Споделена история от На работното място

Не ставам за нищо..
Здравейте, момче на 20 години съм и нямам работен стаж. Уча в УНСС и имам висок успех в една от най-престицните, а може и най-престижната специалност в университета. От скоро започнах да ходя по интервюта за работа и навсякъде искат или да съм по-горен курс, или да владея на високо ниво английски/немски, а аз просто искам стаж по специалността /може и не по специалността, но да е в офис/ и да се развивам. Минаха месец и една седмица, от както свършжи учебната година, а аз още не мога да си намеря работа.. Вече започвам да си мисля, че аз не ставам за нищо, още повече като гледам как приятелите ми дърпат напред, а аз тъпча на едно място и дори затъпявам от скука и депресия. Сигурно е смешно, но наистина не се чувствам добре, защото искам да бъда полезен с нещо, да съм активен, да бъда част от работещото младо общество.. Не знам, родителите ми и брат ми не го имат за голяма работа и ми казват, че съм малък и не бива да се притеснявам, но започвам да спя все по-малко вечер и да се чувствам все по-зле.. Изключително съм разочарован от себе си..

п. п. Просто исках да си кажа всичко, защото по принцип съм интроверт и рядко споделям емоциите си и мислите си с близките си, макар да правя впечатление на много комуникативен човек.

Коментари

1.   Търсенето на стаж и работа винаги е трудно, понякога отнема месеци. Трябва време и постоянство, според мен ще си намериш добра работа но след дипломиранрто. Не всички работодатели се доверяват на студенти, знам го от личен опит. Успех!

2.   Няма как, всяко начало е трудно. Месец търсене на работа не е много, още повече в твоето положение. Не се притеснявай, аз започнах на 25, макар че по други причини, а не че не исках по-рано. Нещата се нареждат, не се притеснявай.

3.   Е то пък като намериш работа за 500лв. как ще си повишиш самооценката... Изобщо не губи време тук на тия смешни интервюта ами бягай в чужбина докато си млад, че после става късно.

4.   Обичам интроверти

5.   Напълно те разбирам. Била съм в такава ситуация. Единствено искам да те посъветвам да не се отказваш. Ако имаш ОГРОМНО желание и мотивация, рано или късно ще успееш. Колкото до приятелите ти... ами просто имат голяма доза късмет, или връзки. Може и двете. Но, за хора като нас, които не познават никой, и почват от нулата, ще ни бъде много по-трудно. Но, и задоволството, което чувстваме от работата си, ще бъде по-голямо и по-заслужено.

Не се предавай! Продължавай да търсиш! Ако има как си увеличи и квалификацията. Но, не падай духом! Смело напред! Падай, лягай, каквото ще да става, но винаги се изправяй и продължавай!

Успех!

Depravity

6.   Наистина си много млад и мислиш, че светът е такъв, какъвто си го представяш. Не си ли чувал колко много хора у нас не могат да си намерят работа или изобщо не работят по специалността си! Колко разочаровани има от всичките тези сайтове, хората с по-дълъг опит остават с впечатление, че голяма част от обявите са фиктивни. У нас висше образование не означава автоматично получаване на работа, а ти си още в началните курсове. Така, че имай търпение и дано специалността ти е такава, която се търси на пазара.

7.   Вместо да затъпяваш от скука и депресия, научи един език на високо ниво. Както виждаш почти навсякъде ти трябва.

8.   Почни каквато и да е работа, все ще ти е от полза, пращай св-та не само по обяви, но и директно на фирми, които ти пасват, обърни се съм посредници, Адеко, Менпауър... разрови се. Сигурна съм, че просто не си почукал на подходящата врата. Не се отчайвай, защото ще ти кажа, че дори за най-ниските позиции, кандидатстват супер квалифицирани хора, просто защото пазара на труда, каквото и да ни казват е много свит и реални работни позиции, почти няма. Ако искаш да работиш в определен бранш, извади всички по-сериозни фирми и си изпрати СВ-то. Нещата не стоят така, както ги виждаш ти, повярвай ми.

9.   И аз бях така на твоята възраст, но в чужбина. В България сък доста учудена, че се намираш в такава ситуация, има много опции. Първо - в бюрото по труда имат стажове за хора до 29 години, които даже те карат да ги запишеш, ако си регистриран. Едвам се отървах от тях предния път, заплащането е 500 лева, не става за гледане на семейство, но за теб може би ще е добър доход. Другия вариант - дистанционната работа в jobs. bg и jobstiger. Кандидатствай по работата в Коджито ако се занимаваш с IT, търсят студенти първи и втори курс, наскоро им отказах, заплатата пак беше мижава - 600 лева, а работното време до 10 часа вечерта. Не става за гледане на семейство, но за студент втори курс е чудесно! Продължавай да кандидатстваш, ще се намери нещо, не го мисли. И си погледни CV-то, вероятно не е достатъчно атрактивно. Също можеш да изкараш някой курс.

10.   Рaзбирaм те нaпълно. Опитaй мaкaр и временно някaквa другa рaботa- бaр, флaери, кaквото и дa е колкото именно дa сечувствaш aктивен и полезен. A междувременно ще си търсиш и кaквото искaш. Бг рaботодaтелите искaт кaпaцитети, но не плaщaт зa тaкивa. Зaтовa търси възможности в чужди компaнии. Дори aко трябвa се предложи в нaчaлото нa обучение, ще ти плaщaт мaлко, но ще трупaш опит и стaж. A после вече със знaниятa можеш дa претендирaш зa пълнa зaплaтa или пък със сaмочувствието нa човек с някaкъв опит ще търсиш в другa фирмa.
Успех!

11.   Ами икономисти не се търсят много, да не казвам хич, основно се търсят счетоводители, одитори. Ако под най-престижната специалност в УНСС имаш предвид МИО, става още по-трудно. Ако искаш добре платена работа, преорентирай се към ИТ, изкарай телерик или софтуерния университет.

12.   Честито, започваш да разбираш какво представлява животът. Няма да те лъжа - ще става все по-зле и по-зле.

13.   Сам виждаш, че ще трябва да инвестираш в научаването на два чужди езика на високо ниво (С1-С2). В противен случай си обречен да работиш за някакви мизерни пари. Сега не ти пречи, но ако след 10 г. решиш да създаваш семейство, как ще го бъде? Мисли за това от сега, за да не се налага да заминаваш за чужбина и да работиш нискоквалифицирана работа за малко пари.

14.   Здравей, Авторе. Като икономист ще те посъветвам действително да научиш английски на ниво C1, защото в нашия „занаят“ просто без английски не може дори да не работиш с чужбина. Всички нови тенденции, информации излизат на английски! Немският го остави на страна. Аз съм учила в Германия и владея немски, но ще ти кажа, че не ти трябва по принцип ако знаеш английски. Има отделни австрийски фирми, чиито SAP системи са на немски, но като цяло немски не ти трябва. Предимство е, но не трябва, а без английски не може. Лесно ще го научиш. Той ни заобикаля навсякъде и е добре, че преди да завършиш си се осъзнал. Много е важен стажът, но по-добре инвестирай време и ако не можеш сам - пари - в изучаването на английски език.