Споделена история от На работното място

Моля за съвет
Здравейте на всички читатели. От няколко години посещавам сайта, давам мнение и се включвам в дискусии, но в момента ме мъчи мен един проблем, и ще се радвам да ми дадете полезни съвети какво да правя от тук нататък.

Нека премина по същество. Аз съм жена на 24г. От 3 месеца работя в един хотел в родния ми град на позицията барман в Лоби Бара. Започнах там, защото отдавна търсих на други места работа, ходих по интервюта, но след това не ми се обаждаха. Пробвах на няколко места, но от там ме лъжеха. Пример: започвам на едно място, без никакъв опит, но те ще ме обучат. Работата не беше сложна, за 1 ден ме обучиха, справях се с всичко. Но, по обстоятелства независещи от мен, трябваше да затворим обекта за 1 седмица. Шефът ми каза, че ще ме наеме и да си оправя документите в периода на тази 1 седмица. Аз си оправих всичко, здравна книжка си направих нова, защото моята беше изгубена, медицинско, свидетелство за съдимост, и т. н. Мина седмица и нещо, никой не ми се беше обадил и накрая питах във фирмата да не са намерили нов човек и те ми казаха "Да, ами той шефът сигурно е забравил да ти се обади".... И така. След това не се отказах, търсих още. Междувременно също си работя, но непостоянна работа, която не е на трудов договор. И ме извикаха на интервю във въпросния хотел. Харесаха ме, питаха ме кога мога да започна. Аз отговорих веднага. И започнах на следващия ден. Бързах да подпиша договор, защото вече съм си патила не веднъж. Работех на бара, през свободното си време работех на свободна практика по специалността си, защото вече бях направила име и имах постоянни клиенти, а не исках да ги губя. Аз живея на квартира, студентка съм. Сама се оправям с финансите, с родителите си не съм в добри отношения. Живея сама и се оправям сама от както завърших гимназия, но ми беше много трудно с тези непостоянни доходи. Трябва сметки да плащам, наем, храна... Знаете как е. И започнах там, от нямане на къде. Казвах си, ще изкарам време там, колкото да натрупам опит, да събера малко пари, защото имам идеи за собствен бизнес, който искам да развивам, но за там ми трябва капитал и т. н. И така, работата не ми се стори кой знае каква, но ми направи голямо впечатление, че по цял ден съм на крак. След работа се връщах буквално куцайки, със зверски болки в ходилата. Изкарах така няколко седмици, защото смятах, че ще свикна и ще ми мине, но не стана така. Взех си направление за ортопед, който ми откри заболяване на краката. И трябваше да си взема ортопедични обувки и стелки. Ок, казах си, ще изчакам до заплата и ще си взема. Но, заплатата, както се оказа, я дават след 2 месеца. Никой нищо не ме беше предупредил. Казах на шефовете за заболяването ми, и те направиха компромис да сядам и да си почивам, когато няма работа. Ок, така ми беше по-добре. Но в последно време беше много натоварено за хотела. Имаше постоянно мероприятия, сватби, групи, турнир по бридж за хора от цял свят и т. н. И са ме писали 16 дена без почивка. Това бяха най-натоварените дни в хотела. Всеки ден търчиш напред-назад, нагоре-надолу по етажите, без да седнеш и за секунда на стола. Буквално вече към края се влачих и нямах желание за нищо. С големи мъки вървях и продължавах напред. Вечер се прибирах скапана, едвам стигах до вкъщи. Отидох отново на ортопед и той ми каза, че положението много се е влошило и по-добре да напусна работа. Също така трябва да започна и физиотерапия. Казах това на шефовете, предадох си предизвестието, но трябва да чакам 3 месеца... Толкова е предизвестието. А в тези 3 месеца ще ме спукват от работа, и не знам как ще ги изкарам въобще... Почивките, които имат да ми ги дават, няма да ми ги дадат, нито платят. За тях аз съм роб и трябва да им работя, без претенции и права. Има ли някакъв начин, да напусна по-бързо? Ако напусна преди тези 3 месеца, им дължа 3 заплати, а аз нямам такива възможности. Искам просто да си оправя здравето, което си съсипах, заради тази работа. Ако има значение, колеги се оплакват, че им бавят заплатите по 2 седмици, септември месец им платили заплата за юли и такива неща. Аз в края на този месец, трябва да взема първата си заплата. Една колежка ми беше казала, че друга колежка е напуснала по някакъв член още на същия ден, защото и били забавили заплатата. Ако може някакви разяснения, в случай, че и на мен я забавят. И ако това не се случи, какви други ходове имам?

Благодаря предварително на всеки, който би ми дал полезен съвет. Моля, спестете си критиките и обидите, имам нужда от помощ и разбиране. Знам, че сама съм си виновна да почна там, но не съм роб и държа на здравето си. Ще продължавам да се боря и искам да знам какви са вариантите ми. Благодаря ви!

Коментари

1.   Здравей,

За съжаление не мога да ти дам правен съвет относно работата.

Но искам да ти кажа, личи си, че си "мъжко" момиче.
Продължавай да се бориш, рано или късно всичко ще се подреди!

Кураж!

2.   Еми, чети го тоя договор. Бързала да подпише. На всяко място където има срок в който не може да напускаш, трябва веднага да ти стане ясно, че хората бягат. И това да не ти платят един месец е незаконно. Много хора са ми се вайкали, затова в България нямам и един час работно време.

3.   Н. 1, Благодаря за куража,

Н. 2, Може би не си ме разбрал. И 3 години бих изтърпяла предизвестие. Не ми е проблем да работя. Проблемите ми възникнаха, след като подписах договора. Не съм ясновидка, и няма как да знам дали в бъдеще ще ми открият заболяване, непозволяващо ми да работя дадена работа. Иначе, благодаря за времето, което си отделил над моята история.

Авторката

4.   Здравей иди в близкото Бюро по труда и там могат да те ориентират много добре какво да правиш. Мисля, че можеш да напуснеш и без предизвестие и не им дължиш нищо а те ти държат колкото си си изработила.

5.   Не съм наясно с тези неща. Но по медицински съображения не можеш ли да напуснеш по бързата процедура