Споделена история от На работното място

Не искам да бъда зъболекар, искам да готвя!
Здравейте!
момиче на 18 години съм и уча за първа година стоматология. Майка ми се грижи за мен сама и жертва много, за да си позволи образованието ми. След няколко месеца в университета съм почти сигурна, че стоматологията не е за мен. Не съм мотивирана колкото колегите ми, не се справям добре, колкото тях и най-важното - това, което уча не ми доставя никакво удоволствие вече.

Проблемът е, че майка ми инвестира много у мен, тегли кредити, започна втора работа.. не знам, как да и съобщя, за решението си. Не знам дали съм го взела дори. Искам да прекратя. Прави ми се друго - искам да готвя!

От друга страна.. не знам колко финансово подсигурена ще бъда като готвач. Не искам децата ми да бъдат лишени от нищо и смятам, че като зъболекар ще съумея да им предоставя добър стандарт на живот..

Не знам какво да правя, наистина.. моля за съвет
В.О.

Коментари

1.   Стягай си задника и учи,това направи! Утре ще бъдеш финансово стабилна-това да ти бъде стимула!
Иначе, като готвачка....утре ще ти се иска това да си купиш, онова да си купиш, за теб или за децата си, ама с 300 лв, или малко повече, незнам...и ще си като повечето, които мрънкат, че нямат пари а си имала шанса, който много други нямат!
А,готвенето няма да ти избяга и винаги може да ти бъде хоби.
Ева

2.   Защо не се прехвърлиш да учиш за истински лекар. Аз също уча медицина и съм на мнение, че е по-интересна от стоматологията. Пробвай

3.   Е кво има да се грижи майка ти, ходи да работиш малко.

4.   Продължавай с това, което си започнала, защото като започнеш с готвенето пак ще искаш да го смениш. Непостоянна си и ще ти се отрази. То се мисли преди да се захванеш с него, особено за такива важни решения. Но все пак ако си толкова сигурна, че точно с това искаш да се занимаваш, то тогава зарязвай стоматологията. А не ти ли се иска да го запазиш като хоби? Ако започнеш да го работиш все някога ще ти омръзне. Аз съм на мнение, че работата си а работа, а хобито си е хоби и не трябва да се смесват. И ВСЕ ПАК, ако все още си на мнение, че искаш да си смениш специалността, ами смени я, за специалисти по дадена специалност винаги има работа.

5.   Като твой малко по-голям колега ще ти кажа само едно: НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ!!

Първи курс е ужасен знам. Дялкане зъби от сапун Дуро, капане с восък , някви цитологии, химии, бифизики и тем подобно глупости не са от най-интересните неща на света. Аз също много се замислях първи курс дали да не прекъсна, но се радвам че останах. С годините ти се натрупват малко повечко отговорности и наистина става интересно. Не се отказвай с влагай всички сили в това което правиш!

Относно финансовата страна поддържай хубав успех и се пробвай за стипендия. Не е кой знае колко голяма но все пак е нещо!!

Дръж здраво! Ще успееш!

ГГ

6.   благодаря !!

7.   Между другото къде учиш за стоматолог аз съм на 13 и мн00ого искам тази професия но не знам дали след 7 клас се ходи в гимназия или има определени университети за това и къде са те . Аз съм от Стара Загора : )

8.   тъкмо днес ме освободиха от работа като готвач :D

9.   Аз пък мисля, че един кадърен готвач е много повече от калпав зъболекар.

Борония

10.   Стоматолог без образование не можеш да си, а готвач.. :) Можеш.. минаваш през 1-2 курса и си готова, изучи си, това е хубава специалност.. :)

11.   Готвач е прекрасна професия, аз имам такова образование и преминат курс за квалификация и ти казвам, че това да си готвач, не е по - лошо от това да си стоматолог! И заплатата на готвача не е 300 лева, а започва от 500 - 1500 в по - малките градове, но един колега от София взима 2300 (е, вярно работи в хотел), но зависи къде ще те наемат и дали имаш талант, защото това е изкуство и да си готвач не е просто да си готвиш нещо на печката, трябва и да си доста издръжлив. Но ако наистина това искаш по - добре опитай. Аз исках да следвам медицина в ПУ и се отказах, прехвърлих училища и сменях специалности само и само да се опитам, защото животът е един и минава бързо, а да ходиш на работа с кеф и желание е най - голямото (поне едно) щастие. Не се безпокой, че ще разочароваш никого, близките ти те обичат какъвто си, а не какъвто искат да си... но ако искаш да си стоматолог бъди. Важното е да ТИ да си доволен, а не някой друг

12.   Всяка професия е прекрасна, когато я упражняваш с желание. Аз съм готвач без квалификация, но с достатъчно стаж и опит. Започнах в младежките си години да я упражнявам, подтикнат от още детските си мечти към това. Сега работя на едно от добрите места в града, но не мога да я понасям вече тая работа. Явно съм се променил, но макар и да получих образование в друга сфера с която искам вече да се занимавам, ми е много трудо и засега нямм възможност да се реализирам. За сметка на това, като готвач няма да останеш без работа за повече от месец - гаранция! Не ти е нужен и стаж винаги, стига да си млад и нахъсан!

14.   Завърши стоматологията, направи майка си щастлива, а в утрешния ден, ще видиш, че щастието е бумеранг и ти ще си един добър и уважаван стоматолог. А колкото до готвенето, на първо време вкъщи, така ще помагаш и на майка си, с приятелите, да се забавляваш :) Не се отказвай! УСПЕХ!

15.   Завърши започнатото. След това се отдай на готварството. Може да започнеш тази работа и ако видиш, че не печелиш достатъчно, въпреки, че добрите готвачи са доста добре платени, по-всяко време може да спреш и да започнеш да се работиш като зъболекар. Аз мисля, че трябва професията да ти доставя удоволствие на първо място. Но не спирай сега- язак за изгубеното време и средства. Майка ти да не се меси много като иска, тя да става зъболекар

16.   Послушай сърцето си, то ще ти покаже верния път, дори и най - добрия съвет може след години да се окаже неправилен. Всичко зависи от това кое ще надделее - желанието ти за промяна или това, че ще се чувстваш виновна пред майка си. Аз съм била в подобна ситуация и мога да ти кажа, че компромис със себе си се прави само заради дете. Във всеки друг случай е неоправдано. Ще угодиш на другите, но няма да си щастлива, а те искат точно това - да си щастлива, нали?

17.   Ауе, луда ли си?!!! Аз искам да стана зъболекар, ама не знам дали ще вляза! Искам да съм на твое място. Просто си нямаш представа колко много! А ти ще хвърлиш в коша за боклук тази чудесна възможност! Не се излагай! Завърши си денталната медицина! Готвенето е приятно, но нито е престижно, нито е особено платено, нито нищо.

18.   Аз пък те съветвам да се откажеш. Щом не ти харесва, по-добре е овреме, както се казва. А не да учиш 6 години и да станеш зъболекар, който не го бива за такъв. Щом ти се готви, готви. Готварството е хубава, но тежка професия. Ноп ако това те влече - давай спокойно. Обясни на майка ти, че стоматологията не е за теб. И готви:)

19.   На моя учителка синът и е зъболекар. Той направи чудеса със зъбите ми и те си седят в устата ми повече от 15 год. Има чудесно семейство, задружно, сплотено, неговият пък син се ожени/млад! /, в къщи си имат всичко, от пиле мляко! Многократно съм ходила у тях, защото всички са ми и приятели. Това не се получава със заплата на готвач, а с талант, упорит труд и разбира се, и човещина! Но най-вече призвание! Ако го нямаш, ще станеш некадърен зъболекар, като един от столична поликлиника, който преди 6-7 год. ми причини тежко заболяване. Ако нямаш призвание, по добре не ставай зъболекар или лекар.

20.   №19, поздравления за хубавия коментар, и само да допълня, че това (с призванието) важи за аблолютно всички професии и въобще за всичко в живота, освен ако не работиш нещо чисто механично, където и робот може да те заменсти.

21.   След катозавършиш това, завърши и другото и ще си доволна!

22.   Професията зъболекар ми донесе доста разочарования. Ако нямаш ясно представа за бъдещето си след като я завършиш, по-добре се прехвърли медицина. Впрочем и аз си мисля за преквалификация готвач :)

23.   Като видях заглавието първото нещо което се сетих беше "Колко ли трябва да мразиш човек, за да станеш ЗЪБОЛЕКАР? "... Но за всеки влак си има пътници. Ако не ти харесва се откажи навреме и не си губи времето напразно!

NoBody

24.   Преди няколко години и пред мен стоеше подобен избор- майка ми упорито ме съветваше да стана зъболекар, но аз твърде много исках да се занимавам с политика. След дълги колебания прецених, че предпочитам да се "хвърля в дълбокото" и да се опитам да сбъдна мечтата си. От части успях, но преди бях заслепена, дори обсебена от идеята да бъда политик и не виждах минусите на таз работа. До ден днешен не харесвам зъболекарската професия, но съжалявам, че не послушах майка си. Реализацията всички знаем е бърза, добре платена и самата работа е престижна. Има страшно много положителни страни, в които няма да задълбавам.
Съветът ми към теб е следния: продължи ученето си, няма да е честно спрямо всичките усилия и надежди на майка ти, няма да е честно и спрямо бъдещите ти деца, ако сега се откажеш. Готвач се става много лесно- бюрата по труда много често организират курсове за по няколко месеца, след които получаваш съответната диплома (сертификат). Т. е. по всяко време можеш да надградиш развитието си с един такъв курс, ако след време все още искаш да бъдеш готвач.
И още един съвет: имам много приятели готвачи- заплащанео в повечето случаи е много ниско, а работодателите си позволяват какво ли не- ненормално дълго работно време, "пропускане" на заплата и прочие, и прочие. (има разбира се и изключения, но смея да твърдя, че са много малко)
Винаги е било за предпочитане да работиш за себе си (като зъболекар например), отколкото за някой друг, който да се подиграва с теб...
УСПЕХ, каквото и да решиш!

25.   Мене също, ме натискат наще за стоматология, на мене ми харесва като професия(основно заради заплащането), но пътят ми се струва непослилен. Никога не ме е бивало в математиката и физиката, от там и в химията. Биологията не е по далеч.
Проблемът е, че аз не знам каква специалност ме влече. Образуванието в България изобщо не ни подготвя за истинския живот.
Детската ми мечта беше да бъда пилот. Доста популярна мечта сред момчетата. Наистина бях много амбициран, но има ограничение за височината. Прекалено висок съм. Както споменах не ме бива и в математиката. И военните пилоти в България след годинка-две ще летят на хартиени моделчета. Та мечтата ми като, че ли е погребана за винаги.

Разбирам те напълно за майка ти. И мойте родители ме натискат по същия начин и дават всичко от себе си. И ако успея да вляза (което е малко вероятно) ще се озова в същата ситуация.

26.   изчетох доста от кментарите и съветите, може би си се обаркала още повече. моят съвет е да следваш мечтите си и да правиш това което те прави щастлива. интересът и музата тласка човечеството към успехи-не нещата който правиш по задължение. когато си решила да правиш нещо го прави до съвършенство, опитвай нови неща и се стреми винаги към перфекционизам-споредмен е хубаво да си максималист. ако си решила че твоето призвание е да се занимаваш със готварство, тогава го следвай-стани готвач, но не просто готвач, а 1 от най-добрите- стани като Jamies Oliver или Gordon Ramsey, и тогава ще имаш от всичко-финансова стабилност, емоционална задоволеност, а от това следва щастие и в живота и в семейството...

В противен случай ще стваш като всеки един средно статистически българин и всяка сутрин като се събудиш ще си мислиш " отново на тази проклета работа, но пък ми остават няколко дена до Петък" ( с тази мисъл едвали ще ти спори каквото и да е работа през деня)...

27.   Здравей. Аз също мисля да уча за зъболекар и то най-вече заради заплощането- по-добър стандарт ще имам, и заради това, че аз ще си бъда шефка. Уча в музикално училище, но не мисля, че ще мога да се прехранвам в Б-я с това особено ако трябва да се свири чалга, а само тя се слуша тук. Дори ако трябва да изляза в чужбина ще свиря всяка вечер по круизните кораби за по 2 месеца или в някакви заведения и ще дойде време, когато ще трябва да имам семейство, да родя деца и да ги гледам и тогава единствения начим да се изкарвам пари е да съм учителка, а аз това най-много го мраза особено ако е в Б-я. Та реших, но и родителите ми също ме насочиха, че щом химията и биологията ми се отдават, най-вече химията, няма да е зле да запиша да уча за стоматолог.

Единтвеното нещо, откоето се притеснявам е дали ще мога да помогна на пациента, дали ще си свърша работата както трябва. Моят съвет е щом си влязла да учиш Дентална е да не се отказваш, защото знам колко е трудно, особено за момиче.Оставия това готвене и сядай да учиш, защото ако не искаш някой човек без образование да те командва , това е изборът.Ако си превъзмогнала мисълта, че ще гледаш развалени зъби, лоша устна хигиена и т.н., значи ставаш за стоматолог. Горе главата и само напред.

28.   Следвай мечтите си. Добрите готвачи, в престижните ресторанти взимат луди пари. А може да си отвориш и собствен ресторант след време.

29.   А сега истината. Стом. е трудна професия. За да печелиш добре трябва да знаеш и можеш. Трябва и едно безценно качество усет. Без последното ще бъдеш ухапана многократно, също и в заплащането. НД.

30.   Дори да нямаш голям усет за стоматологията, представител на фармацевтична фирма е доста добро занимание, което може да бъде 2-ри шанс, търсят се такива хора и там все пак не си с раб. време до 22ч и да не можеш да погледнеш децата си

32.   Трябва да се пробва. Още повече, не ти трябва да завършваш висше по готварство за да го научиш. Има курсове по готварство, но истински, а не тия измишльотини за по 250-300 лева. Организират се курсове по готварство, съботно-неделни, вечерни - записваш един, виждаш дали ще ти хареса, отдава ли ти се, ще поговориш с хора в бранша, ще вземеш инфо от първа ръка, за да прецениш. Смятам, че ако човек се изучи добре на качествено място, то и ще успее да започне работа на престижно място с добра заплата. И в готварския сектор има престижност. Има огромна разлика между кварталната гостилница на бат Гого, където ще взимаш 400 лева, за което и говорят повечето хора над мен, но има и ресторанти, в хотели 4 и 5 звезди например, където една заплата от 1200-1500 лева си е напълно в реда на нещата. Аз също не съм готвач, завършил съм икономика в УНСС и 8 години работя в търговски и застрахователни компании. След тези 8 години разбрах за себе си, че икономиката и търговията не са моята сфера и просто като човек и характер не съм за там. Винаги съм обичал да готвя и сега проучвам възможности да се преквалифицирам, а съм на 29 години. Сигурно ще запиша някой съботно-неделен курс, за да се обучавам докато си работя в застраховането и ще преценя как стоят нещата.

33.   Напълно подкрепям коментарите -да следваш мечтите си! И аз учих стоматология, но се оказа, че, професията не е за мен. Натовареността е огромна, а и вече така се държи на ЕСТЕТИКАТА, че понякога ме отвращава тази прекалена суета. ВСИЧКО Е СУЕТА И ГОНЕНЕ НА ВЯТЪРА Е КАЗАЛ ПРОПОВЕДНИКА! За мен е важен мирът със себе си, това, което ми дава вътрешен покой и ме прави по някакъв начин да се чувствам полезна!

34.   Боже винаги с това "учи, учи няма значение дали ти харесва или не ще си изкарваш добри пари и добро бъдеще, учи! ". Ок, успяваш в своята кариера, изкарваш много пари и какво накрая? Правиш нещо което не харесваш и се мъчиш... Това е пълна глупост която половината свят прави. Намери това което обичаш да вършиш и го прави с удоволствие. Един гений веднъж е казал "по добре да живееш кратко, но щастливо отколкото дълго и мъчително".!

35.   34 много ми хареса. ще ти кажа какво ще стане с теб, защото вече минах по този път. 2-ри курс от 5 годишното ми обучение по архитектура възникна интерес ами към бизнеса. Грабна ме още с първата прочетена книга и от там вместо учебници по арх, чета бизнес литература, защото е поучителна и надъхваща и ти дава възможност за мечти. Конкретно нямам реални стъпки, макар доста да проучвам и да имам идеи, но още нямам финанси да си ги финансирам.
Та така. Вече края на 4 курс си казах майната му, зарязвам я. Не ме натоварваше като специалност и я можех, но не ме прави щастлив. Не ме доближава до целите ми. Престижна и платена ок. Но с това не се живее. Никога няма да имаш истинска усмивка. Зарежи ги тия дето ти говорят за стандарт. Света след 10- 20 години ще е друг. Нямало да можеш да си пратиш детето в университет. че то с това развитие университетите ще са отживелица. Няма да можеш да си печеш г. а в Дубай. Голяма работа. Може пък и да можеш.
Идеята ми е че аз така направих- прекъснах и сега съм по-щастлив. Така направи!
щастието не е в парите, а в това какво правиш, как се чувстваш, духа ти спокоен ли е! Това съм разбрал за 26 години живот. Тия които те съветват обратното правят компромиси всеки ден. Обществото има много объркани представи за щастие прокламирано от западната култура за кариера, пари. щастието е отвъд тези неща.

36.   Ще бъда кратка, според мен трябва да продължим. Знам, че на 20 години всичко изглежда различно, всеки има някакви мечти и идеи, които иска да сбъдне. Сега е още рано да кажеш дали не ти харесва, или ти харесва стоматологията. Мотивацията ще е доброто ти бъдеще. След като завършиш, ще можеш още по трезво да решиш какво ти се прави, но тогава ще си вече доста по-наясно и какво ти се прави, и какво умееш да правиш. Отказването на този етап е грешка. Избраната професия е хубава и с нея ще имаш бъдеще. Ако толкова не ти харесва, след като завършиш изцяло ще се ориентираш в другата посока - нищо толкова страшно. Помисли малко за бъдещето. Да, трябва да следваш мечтите си, но все пак с разум и мисъл. Превърни това, което искаш в твое хоби докато следваш. Успех!