Споделена история от На работното място

Пенсиониране без трудов стаж
Добър ден на всички. Имам проблем- скоро ще навърша възрастта за пенсиониране, но по една или друга причина имам само 1 месец трудов стаж. Възможно ли е да се пенсионирам при това положение?

Коментари

1.   Ами, честито. Не знам как си успял/а да живееш цял живот без да работиш (официално), но ще се пенсионираш със социална пенсия по старост от около 130 лв. след като навършиш 70 г.
Ако нямаш 70 г., време е да почнеш работа.

2.   Забрави! Единственият начин да вземеш пенсия е да вземеш пенсия заради старост. Ама тя се получава на доста напреднала възраст и няма да ти казвам колко е символична. Май се даваше след 75 години, но мога и да греша. Провери си.

3.   Поне 2 години от казармата трябва да имаш :)
п. п Мисля че "изповедтта" е фалшива!

4.   Никакъв шанс. Те искят 40 и колко години а ти си 1 месец...

12.   Ще взимаш пенсия 50лв макс! Най добре продавай всичко доксто е време и се изнасяй клошар под някой мост, защото ще дойде време ще теглиш кредити, а от там ще завлечеш всичките ти близки.

13.   Ще се пенсионираш, когато навършиш 67 години и ще вземаш социална пенсия.

14.   Чак сега го виждам това.... Хората сигурно вече са ти отговорили, и дори да рискувам да се повтори мнението ми, ще ти отговоря накратко.
Няма как без необходимия стаж, да се пенсионираш при навършването на възрастта за пенсиониране, но ако нямаш никакъв друг източник на доход или възможност за доход, можеш да си подадеш необходимите документи до социалните служби по местоживеене, за получаване на социална помощ(ако все още не си го направил/а). При теб няма да се налага полагане на обществено полезен труд, защото си на възраст, която не би трябвало да позволява това. В смисъл, че не може да те пуснат, да подрязваш крайпътните храсти през лятото - в най-голямата жега или да ринеш сняг през зимата.
Отделно, след като навършиш 70 години, може да кандидатстваш за получаване на пенсия за старост, което означава, че ще ти спрат социалната помощ получавана преди това.

15.   По възраст, социална пенсия. Защо не сте работили, извинявайте за въпроса. Предполагам сте жена, особено в онова соц. време един ден тр. стаж и после 3 години майчинство, отпуск. Освен това едно време идваха на място и ти намираха работа, как се случи това с вас?

17.   За подобаващо количество пари не само ще те пенсионират, а и на ръце ще те носят. :) Ако имаш излишни пари е по-добре да платиш нужната сума поне за минимална пенсия. Питай в НОИ, защото ако са у теб, само от теб зависи дали след някоя година пак ще ги имаш, а вложени за пенсия държавата гарантира. Ако умееш да си правиш сметката и смяташ, че няма вероятност да те сполети голяма беда или да се побъркаш - може да изчакаш възрастта за социялна пенсия, мисля че беше 70 години.

18.   Не бих се шегувал за подобно нещо.

19.   "... но ако нямаш никакъв друг източник на доход или възможност за доход, можеш да си подадеш необходимите документи до социалните служби по местоживеене, за получаване на социална помощ(ако все още не си го направил/а)... " Не съм го направил. Какви са необходимите документи? Предполагам, че бих получавал помощ за отопление, така ли е? Относно стажа нямам какво да кажа... на младини не се хванах на работа, не ми се работеше изобщо. Когато навърших 35 години започнах работа, но след първия месец ме освободиха. Така си и останах, със 1 месец трудов стаж и сега се чудя какво да правя. Както се казва "Гъз глава затрива".

20.   Мдааа, много поучителна история! Нека я прочетат всички, които си мислят, че мама и тате ще са вечни и винаги ще ги издържат и съответно те няма нужда да работят.
Какво да ти кажа, научил си си урока по трудния начин, така че щом пишеш тук явно имаш достъп до интернет, та се поразрови къде да си подадеш документите и какви помощи ти се полагат, че идва зима...
Колкото до пенсионирането, ами те вече ти обясниха що е то социална пенсия и как ще си мизерстваш с нея, така че ако още си далеко от 70-те се хвани да работиш нещо. Я колко охранителите има на 60 години. Пък и за там не се искат някакви супер специални умения.

21.   интересно как си живял досега авторе? работил си на черно, в престъпния бизнес? някой те е издържал, но ти е спрял кранчето / починал е?

22.   Нямах желание за работа... сега проблемът се проявява.

23.   Отиваш в НОИ и си питаш каквото те интересува - те са длъжни да ти отговорят.

24.   аха, как не се сетих по-рано! нямаше желание за работа, но изведнъж ти се появи желание да получаваш пенсия. когато е за даване, нямаш желание, обаче за вземане - може.
сигурно се сещаш, че за да получиш, някой друг трябва да ги даде, т. е. всички ние?

25.   Съгласна съм с 24.
Но не се учудвам. През кома възпитанието е било такова - един работи, друг яде. Днес младите бачкаме на по 2 места да храним семейството си, да плащаме данъци, осигуровки, ПЕНСИОННИ за тези, които навремето са градили „социализЪма“ и на практика ни оставиха дълг 3 пъти на БВП на държавата, опоцкана, отровена, бедна страна, но изобщо да не работиш????????.
Поне Авторът е вредил по-малко като не е ходил „на работа“, но пък се чудя къде беше последните 25 г.?
Работил/а си със сигурност, но не ти са се плащали данъци и осигуровки. Не си би/а солидарен към обществото, защо обществото да е солидарно с теб? Ще чакаш 70 г. да ти се подхвърлят едни 130 лв., но и това ти е много, защото майка ми и баща ми ще се работили до пенсионна възраст вече 45 г. и ще вземат подобна пенсия. Не е справедливо просто, да не говорим за нас, че никаква пенсия няма да вземем, защото не можем сега да си позволим да раждаме деца и един ден няма кой за нас да изкара пенсията.

27.   Каквото такова.