ми се е да не успея да си свърша съществената работа от техните прищевки и ми се е налагало да си я взимам за вкъщи на спокойствие. А най-лошото е че не поемат отговорност, ако стане нещо, винаги другите са виновни. Така ми се качиха на главата с тези кафета и прищевки, че се чудя как да изкарам още, докато не се върне другата секретарка от майчинство. (Държа да отбележа че тя е дъщеря, на единия от управителите и изпълнява половината от моите задължения в момента.)
Аз по принцип съм много отговорен, изпълнителен и търпелив човек, но се усещам, че нервите ми са много опънати. Как да се справя с толкова много управители и техните капризи? Как да се организирам?

Коментари

1.   Намери си друга работа
Или им кажи директно
Ако си толкова добра и те ценят ще те задържат

2.   Търси друга работа.

3.   Здравей,

Разбирам че си натоварена особено след като са ти стоварени допълнителни задължения от отпуската по майчинство на колежката.

В момента уча висше и в същото време доброволствам в офис, като същевременно помагам с каквото мога и ме обучават на системите им, говоря по телефона, но и правя кафета и т. н.

По принцип това не ти влиза в задълженията, обаче от това което съм видял, в много от случаите хората в тази сфера се занимават и с такива странични дреболии.

Та би могла да споменеш колко натоварена си от всичката работа след като колежката ти я няма и не знам за кафетата, но можеш да опиташ да договориш увеличение на заплатата.

Можеш да си направиш списък със всичко допълнително което вършиш или с което си допринесла/допринасяш на организацията и да опиташ да договориш увеличение на заплатата.

Много е важно какви думи използваш, как протича разговора, както и емоционалния контрол и поведение които излъчваш по време на дискусията.

4.   Кажи им да си сложат кафеавтомат в стаята и да си правят сами.

5.   Качили са ти се на главата, но и ти си им позволила. Вярно, че ако искаш да си запазиш работата трябва да преглъщаш някои неща, ама всичко си има граница.

И как изобщо ти е хрумнало да си носиш работа вкъщи? Щом те са ти отнели нужното за това време в правене на кафета, значи работата ще довършиш утре, защото не е останало време днес. Ако пък трябва да се вършат и двете неща, да вземат още един човек макар и временно. И малка и голяма да е заплатата ти, плащат ти я за 8 часа, а не за повече.

Като са видели, че става и още работа ще ти връчат докато най-накрая ще те изтормозят физически и психически и сама ще решиш да се махнеш.

Ако искаш опитай да говориш с тях, но обикновено това не помага. Свикнали са на хубавото и няма да отстъпят. Другият вариант е да търпиш докато междувременно си търсиш друга работа. А те като им напуснат няколко човека, ще се научат да ценят труда и да се държат нормално със служителите.

6.   Е то в България секретарка значи слугиня, а за бг работодател всички са слуги по принцип, нормална работа и най-вече отношение може да получиш само в зависимост от връзките. Но все пак зависи от интелектуалното ниво и култура на ръководството но и това не е гаранция. Търси, сменяй и късмет, това е.

7.   От авторката:
Благодаря ви за споделеното мнение! Междувременно почнах да си търся друга работа. Дано най-накрая попадна на работодатели, които да ме оценят.