Споделена история от На работното място

Незаконно ли работя?
От известно време работя временно на едно място, където с постъпването ми казаха да напиша молба за назначаване на работа. Това е и единственият документ, който съм се подписвала и който съдържа личните ми данни. Иначе никакъв договор, трудов или граждански, не съм подписвала. Та, въпросът ми е дали работя незаконно и каква отговорност нося. Подозирам, че скоро ще напусна, а не искам да давам 1 месец предизвестие. Ако просто си тръгна могат ли да ми направят нещо?

Коментари

1.   НЕзаконно работиш и подлежиш на глоба. Освен това ако не ти плати, не можеш да се оплачеш на никого.

2.   Незаконно работиш.
Нито ти плащат осигуровки, нито данъци, ако се разболееш нямаш право на болничен и на безплатно лечение защото не внасяш здравни. Още утре могат да те изгонят на улицата и дори няма да имаш право на обезщетение.
Също така и ти можеш да си тръгнеш по всяко време но последната заплата вероятно няма да си я получиш, предполагам че ви ги плаща със закъснение...

3.   Здравей,

Незаконно работиш.

Работодателят е длъжен, преди да постъпиш на работа, да ти връчи трудов договор с клаузи относно работното време и място, възнаграждение, отпуски и пр. След като го подпишеш, в срок до 3 работни дни (мисля) го регистрира в НАП (Националната агенция по приходите). Оттам нататък работодателят начислява върху възнаграждението ти и внася в осигурителните фондове здравни и социални осигуровки. За същите удържа процент и от твоята заплата, както и данък върху дохода в размер на 10%. Всичко се внася по сметка в НАП (ако не се лъжа). Ако не го прави - данъчните ще почукат на вратата му, в момента, в който разберат.

Не носиш никаква отговорност за това, че работиш незаконно. Административно-наказателната отговорност при нарушение на Кодекса на труда е уредена в неговия чл. 414 (http://www. lex. bg/laws/ldoc/1594373121) и тя касае работодателя, т. е. този, който използва труда на лице, без да е спазил нормативните изисквания.

През 2012 г. депутатите приеха един текст (чл. 414а), който вменява вина, респ. отговорност за работника/служителя, ако работи незаконно (наказанието е глоба). Конституционният съд, обаче, се е произнесъл, че разпоредбата е противоконституционна. С други думи, нито един орган (Главна инспекция по труда, НАП или друг) няма право да те санкционира, ако при проверка във фирмата установи, че работиш без трудов договор. Ако сглупи да го направи - с акта отиваш направо в съда (с други думи - законът е над данъчния или инспектора; те не могат да извършват действия, които са незаконни; това е смисъла на правовата държава).

И, да, още утре можеш да не отидеш на работа и никой нищо не може да ти направи. И, да, най-вероятно няма да ти платят, но при тези условия така или иначе рискуваш не само да не получиш възнаграждението си, но и да не получиш пари по време на платен годишен отпуск, и не дай Боже - право на лечение по здравната каса, ако се разболееш.

Ако мога да си позволя да ти дам съвет - прочети Кодекса на труда, поне в онези му части, които касаят трудовия договор и правата и задълженията на работодателя и работника. Намери си друга работа и изисквай работодателят да спазва задълженията си. Ако имаш оплаквания - винаги можеш да сигнализираш в Главна инспекция по труда и/или НАП.

Успех!

4.   От авторката:
Номер 3, благодаря много за изчерпателния отговор! :)