Споделена история от На работното място

Как мога да се освободя от работа, за да гласувам ?
Скоро ще започна да си търся работа и много се притеснявам дали работодателят ми ще ме пусне, за да гласувам. (Първа работа ми е)
Принципно събота и неделя са почивни дни, ала магазините работят и тогава. Ако си намеря работа на място, където се работи събота и неделя, възможно ли е работодателят ми да ме освободи за два дена, в които да отида до родния си град и да гласувам?
Мога и да гласувам по настоящ адрес, ала едва ли хазяйнът ми ще се занимава с мен. Плюс това сестра ми едва ли ще ми съдейства, за да се срещна с него. Тя не вижда полза от гласуването и все ми се подиграва затова.
Искам да знам, дали ми е позволено по закон да поискам освобождаване от работа, за да упражня правото си на глас?
Напълно съм наясно, че ако работодателят ми не ме пусне няма как да го осъдя, защото нямам пари за адвокат. И дори да го осъдя, ако остана на работа той вечно ще ме гледа накриво. Как да се оправя. ако изникне такава ситуация?

Коментари

1.   Първо, изборините секции работят от мисля 6:30 до поне 19-20 ч. По закон затова нямаш право на освобождаване от работа ако работиш в неделя, защото е забранена работата по-дълга от 12 ч. така или иначе...
НО също така ти си била длъжна по закон да се регистрираш адресно там, където живееш в действителност. Сега вече е късно за тези избори, но като цяло хазяйнът е длъжен да „се занимава“. Аз също живея под наем, имам си договор за наем и хазяйката отдели 1 час, за да се регистрирам адресно.

2.   Луди хора! Човек, защо си правиш проблеми? Намери работи и говори там с шефа. Не мога да разбера хора дето се притесняват за нещо дето могат и да не станат даже. Скъсяваш си живота за нищо.

3.   Не се обиждай, но заради такива избиратели като теб сме на това дередже.