Споделена история от На работното място

София срещу Провинция
Аз съм от малцината родени и израснали в София, които имат връзка и с предишните две генерации - дядовци и баби свързани с града. Както е добре известно през последните 20 години в София дойде да живее на практика цяла България - от малки селца и махали, та чак и до големи градове като Варна, Пловдив и Плевен. Причината, казват, е работната заплата. Те формално казват работата, но никой не може да ме убеди, че има място на Света, където да няма работа, просто заплащането е мизерно. Това беше нещото, което докара тълпите новософиянци. Вторият фактор - анонимността на големия град, притегателна сила за 'тънещите в патриархален консерватизъм' вече отслабва доста. В днешно време всеки си вее байрака както му е кеф и единствената спирачка да го развее още по-широко са финансите. Няма морални ограничения и вътрешни спирачки вече. Така че става дума за една люта битка за високи заплати - това на практика представлява родният ми град - отвсякъде идват, за да взимат пари. Нищо от другите качества на града не се припознава от новософиянците. Редовно се чуват реплики - 'аз ако можех, никога не бих живяла в тъз кочина', 'тия, добре, че сме ние туканка да им ръботим инак съ многу зле'. И подобни смешни изказвания. И случки. Примерно - хора дошли преди 10 години(вече стари софиянци) се 'подиграват' на хора дошли преди 2-3 какви селяни са. Най-странното и срамното е, че голяма част от новодошлите дойдоха с много пари от продадени ниви имоти, вдигнаха цените на имотите до небето и за желаещи да е размножават стари жители стана практически невъзможно да се разширяват - получи се както е било през Втората Световна война - наблъскани в апартаменти три поколения. София никога не е бил богат район, тя принадлежи към Западна България - едни от най0бедните полупланински райони, в които освен дърводобив и пасищно животновъдство друго не се е развивало. При толкова много дошли накуп индивиди - те няма как да бъдат асимилирани - остават си с техния език, затова ако отиде човек в Студентски град - въй, мъй и онуй са на всяка крачка. Книижовният език е непознат. Тази доминация се пренася и по работните места. Там, да намериш софиянец на водеща позиция е изключителна рядкост. Обикновено са плевенската 'мафия', старозагорската 'мафия', общностите на Варна, Русе и Силистра. Доста често изборът кой да бъде назначен за шеф се прави именно на този принцип - дали е от определен район(който не е разбира се София). А това се случва с активната помощ на някой 'изявен' плевенчанин, ямболия или каквото там, който вече е заел позиция. На практика София е превзета от Провинцията. Мислил съм дълго защо това се случва и съм си направил профили на човек от София и човек от Провинцията. Стигнал съм до извода, че това се дължи на по-голямата пробивност, хъс, бруталност, борба със зъби и нокти за някакво 'доказване'. която демонстрират провинциалистите. Един софиянец никога няма как да бъде накаран да влага енергия, за да доказва някакъв безспорен факт, че е софиянец. Двигателят на Провинцията е - ние ще ви докажем, че не сме по-лоши от вас, т. е. - двигателят е някакъв комплекс. Животът на тези хора според мен не е качествен, защото цял живот доказват нещо на някого си, а голяма част от тях вътрешно не го вярват. Дори, когато уволнят някой софиянец, вземат му парите, изгонят го от къщата му, дори тогаа нещо вътршно ги ръчка явно. Е няма как драги, няма как да се върнете в утробата на майка си и тя да в роди в София. И като го знаят това, много от тях си казват - абе като не можем ние да станем истински софиянци - дай поне да покажем, че София е лош град за живеене, дай да си хвърляме боклуците навсякъде, да направим, така че София да е по-зле от нашите градове и тогава ще си 'отдъхнем'. Разбира се една друга част влага припечелените от София пари в новите софийски комплекси на баснословни цени, но тези които нямат качества освен амбицията и стоят все пак на по-долни нива - примерно само по 1000лв заплати, те какво правят? И какво ще правят за вбъдеще? Да се върнат по родните места? Едва ли. Някои си биха камшика по чужбина, което е добре, но други все още се мотаят в София. А защо се мотаят - на тях не може да се разчита, че ще спират нахлуващите бежанци - та те са изоставили родния си край за пари. Е, поне повечето, винаги има и по други причини.
Животът ми вече мина наполовина дето се вика, дали ще мога да издържа тия новоналапали се шефчета от Пловдив, Плевен, Варна и къде ли не да се наиграят или на свой ред - ще отида на друго място(както те са направили напускайки родния край). Нямам представа, камъкът си тежи на мястото, а аз тежа доста. Но не съм закотвен. Все пак, може би един софиянец може да бъде амбициран за нещо. Може би културният живот - театри, книжен пазар са нещо, което може да роди лъч надежда за София. Все пак новоизлюпените рядко се интересуват от нещо различно от пари. Така, че засега поне не замърсяват културната сфера с въй. мъй и то сорта.

Коментари

51-100 от 100

56.   А, да, още нещо, номер 51:
Провинциални манталитете, не мислиш ли с типично провинциалните ти разсъждения и омраза към софиянци, която е пословична за вас, провинциалистите, че е някак нормално хората във въпросния блок да негодуват за пълнетето с непознати, защото ВСИЧКИ дойдохте в София и я претъпкахте до бедствено положение? Наясно ли си, че така я претъпкахте, че заради вас е увеличение н а цени на всичко, селски бек такъв - билети, данъци и всичко? Защото дойдохте всички и това е манна небесна за управляващите, да пълнят бюджета? Подбихте цени, пазар и всичко, стана непоносимо за живот, крясъци на диалект и какво ли не, но вие продължавате да се тъпчете тук - овце пълни! Аман от тъпоте ви разсъждения и вечното "амчи дубрйе чи сми ний да вя рабочим уа! ", без да се усещате какъв оксиморон е това

57.   Хаха, не съм от София, нито живея там, още по-малко пък имам нещо против града и хората живеещи в него. Изключително смешно е обаче шопският диалект да се приема, като книжовен български език. Колкото до това, че в провинцията имало работа и било добре, ами няма никаква пречка някой да се пресели в провинцията. Принципно, от хубавото никой не бяга.

58.   До ха-ха, който не е от София.
Прав си само в едно, че шопския диалект не е книжовен български език, но и мякащите диалекти не са книжовния български език, нито у-кащите, а-кащите. Не случайно в книжовния български са избрали ъ-кащия диалект, за да не се караме помежду си. А тоя звук "Ъ" го няма кажи речи никъде по света, само в българския език.
Имам едно предложение към българите(и софиянци и несофиянци) - не се подигравайте на диалектите, защото това е живата история на даден край. Писмеността е едно, книжовността също, но диалектите са част от историческото ни наследство, все едно чужд език. По-добре да го знаем и помним, и предаваме нататък, отколкото да се подиграваме - колкото и смешно да ни звучи.
Ще ви кажа едно време в старите български народни приказки имаше израз като "сполай ти", което значи "благодаря ти". Още от дете аз знаех тази фраза като старовремски български език, но когато пораснах я чух в употреба от едни гърци, които говореха някаква смесица от гръцки и старовремски език. Ето по този начин, аз вярвам че се запазват такива изрази за поколенията и въпреки, че бяхме от различно говорящи групи, този израз сполай ти някак си ни сближи.

59.   Мда, ето пак неувяхващата тема. Вечното дерби. По-вълнуващо от Левски-ЦСКА. И също толкова нерешимо.

Честно казано, никога не съм разбирал тази гордост на някои софиянци, че са родом от столицата. Не разбирам с какво това, че си се родил в даден град те определя, като индивид и като специфична част от обществото на цялата страна. Характерно за една столица е културният живот да е най-разнообразен и контактът с него да ти придаде едно лустро и оттам едно самочувствие. Но само толкова.

Разбирам ако един човек се е родил аристократ, граф с наследствено имение, да се гордее с произхода си. Но да се гордее, че се е родил в даден град... смешно е.

Всичко, което прави София столица, държавните учреждения, университети, инфраструктура е изградено с данъци на целия народ. Звучи много високопарно и самонадеяно, когато някой жител на София прояви това отношение: Ааа, не! Аз съм се родил тук, следователно това си е мое. Вие се махайте, вървете си на село".

Мисля, че може да обособим типичните доводи на "кореняк-софиянеца" срещу "селяните от провинцията" са следните: че си хвърля боклука през терасата, говори с "мекане", подбива заплатите. Живял съм в София на 3-4 места в период от няколко години. Така и не видях някой да си хвърля боклука през терасата. Мекане почти не съм чувал, макар че не излизам чак толкова много. Сигурно има, но не е в епидемичните размери, които някой хора обичат да изтъкват. Никой не подбива заплати, работникът е в позиция да се съгласи на ниска заплата, но все пак... работодателят предлага такава. Може някой да преговаря за заплата ако е ценен кадър във високо квалифицирана сфера. Нископлатени позиции обикновено са определени от работодателя. На същия принцип, в други държави местните жители могат да обвиняват българските емигранти, че подбиват заплащането на тамошните работници. Но емиграция има постоянно.

Тези оплаквания как, видиш ли, провинциалистите развалили хубавия град ми звучат, като рев на хора, които са имали преимущества, за които не са работили и не са заслужили с нищо, и сега, когато са ги изгубили по причини отново независещи от тях, оплакват отминалото привилегировано време. В днешно време е лесно да се пътува в Европа. Ако видиш чуждите градове, трудно ще наречеш София столица. У нас просто няма улици и тротоари. Не можеш да се придвижваш пеша, на всеки два метра има някакво препятствие, на което трябва да обърнеш внимание. Основата на един град тук просто я няма. И затова не са виновни хората от страната, от "провинцията", от село. Има градове с много по-голямо население и при тях тези аспекти са в пъти по-добре.

Винаги в историята и навсякъде по света миграцията е от село към града, от по-малък град към по-голям, от бедна страна към богата. Това е естествен процес. Не може ли да мислим как да бъдем активни и полезни граждани, а не да мечтаем за едно разделяне, каквото е имало преди?

60.   №59, пише ти една селянка която е от най-голямото село София, станало столица още през 19 век. Сега вече, не са само сто лица, а май са милион и отгоре. Не хората от провинцията са развалили столицата, а некадърно архитектурно оформление, което всъщност повреди София.
Моля, не се нахъсвайте едни срещу други, а нека се подпомагаме взаимно.
Нека да ви кажа, че не само хора дошли в София от провинцията имат впечатления от София, но и хора родени в София са отишли в провинцията и са живели там, и поддържат тамошните порядки и архитектура. До сега не знам хора от София да са разрушили къщи на хора в някое село и да са си построили блокове, може и да греша.
Когато в София се продаваха кремвирши пълнени с тоалетна хартия, в провинцията, това ли са яли? Едва ли? Заклали са си прасето и разни други деликатеси, но приказките бяха безспир как живеели софиянци и какво аджеба, притежавали.
Ето ще ти кажа, газеше се кал до колене, уличната порта не се заключваше, познавахме си комшиите от а- до - я и никой на никого не е правил зулум.
Ние и сега искаме така да живеем, в мир и тишина и разбира се трябва да има реставриране на старините, за да се запазят за поколенията.
Защо Пловдив и Видин имат стара част, а София няма? Тука се бутат старини, за да се строят щуротии.
Реставрация, това е истината.
Новото строителство е за Европа.

61.   Ей №1, кажи точно какво са ти ограбили преди 45 години? Ако не отговориш, значи не казваш истината.
това отдолу е твой цитат:
"до някъде софиянци сами си причиниха проблема, защото 45 г. всичко отиваше за Столицата, а селата и малките градове бяха забравени или ограбвани. "

63.   Не съм 45. но ще ти отговоря аз, Софианци имаха добавка към заплатата или нещо подобно наречени столични. Данъците на цялата страна не се разпределяха равномерно според населението и нуждите на региона. А на принципа над 40 процента само за София останалото се разделя между всички хиляди градове и села в България. Защото София е столица, което не може да бъде никакво смислено оправдание, но нали все пак депутати и министри се местят там, ясно е че всичко ще взимат само за себе си и за града в който живеят.

66.   Отговор за колегата над мене.
Тези данъци не могат ли да се разпределят на ротационен принцип?

69.   Идват да ходят по купони и да избиват комплекси. Тука са дискотеките. Да си се друсат в квартирата и да спят по цял ден. На всички селяни им пращат пари от селата, също и храна. Само не ми разправяйте, че са по-работещи.
Не, просто са нагли и изяждат нормалните хора с простотията, злобата и интригите си. И да по-интелигентни сме. Дължи се на образованието и възпитанието. Ако вие сте имали едно магазинче и една кръчма в която сте прекарвали цял ден, ние учим, спортуваме и ходим на уроци. Най-много мразя че вдигате шум. Крещене, тропане, смях, просто не се трае. И колите ви, с които си ходите на село всяка събота и неделя, са паркирани по тротоари, и паркове.
Ама да се преселите тука ви е смисъла на живота.

71.   Има работа за хората от провинцията, но са прекалено горделиви и амбициозни. Според мен е задължително да се върне жителството.

72.   Това разделение за съжаление не е от днес или от вчера.

Още преди т. нар. Освобожение го е имало.

Захари Стоянов, този, по днешните столични критерии, "мякащ котленски селяк", е написал в Записките следното:
--------------------------------
"... ние можехме да виждаме така надалеч, щото гледахме не само димящата се Тракия, но и шопската София.
Тя се мъдреше позорно в своето легло, няма дим, няма пламък, няма байряк и бунтовник!
Шоп и тракиец или панагюрец? Подир петстотин години не може да бъде сравнение. "
--------------------------------
Истина е, че сред нашите най-дейни революционери и въстаници трудно можем да срещнем някой "кореняк" Софиянец, което доста народ днеска се бие в гърдите, че е.

Затова за много хора, "селяни" от Средногорието, Пловдивско, Балкана, Рупча и др. е неприятно, че точно София после става столичният град. Един вид "нас ни клаха, за да се облажат сега те".

Тия настроения са донякъде оправдани, но и донякъде не. Трябва да признаем на Софиянци, че са имали, макар и по-скромни борби и въстания през 18 век.
И ако не са се вдигнали през 1876 г., то е може би, защото са ги смачкали в по-ранни години.

По-нататък след създаването на българската държава се застъпва централизацията, която благоприятства управляващите боклуци. Особено важи за болшевиките.
Те си правят една силно унитарна държава, федерализъм и самоуправление няма никакви.

Когато всичко е на едно място, наблизо, нагъсто, под носа на властимащите, контролът е по-лесен.

Така се стига до потискащите сгради от "Триъгълника на властта", както и до панелните гета, където се отглеждат като в клетки поданиците на червената държава.

След 1989 с връщането от одържавен към традиционен капитализъм унитарността се запазва, а може би и се засилва по ред причини, които вече са изброени в темата.

София е заградена от хубави и дъхави планини, но в тази природна "чаша" не е най-доброто място за милионен мегаполис. Това и "двете страни" ще го признаят.

И последно - нашите говорни различия са нищо в сравнение например с немските. Баварецът и прусакът също се подиграват едни на други, но ако всички хора говорехме еднакво, щеше да е скучно и тъжно.

Пловдивчанин

73.   Каква София, каква провинция в село България, престанете с тая глупава тема.

74.   За автора на темата, може да се каже, че единствения му житейски успех ще си остане това, че е роден в София...!
Стандартен софийски жител, с претенции на аристократ. Повечето софиянци, които познавам са точно такива. Приказките, маниерите и държанието им са, едни и същи. Все някой им пречел, все някой ги дразнел, всички останали били селяни и така нататък... И мене ме дразни шопския диалект, ама повечето софиянци са с претенции, че те говорели най-чисто. Което само по себе си е, повече от смешно...!
София, както всяка една столица, събира всякакви хора. Какво не му е ясно на автора? И от какво се оплаква, всъщност?

76.   Да дам и аз скромния си принос към темата. Родена съм в София, израснала съм тук. Преди 10 години наследих от роднина къща в едно от близките села. Отидох да видя имота и повече не се върнах в столицата. Метафорично казано, разбира се. Работя в София, но не живея в този град. Оказа се, че спокойствието на селцето, чистият въздух, градината, близката планина, полето, хората, които се познават помежду си от поколения и най-вече - свободата да живееш в собствена къща, без да се съобразяваш със съседи по етаж, се оказаха моят начин на живот. Оказа се, че не съм единствената. Една шеста от хората в селцета са софиянци, които съзнателно са избрали да се махнат от шума и мръсотията на града. Сутрин отиваме там на работа, привечер се прибираме и вечеряме под асмата. Един приятел нарича София "пролетарски град" и е много прав. Така че... не мисля, че "провинциалистите" (кавичките са, защото смятам, че това не е съвременно понятие изобщо) по някакъв начин са влошили качеството на живот в София. Градът вече не е за хора със слаби нерви, поради естествения процес на урбанизация. Който иска малка и изолирана общност - да дойде като нас на село. Хубаво е, честна дума!

77.   Усеща се разликата преди 89та и след нея. Преди София си беше спокойно място, днес простотията е повече от агресивна. Твърдо за връщане на жителство. Тук само на екскурзия или на гости. :)

78.   95% от жителите на София нямат нищо общо с този град. Това се отнася и за тези дошли преди 1989г. Не ми е ясно за какво реват, след като, ако не те, то родителите им или дядовците са дошли точно по същият начин, както сега прииждат и останалите. Не живея в София, нито пък имам намерение да го правя, но ме дразни как хора, пристигнали буквално преди няколко години се пишат "софиянци" и видиш ли другите им пречели. Сякаш, когато те се изсипаха от село на никого не пречеха.

79.   Н. 63 е дал отговор -данъците в страната не са се разпределяли равномерно и висок процент е заминавал за София. А другите общини кучета ги яли... Мисля, че и сега е почти същото положението, защото кметовете на много общини имаха среща преди време и искаха промяна т. е. каквото се изкарва от дадена община като приходи и данъци да си остава в нея -за подобрения, за инфраструктура, за нови проекти, за индустрия и т. н. да е в полза на жителите в съответното населено място и развитие на региона. А не огромен процент да заминава и да крепи София, а другите региони кучета ги яли-нищо да не се развива и хората да нямат работа и препитание. София винаги е засмуквала ресурсите на цялата страна и всичко се е правило да е добре за тоя град.... а другите градове и села се обезлюдяват и оскотяват.... За това хората заминават или в София или в чужбина, където могат да живеят по-добре и да има бъдеще за децата им, не е от хубаво.
И ако едно време е имало наложено жителство-да не може да се местиш там, но пък е имало индустрия и хората са си живяли по родните места и са нямали зор да ходят някъде немили-недраги, то днес това го няма и резултата от наплива в София се вижда.... и по-зле даже ще става, защото хората вече не може да държиш да стоят някъде насила и за нищо. Цели села са изпразнени от обитатели... в някои градове в блоковете тук таме има да живее някой.
В този смисъл ги разбирам и софиянци, които пък трябва да търпят цялата гмеж от хора, липсата на места по детските градини, шума, мръсотията и непрекъснато прииждащите хора от къде ли не, но това е положението.
Докато възможностите за живот не станат като в София и хората да видят смисъл да останат там, процеса няма да спре. А аз не го виждам да стане, защото положението е резултат от сложни икономически процеси и централизация(София), които никоя политическа сила няма желание да реши до момента.

81.   Респект и почит към размишленията на моят съгражданин! Благодаря!

83.   Стига сте наричали Русе провинция!!

Русе не сме ви никаква провинция на вас софетата и хората от кол и въже с комплекси!

Русе трябва да се отцепи от вас

84.   Извинявай, номер 83, но Русе не само е провинция, но е дълбока провинция. Не знам защо , но много западна тоя град. Налага ми се да пътувам до Русе през няколко месеца. Все по-зле става. Жалко!

86.   Защо се карате бе хора? Нека си го признаем-от един дол дренки сме всички, ние сме население алчно, мързеливо, завистливо и просто. От нас нищо не става. Почти сме на нивото на циганите.

87.   Така е човече, много си прав. Една съседка, която навремето е дошла снаха в нашия вход от провинцията, скоро крещеше по стълбите на майка ми (коренячка софиянка), та крещеше й, че е селянка. На селяните като нея им е проблема манталитета и липсата на култура.

88.   4, точно-точно: твоят коментар е типично селски манталитет.

89.   Както казваше Тодор Колев /лека му пръст/ в Двойнкът - "Всички сме от село". Роден съм в София, но във вените ми кипи северяншка кръв с лек шопски примес.

90.   Много е удобно да искаш пари и комфорт и по възможност други да не ти пречат. Схващаш ли, че ако се изселят 2/3 от новософиянците, цялата псевдо-икономика на София ще заглъхне, ще спаднат парите и "кореняк" софиянците ще се наложи да живеят с доста по-малки доходи. Разни рентиери ще се наложи да вземат 5 пъти по-ниски наеми и да реват, че няма наематели. Много е лесно да искаш най-доброто за себе си, а другите да се махат. Само че едното върви с другото. Не живея в София и не искам.

91.   До 84

Русe запада защото сме част от вас.

Сложи хубава ябълка при гнили и чакай да видиш.

Не щем съюз със софийски държавници и техните данъкоплатци

92.   до 90

и на мен ми е правило впечатление. Не живея в София, но се питам защо софиянците като се оплакват, че имало много навлеци, не си дават сметка, че тяхната икономика съществува благодарение на същите тия навлеци.

Едно време един министър на финансите предложи много просто решение, а именно някои държавни институции да се преместят от София по други градове. Както правят в нормалните държави. Хем да се намали силната централизация и да се облекчи малко урбанизацията в София и да се диша по-спокойно, хем да има работни места из останалите градове. Те щяха да изтеглят част от хората от София из "провинцията".

И какво стана тогава? Софиянци уж много искат да се оттърват от навлеците, обаче излязоха на масови протести и всичко се разпадна. Естествено пак провинцията отстъпи.

Ами няма как хем всички работни места и цялата икономика да е там, барабар с университети и държавни институции, хем да не идват навлеците. Нали тази работа някой трябва да я върши, нали трябва да се подготвят кадри в тия университети. Всяко нещо си има цена - като искаш икономика и работа, ще търпиш и навлеци, и трафик, и лош въздух. Ако не искаш навлеци, отиваш в някое село, там има паркоместа, има имоти без пари, има пространство, чист въздух, ама няма икономика.

Ако искаш да имаш и двете, вече си трябва акъл и не е за всеки.

93.   Кореняците софиянци сте 30 000 човека не повече.

94.   Какво значи имоти без пари, малко струващи или безплатни?

95.   94, има и безплатни, но трябва да си ги ремонтираш? Изоставени са и или направо ги подаряват, или ги продават на символични цени, или ако никой не се интересува от имота, можеш да се нанесеш там и да го придобиеш по давност след 5 г. Но това са все пак имоти за тотален ремонт, който няма да е евтин, а и са в някакви тотално обезлюдени села.

96.   92, изобщо икономиката не се крепи на хората от провинцията. Само искам да кажа, че не съм с лошо мнение за вас, но ме дразни следното: ако останете в София сте готови да работите за супер малко пари и правите дъмпинг на пазара. На софиянци няма кой да ни изпраща буркани с храна от провинцията, ние с нашата заплата искаме да можем да покрием нормални човешки нужди. Но ако утре кажа на шефа, че ми е ниска заплатата, няма да му пука, щото Пенка от Долни Лозен е готова за 500 кинта да работи, че ще се радва и че няма да се пречкам. Ама Пенка си има градинка, домати, краставички, а аз всичко трябва да си купя сам.

97.   96, точно на тях се крепи, защото създавт потребеление и пазар. Ако бяхте не 1,5 млн, а 100 хил. мислиш ли, че целия този бизнес щеше да го има там?

А ти знаеш ли къде отиват данъците на Пенка? В София. И мислиш ли, че София осигурява публични блага на провинцията реципрочно на получените данъци? На Пенка колко магистрали и построиха? Колко метростанции направиха? На Пенка селото тъне в мизерия и няма нормални улици? На Пенка една улична лампа не са осигурили, ама данъците и прибират. Та ако не е Пенка да ви плаща данъци, не за 500, ами и за 250 ще бачкате.

Освен това този от провинцията няма жилище и плаща по половин заплата наем, та двата домата на Пенка не оправят разликата.

И като толкова са ви трън в очите защо не се съгласихте да изнесем държавни институции в провинцията? Щяхте да се оттървете от доста провинциалисти. Ако се прехвърли и бизнеса в провинцията, тогава ще си останете само кореняци, ама се съмнявам да ви хареса.

Разберете, че всяко нещо си има цена. Ще търпите всякакви, щом искате работа и големи заплати. В провинцията не търпят шопи, ама и работа нямат, така че кое избираш?

98.   97, на мен никой не ми е трън в очите, даже напротив. Но не искам и никой да прави дъмпинг на пазара и ако аз не се съглася да работя за 600, нека утре и някой от провинцията да не се съгласява. А опита ми показва, че не само се съгласяват, а по никакъв начин и за нищо на света не си искат правата.

99.   И извинявай, ако в София има четиричленно семейство: двете деца като порастват според теб автоматично имат купени апартаменти ли или и те отиват на квартира? И вместо да се разделяме, защо хората не се обединят да не работят за ниски заплати примерно? Шопу, провинция: това са глупости, всички работим за смешни стотинки.

100.   Аз пък искам да си ида на село, близо е до София, ама жената не желае. Вярно стана много пренаселено. Има всякакви хора, които дойдоха, и добри и лоши. Да, дразнещо е да си свикнал да говориш по един начин, на един манталитет и да ти се изсипе куцо, кьораво и сакато, но това е положението. Ако всички бяхме се изляли в Пловдив, сигурно пловдивчани щяха да мрънкат. Или всички софиянци в Бургас. Отиваме и започваме да им Е-каме, пренасяме си манталитета там и т. н. Надали ще им е приятно на хората, които са си свикнали на даден манталитет, говор и т. н. Но това са бели кахъри. Проблемът е, че е пренаселено, мръсно и се застроява навсякъде. Някои казва, по-горе, че винаги си е било мръсно. Да, на някои места си беше, ама не. Нямаше толкова хора, нямаше толкова коли, друго беше. Като цяло всички бихме могли да живеем добре и заедно, независимо кой от къде е, ако се спазват няколко основни неща.
Първо, да не се строи повече в града, да се озеленява всичко възможно, вместо да се секат дървета и на тяхно място нищо, както и да изникват на малки къщички, кооперации за по 100 човека. Второ, да се подобри много градският транспорт, автопарка, повече линии на метрото и т. н, да се модернизира и отчитането на това колко си пътувал и да плащаш според това, например. Трето, да се насърчи изполването на колела, тротинетки и подобни, които да спазват закона, разбира се, не като идиотите с тротинеките, за които всички знаем...
Четвърто, да има по-солени данъци за влизане в центъра с кола, паркиране и т. н. Пето, да се насърчат хората, поне които имат възможност, да ползват хибриди и електромобили. Шесто, зимно време да се следи да не се горят отпадъци и да не се отопляват в града на твърдо гориво. Седмо, сметта да се извозва, да се чисти навсякъде, а инспектори да следят кой къде хвърля. Последното за мен е много важно. Няма значение кой селянин, кой гражданин, кой циганин, кой българин, кой виетнамец. Ако хвърляш боклуци и правиш мизерии, яки глоби, общественополезен труд ако нямаш пари да платиш и т. н. И ей така ще стане поносимо място за живеене, колкото и да има трафик. Като ти е чисто, чист въздуха, добър транспорта, има зеленина и паркове, без значение е кой ще мйека, кой няма да мйека.

101.   Абе, опомнете се малко! Рентиерите софиянци са много малко, вие мислите, че тук ние имаме по няколко апартамента и си щракаме с пръсти, а вие идвате от провинцията, имате по 2-4 коли на семейство, къщите ви ремонтирани. Много странна логика имате, ние се тъпчем по тролеите като стриди, не всички имаме коли. Вие идвате с добър стандарт и почвате:"софиянци". Като не сте запознати, не говорете.

102.   97 е прав за едно - пазарът на труда е УЖАСЕН в моемнта. Но това не е до "софия-провиния" а до "българите като народ". Не съм чул за бойкоти над нередовни фирми. Помян, как имаш една фирма за ... месо, която е мнгоо популяра в България, но се чу, че не бяха давали заплати с месеци. Имаше протести и изкавания по-новините. На друия ден, видях сестра на един от тези работници, да си купува въпросният продукт от магазина. После видях най-добрият приятел на друг работник, да прави същото.
Всеки пут, когато една група от хора протестира, вече слушам ак всички останали хора се противят на това. То не беше да се мразят медици, учители, полицаи, пожарникари, земеделци, животновъди шивачки, чистачкии прочие ...
София лети към дъното, а тея новини, как едва ли не се покачвала с по 15-20% средната зпалата на години, са ПЪЪЪЪЛНА ШАШМИЧКА.

103.   97 до 102

ей това е истината - някой ако се оплаче, другите му гледат сеира и недоволстват, че им създава пречки. Миналата година сестрите като протестираха, на едното отделение им вдигнаха заплатите с 200 лв и те веднага се обърнаха срещу колежките си. После като отминаха протестите, им спряха 200-те лв и те почнаха да реват. И това от същия бранш хора - смятай. А какво остава за другите браншове.

Например всички протестираха срещу Пеевски, ама продължават да му купуват нещата от Лафка.

104.   Не можах да си причиня мазохизма да изчета всички коментари. Ще си дам мнението по някои глупави според мен тези на автора и всички подкрепящи т. нар. кореняци софиянци.

1. Лошите провинциалисти взимат хляба на добрите софиянци, подбивайки заплатите.

Това са пълни глупости, по-скоро съм забелязала обратното. Софиянците, които са няколко поколения тук, и всичко им е осигурено, си правят сметката, че имат жилище - т. е. нямат разходи за наем всеки месец и не им е необходимо да спестяват за собствен апартамент- следователно на тях и 600 лв. им стигат.
Не знам защо решихте, че всеки, който не живее в София, гледа прасе или домашни плодове/зеленчуци. Вече не останаха хора по селата, които да ги гледат.
Живея в голям областен град, моите баба и дядо бяха учители и цял живот с това са се занимавали, майка ми и баща ми също не са отглеждали селскостопанска продукция. Дори да имаха желанието (което би било похвално, адмирирам подобни стремежи), нямаше да има къде да го правят. Цените дори на селските имоти в момента са високи, така че да се купува къща с двор само заради едните домати ми се струва ирационално.

2. Лошите провинциалисти взимат хляба на добрите софиянци, защото идват от провинцията и са готови на всичко, за да се задържат в София.

Не мисля, че е лошо човек да е амбициозен. На много софиянци самочувствието им се гради само въз основа на това, че са от София.
В университета учих с една такава. Забременя във втори курс от едно момче от Перник. Не мога да кажа, че беше съвсем глупава, но определено не полагаше никакво усилие да учи. Амбициозната й майка (по това време работеща като директор на дирекция в едно министерство) всякак я буташе, даже идваше до университета да говори с преподавателите да й дават изпитите. Чест прави на някои от тях, че не й даваха изпитите, независимо от натиска. О, пропуснах да кажа, че за приема й в нашата специалност беше използвала вратичката, която всички държавни университети имат - в касата на университета беше постъпило дарение от родителите й, т. е. даже не беше приета по заслуги. Та, тази същата, след безброй перипетии най-накрая завърши, може би 2 или 3 години след мен. След това още 2 години си търси работа и й бяха виновни все хората от провинцията. След още 2-3 години търсене на работа в крайна сметка я класираха в едно министерство и започна работа като младши експерт. Постоянно не се справяше с работата, даже на мен е звъняла за консултации и помощ. Преди да й изтече изпитателният срок й казаха, че не става. Е, познайте кой беше виновен отново - пак тези от провинцията, които били съгласни на всичко... :)
Като прочета или чуя подобен коментар, винаги тя ми изниква в съзнанието. Който е способен и кадърен, не съм чула да се оплаква от конкуренция. Който го мързи и иска да получава всичко лесно само на база местожителство, плюе т. нар. провинциалисти по форумите.
Спете спокойно, не живея в София. Пазете си мръсотията за Вас, аз живея на морето, където всичко е по-чисто и хубаво, освен през два месеца от лятото, когато кореняците софиянци идвате да го осе***е.

105.   Аз съм 6-то поколение софиянец и са ми много смешни чудещите се защо софиянците се гордеем с произхода си. Ми как няма да се гордеем бе? Това е хилядолетен град с уникална история, Божествено име и изключително значение във всички епохи. Светият цар Констатин велики е искал да позиционира своята столица в антична Сердика, която наричал "свой Рим". Естествената морска защита на град Визанс е надделяла в решението, но реално по няколко месеца в годината, той е прекарвал в Сердика. В този величествен град се е състоял един от най-важните църковни събори - Сердикийския през 343 г., който е трябвало да бъде Втори вселенски!! През цялото средновековие Средец е с изключително значение като град в Източната римска империя, а от 9 век нататък и като част от България. През време на второто българско царство Средец е втория по значение областен център, в него е седалището на българския севастократор (втория човек в държавата). През време на Османското владичество, градът получава името София (Божия премъдрост) и е единствената столица наречена с Божествено име! Градът през османско време е столица на османската империя за нейните европейски владения. Тук е позициониран бейлербея и е важен административен, културен и търговски център. Съвсем не е случайно, че именно този град е избран за столица на Третото Българско Царство! Градът днес има уникално наследство от тракийско, римско, източно-римско, българско средновековие, османско време. Естествено провинциалистите и псевдософиянците от люлин, дружба, младост и прочие бивши пасищни поляни няма как да знаят това, защото са панелни диваци, чиито родители са дошли да работят в Кремиковци! Те никога не обикнаха истински София, никога не я опознаха с нейната богата история и величие. Те довлякоха простотията, дребнавостта, мръсотията. Комунистическите плазмодии навремето прокудиха от родните им домове истинските софиянци, настаниха се удобно, а после с идиотската си грандомания решиха да строят колосалните панелни комплекси за да напълнят града с работници. Но този работници бяха просто едни зле урбанизирани селяни, които така и не се превърнаха в софиянци. Нивата на престъпност в тези големи панелни комплекси са огромни, простотията е уникална. Впрочем, това са същите, които редовно се бият в гърдите какви софиянци са... Същите тези редовно се осират по морските курорти например, заради, което истинските софиянци сме мразени навсякъде без да имаме вина. Провинциалната злоба и простотия ме втрещи за първи път, когато изпитах на гърба си омразата на разни комплексирани момченца от провинцията само защото съм софиянец! Бях мразен, но горд! Обичам София, това е моят град, а който не му харесва, нека си върви!!!

106.   И аз да се включа с моите умотворения по темата. Та така и аз съм от София и не мога да кажа, че това ме прави нещо по-специален от останалите. София трябва да се развива, че а не да си остане град на миналото. Хората, които го обитават трябва да се грижат за чистотата и да си плащат сметките и данъците. Разбирам хората от т. н. ПРОВИНЦИЯ, че не са дошли от хубаво, но правилата трябва да се спазват от всички. Това ще подсили гражданското ни самосъзнание. Бих казал на всеки, на когото не му харесва София да я направи по-добро място за живеене и отдих, а не само да недоволства. Стига сме живели с комплекси. На всякъде посрещат по дрехите, а изпращат по ума. Няма значение човек от къде идва, а това как мисли и действа. На всякъде по света има и завист и злоба. Важното е да останем добри хора и да действаме за общото благо. Ясно е, че винаги ще има противопоставяне между хората, но е необходимо единение за да успее България. Аз се гордея, че съм българин, родом от София. Не мога да приема, че хора, които са от село или малко населено място не се гордеят с произхода си, а се вземат за софиянци, парижани, лондончани и др.

107.   Авторе.... или се успокой и живей великодушно и над нещата, защото хората не можем да променим. Можем да променяме само себе. Или се събери и постигни неща, които да те удовлетворяват тук или на друго място. Това виждам аз. Ако имаш мечта за друг град по света - действай и не си губи времето в размисли за другите. :)

Безумни хора има, понякога ме изумяват с поведението и разбиранията си, но се стремя да не трупам злоба, омраза или пък надменност, заради разликите в светогледа ни или още по-малко, заради това, че съм се родил в София, защото този път е пагубен за всички.

108.   Биещите се по гърдите кореняци-софиянци, на които хората дошли от провинцията им пречат, са всъщност едни нереализирани в живота комплексари от покрайнините на София, които дори не са си направили труда да завършат висше образование, не какво да е висше, а такова, което да им осигури доходоносна професия, не са предприели нищо, за да започнат собствен бизнес и дори не са се опитали да научат качествено английски.
Този, който очаква да бъде избран заради местожителството си ти, но работодателите това не ги интересува. За тях е от значение какво знаеш и какво умееш.
И какво се случва сега?
Конкуренцията ти пречи?
Истината е, че ти сам си си попречил.
В живота може да си тръгнал с по-добър старт по местоположение, но сам си го пропилял, защото не си имал цели, не си бил упорит, не си бил постоянен, а и както се вижда от написаното не осъзнаваш какво наистина се случва и защо не можеш да си позволиш друго жилище.
Живея от 27 години в София. Имам собствено жилище над 150 кв. м в централната част на София, , строено през 21 век, тухлено, имам две собствени коли, няма да изброявам и останалите средства за придвижване и всяка година пътувам поне за месец в чужбина със семейството ми. Възможност да имам всичко това ми е дала София.

109.   Много му здраве на автора! София не е нито най-красивият град в България, нито най-чистият и приятният за живеене. По-скоро този с най-много боклуци, мутри, политици, проститутки, наркомани и клошари на глава от населението. Сравнение с европейските и столици не може и да става по никакъв критерий. Да не говорим пък за история - едно голямо прашно шопско село е била, когато по една нелепа случайност е избрана за столица. При наличието на много по-развити и богати градове. Тогава потомствените софиянци щяха да се тълпят във Велико Търново, Русе или Варна да търсят препитание.
Колкото до културата, много от творците в тази сфера са родени и израсли точно в презряната провинция.
И незнайно защо столичани са решили, че литературният български език е шопският диалект и се присмиват на говора на "пришълците", без да си дават сметка колко смешно звучат пък самите те.
И накрая- авторът не позна, че селата ще се населят с мигранти, напротив, в тях се заселват европейци- англичани и др., а Всякакви цветнокожи субекти напъплиха столицата.

110.   Също ще дам моите две стотинки защо много хора се местят в София - дъщеря ми учи медицина в МА и както други нейни колеги от провинцията, така и тя иска да специализира в софийска болница и знаете ли защо? Защото там има апаратура каквато няма в нито една извънстолична болница. Гинеколожката ми от болница в голям областен град също отиде да работи в соф. болница и сподели че е сбъднала мечтата си да работи със съвременна апаратура, а не с допотопен ехограф. Въпросът е защо провинцията стана трета глуха - по отношение на здравеопазване, образование, икономика? Дори и в големи областни градове перспективите за развитие пред младите хора са несъществуващи. Бях миналата седмица в Габрово и ми се доплака - градът е с ремонтирани улици и сгради в централната част, въздухът планински и чист, но по улиците само възрастни хора. Бил е промишлен център на България още от Възраждането и там е кипял живот, а сега наброява едва 50 000 души.

111.   Щекотлива тема, която очаквано може да произведе тонове безмислени нападки, но зад тази повърхност се крие съвсем основателна болка на автора. Не съм от София, следвах там, прекарах над пет години и това ми е най-омразния град в страната. Абсолютна кочина и помия, и истината е, че най-страдащи от това са именно софиянците. Първо, че са им развалили града, какъвто и да е бил в началото и после, че те понасят всиочки последствия, докато останалите можем да се върнем по родните си места.

Но къде е проблема? В провинциалистите? Това е прекалено плоско. В държавата ни няма планиране, няма и елементарно чувство за уважение между хората, за мярка, за възпитание и за естетика. Там е коренът на проблема.

Вземете, който искате политик, олигарх, бизнесмен и т. н. Погледнете къде и как живеят. Да не давам примери, за да не разпалвам още ненужни емоции, но за мен изводът е очеизваден - тотална простащина и слабоумие ако щете на хората с власт и пари. Виждал съм къде на живо, къде по телевизор и снимки, "палатите" им - ами жалка, долна, баш провинциална гледка... Когато хората с власт и пари се радват да живеят в (скъп) кенеф, от там нататък се повлича всичко надолу...

Поне цялата ни държава няма стратегия, план, мисъл, и столицата се движи по течението. А съвременното течение, за целия свят, е концентриране на икономиката в големите градове, оттам пренаселване и в един момент стигаме и до фавелите...

Проблемът с липсата на урбанистично планиране или осуетяването на такова поради алчност, не е само наш, но това не е оправдание да не си го решим.

Според мен столицата трябва да е изкуствено създаден, планиран град в гоеграфската среда на страната, така че да е бързо достъпна от всеки край. Институциите не трябва да отнемат 12 часа път. Трябва да се създаде един такъв, малък град, в който трябва да са всички служби от национално значение, така че да са равноотдалечени от всеки край на държавата. Включително и спешните центрове - пак от съображения за достъпност. Независимо къде се случи инцидент, да може за най-кратко време да се стигне с линейка или хеликоптер.

А София трябва да остане икономическото сърце на страната - нещо като Истанбул за Турция или Ню Йорк за САЩ. Трябва да е свързана с високоскоростна жп линия и първокласни магистрали с новата столица.

За всеки един град трябва да се наложи ограничение на разтежа. След определено население и площ да е забранено да се разраства, а вместо това да се строят сателитни градчета, на поне 20 км, свързани с модерни градски железници.

Всичко това изисква мислене, нагласи и гени, ако щете, каквито ние нямаме, защото всички сме провинциалисти, в един или друг аспект.

България е осрана тотално откъм застрояване, независимо в кое населено място сме. Разликата е само къде е по-гъсто или по-слабо населено и каква е безработицата. Ако си в София, ще дишаш отровен от автомобилите и праха въздух, ако си на село ще дишаш отровите на бабата от съседния двор, която си гори боклука, с пластмаси вътре, защото в селото няма нормално сметосъбиране и защото за нея няма нищо нередно.

Относно неправилната употреба на езика - това отново е национален проблем. Това не е София срещу провинцията, това е катастрофа на образователната система. Аз имах преподаватели, които не могат да говорят правилно езика, какво остава за учащите... Вече съм на годинки, предполагам сега е пъти по-зле.

В заключение: хора, не мразете София. Столицата е институция, тя принадлежи на всички граждани. Когато е отвратителна, трябва задружно да я оправим, отколкото да плюем коренното й население, защото повтарям, това са най-потърпевшите, а те най-малко имат вина за състоянието.

112.   Не знам но никой град в България не е на нивото на Атина, Загреб, Любляна, за Будапеща, Прага и Виена няма да отварям дума.

113.   Поредният столичанин с комплекси. То понеже да си роден в София е голямо постижение. И шопският диалект е толкова книжовен и всяка трета дума да ти е бате това, бате онова. Ама като няма с какво друго да блеснеш, провинцията ти виновна.

116.   И аз съм роден и израснал и образован в центъра на София. Автобусът до училището ми спираше на опашката на коня. Софиянци ще разберат веднага къде съм учил, после пък работих до Нар. Събрание. И аз не ги понасям провинциалистите, пък и поживях в хубав град до Париж и видях как парижани презират провинцията( нещата си имат история) Проблема е, че интилигенцията и много ерудирани хора заминаха навън да се реализират и тук в София дойдоха по- провинциално мислещи, изглеждащи хора със съответния манталитет. Поколения ще минат, за да се поуталожат нещата и София да стане един миш маш без изгледи за цивилизация. Сега още има напрежение, но скоро интелигентни софиянци с произход и възпитание тук няма да има. Изселваме се по къщи наоколо, далеч от диалектите и раздърпаните фланелки..

117.   Радвай се, че си се родил в София и си трай. Аз съм от провинцията и мога да ти кажа, че тука всичко е толкова забатачено, че си се уредил. Не трябва да пътуваш 4 часа отиване и връщане (поотделно) само защото ти трябва някакъв документ. Няма нужда да биеш път и за да идеш на лекар или за да се явиш на изпит. Имате си летище, което е също голям плюс. Вървя към това че в София се намира всичко - от образователни институции до заведения за бързо хранене. Ти знаеш ли, че в провинцията не сме виждали макдоналдс? Предполагам за някои хора и това е мотив да се преместят в София. Не можеш да оправиш нещата, такава е тенденцията, просто мирясай и се радвай, че за три часа път сте в Гърция по магистралата.

51-100 от 100