Споделена история от На работното място

Фрилансър - самозает като преводач
Аз съм на 19. Уча за преводач. Наскоро открих фрилансърството(да работиш за себе си)и ме интересуват някои неща.
1. Освен за осигуровки за нещо друго дават ли се пари.
2. Трябва ли да си имам фирма или да съм ЕТ, за да работя като фрилансър.
3. Може ли да започна веднага, без да имам фирма и без осигуровки до като в същото време уча.

Моля коментари от сорта на"това не е работа" да си замълчат.

Коментари

1.   Първо, съветвам те да се посъветваш със счетоводител. Лесно е да си самозает!
1. Освен за осигуровки за нещо друго дават ли се пари.
Като всеки зает човек ти си длъжен да плащаш
- Здравни осигуровки
- Пенсионни осигуровки - задължителни и задължително допълнителни
- Социални осигуровки
Общо 33% някъде се събират, защото ти плащаш и частта на работодателя
Можеш да решиш да не се осигуряваш социално, но при безработица и майчинство (отпуска за отглеждане на дете) не си застрахован.
Длъжен си да начисляваш 20% ДДС върху услугите си ако са за частно лице или фирма, нерегистрирана по ДДС

2. Трябва ли да си имам фирма или да съм ЕТ, за да работя като фрилансър.
Не. Трябва да се регистрираш в НАП и ТР като самонает. Счетоводител ще ти помогне. Лесно е! Трябва ти банкова сметка и касов апарат. Може и само банкова сметка, но не бива да ти се плаща кеш.
ЕТ вече няма така или иначе!
3. Може ли да започна веднага, без да имам фирма и без осигуровки до като в същото време уча.
Фирма не ти трябва. Ако си студент си освободен от пенсионни и социални осигуровки, но има ограничения в часовете на седмица, които можеш да работиш. Питай в деканата, но няма проблем - пиши се на половин работен ден или нещо такова

Или ходи в НАП да се консултираш - имат консултации, или при счетоводител.

2.   Само да допълня. Има си още ЕТ. Можеш да работиш и като самоосигиряващ се, без фирма. Не мисля, че за това ти е нужно разрешение от университета. Направи задължително конслултация със счетоводител.

3.   1. Освен за осигуровки за нещо друго дават ли се пари - дават се и за данъци. Щом имаш печалба, трябва да платиш и данък
2. Трябва ли да си имам фирма или да съм ЕТ, за да работя като фрилансър - не е необходимо. Може с твоя фирма, може като самонаето лице, а може и инкогнито като преводач към агенция. Някои искат разходен документ от преводача /в който случай трябва да платиш данък и осигуровки/, други - не искат.
3. Може ли да започна веднага, без да имам фирма и без осигуровки до като в същото време уча - можеш да започнеш веднага, ако някоя фирма или краен клиент искат да работят с теб, и това може да става без да им издаваш разходен документ, или някой друг издава ф-ра за твоя труд, в който случай трябва да си платиш данъците по така издадената ф-ра /без да дължиш осигуровки/. Вече има и доста зависи... но това накратко. Номер е 1 е права за всичко, но аз правя обобщение.
Имам въпрос от любопитство - какво е това обучение за преводачи на 19 г.?
А, и още нещо - очаквай включване на персона, която ще ти обясни, че с "един гол език" няма да прокопсаш и че "фирмите нямат нужда от преводачи". Не обръщай внимание.

4.   Номер 1, не си особено прав/а. ДДС не само, че не бива да се начислява, но и просто не е възможно, освен ако няма фирма, регистрирана по ДДС. ЕТ си ги има, но в случая не мисля, че е нужно да се регистрира такова. Касови бележки не е длъжен да издава изобщо.
Спокойно можеш да си работиш като преводач, ако го правиш за някоя фирма, най-вероятно ще си на граждански договор. От теб се иска само да си подадеш данъчна декларация до 30. 04 на следващата година. От теб общо взето се иска да те наемат, за останалото не се притеснявай. Преди 7-8 години и аз работих за около година като преводач на свободна практика и си докарвах допълнително доста прилични пари. Попадал съм на много сериозни обяви, за много сериозни пари. За мен това винаги е била идеалната работа, но просто съм учил за друго и се развих по специалността си. Ако те интересува нещо допълнително, питай. Успех!!!