Споделена история от На работното място

София срещу Провинция
Аз съм от малцината родени и израснали в София, които имат връзка и с предишните две генерации - дядовци и баби свързани с града. Както е добре известно през последните 20 години в София дойде да живее на практика цяла България - от малки селца и махали, та чак и до големи градове като Варна, Пловдив и Плевен. Причината, казват, е работната заплата. Те формално казват работата, но никой не може да ме убеди, че има място на Света, където да няма работа, просто заплащането е мизерно. Това беше нещото, което докара тълпите новософиянци. Вторият фактор - анонимността на големия град, притегателна сила за 'тънещите в патриархален консерватизъм' вече отслабва доста. В днешно време всеки си вее байрака както му е кеф и единствената спирачка да го развее още по-широко са финансите. Няма морални ограничения и вътрешни спирачки вече. Така че става дума за една люта битка за високи заплати - това на практика представлява родният ми град - отвсякъде идват, за да взимат пари. Нищо от другите качества на града не се припознава от новософиянците. Редовно се чуват реплики - 'аз ако можех, никога не бих живяла в тъз кочина', 'тия, добре, че сме ние туканка да им ръботим инак съ многу зле'. И подобни смешни изказвания. И случки. Примерно - хора дошли преди 10 години(вече стари софиянци) се 'подиграват' на хора дошли преди 2-3 какви селяни са. Най-странното и срамното е, че голяма част от новодошлите дойдоха с много пари от продадени ниви имоти, вдигнаха цените на имотите до небето и за желаещи да е размножават стари жители стана практически невъзможно да се разширяват - получи се както е било през Втората Световна война - наблъскани в апартаменти три поколения. София никога не е бил богат район, тя принадлежи към Западна България - едни от най0бедните полупланински райони, в които освен дърводобив и пасищно животновъдство друго не се е развивало. При толкова много дошли накуп индивиди - те няма как да бъдат асимилирани - остават си с техния език, затова ако отиде човек в Студентски град - въй, мъй и онуй са на всяка крачка. Книижовният език е непознат. Тази доминация се пренася и по работните места. Там, да намериш софиянец на водеща позиция е изключителна рядкост. Обикновено са плевенската 'мафия', старозагорската 'мафия', общностите на Варна, Русе и Силистра. Доста често изборът кой да бъде назначен за шеф се прави именно на този принцип - дали е от определен район(който не е разбира се София). А това се случва с активната помощ на някой 'изявен' плевенчанин, ямболия или каквото там, който вече е заел позиция. На практика София е превзета от Провинцията. Мислил съм дълго защо това се случва и съм си направил профили на човек от София и човек от Провинцията. Стигнал съм до извода, че това се дължи на по-голямата пробивност, хъс, бруталност, борба със зъби и нокти за някакво 'доказване'. която демонстрират провинциалистите. Един софиянец никога няма как да бъде накаран да влага енергия, за да доказва някакъв безспорен факт, че е софиянец. Двигателят на Провинцията е - ние ще ви докажем, че не сме по-лоши от вас, т. е. - двигателят е някакъв комплекс. Животът на тези хора според мен не е качествен, защото цял живот доказват нещо на някого си, а голяма част от тях вътрешно не го вярват. Дори, когато уволнят някой софиянец, вземат му парите, изгонят го от къщата му, дори тогаа нещо вътршно ги ръчка явно. Е няма как драги, няма как да се върнете в утробата на майка си и тя да в роди в София. И като го знаят това, много от тях си казват - абе като не можем ние да станем истински софиянци - дай поне да покажем, че София е лош град за живеене, дай да си хвърляме боклуците навсякъде, да направим, така че София да е по-зле от нашите градове и тогава ще си 'отдъхнем'. Разбира се една друга част влага припечелените от София пари в новите софийски комплекси на баснословни цени, но тези които нямат качества освен амбицията и стоят все пак на по-долни нива - примерно само по 1000лв заплати, те какво правят? И какво ще правят за вбъдеще? Да се върнат по родните места? Едва ли. Някои си биха камшика по чужбина, което е добре, но други все още се мотаят в София. А защо се мотаят - на тях не може да се разчита, че ще спират нахлуващите бежанци - та те са изоставили родния си край за пари. Е, поне повечето, винаги има и по други причини.
Животът ми вече мина наполовина дето се вика, дали ще мога да издържа тия новоналапали се шефчета от Пловдив, Плевен, Варна и къде ли не да се наиграят или на свой ред - ще отида на друго място(както те са направили напускайки родния край). Нямам представа, камъкът си тежи на мястото, а аз тежа доста. Но не съм закотвен. Все пак, може би един софиянец може да бъде амбициран за нещо. Може би културният живот - театри, книжен пазар са нещо, което може да роди лъч надежда за София. Все пак новоизлюпените рядко се интересуват от нещо различно от пари. Така, че засега поне не замърсяват културната сфера с въй. мъй и то сорта.

Коментари

1-50 от 100

1.   До някъде си прав, но гледаш на нещата много късогледо. Първо процесът се наблюдава навсякъде и отдавна - нарича се урбанизация, второ - до някъде софиянци сами си причиниха проблема, защото 45 г. всичко отиваше за Столицата, а селата и малките градове бяха забравени или ограбвани. След ВСВ политиката, наложена дори у нас от чичко Сталин е била да ограбваш селото от храна и ресурси, за да храниш работниците в градовете. Инграструктура липсва просто, за да има работа другъде, а като ББ реши да прави магистрали - не сме били яли асфалт. На софиянци не им дреме другите как ще живеят, не им трябват магистрали, освен до морето и толкоз. Това са проблемите. В малките населени места няма НИКАКВА работа, селото е разрушено, а и селскостопанската работа е механизирана - вече се променя и вида работа, който се търси и никой няма да умира от глад, за да угоди на софиянци. Ти говориш за някои лоши примери, но масата хора от провинцията просто идват а учат и остават.
Дали София днес е по-мръсно и неприятно място от преди - не. Аз познавам София и от преди - беше едно голямо бунище и днес, макар че „куцо и сакато“ живее там е много по-уредено, чисто и културно от преди 10 години дори, а Изненада - и в Провинцията имаме училища, театри и ...книги и също посещаваме културните събития - а и можем да си го позволим, защото работим здраво.
Между другото, ти също си свободен да живееш другъде ако не си доволен.
Отделно не е вярно, че хората от Провинцията сме по-нахални или нещо такова, но по-нахъсаните, мотивираните и квалифицираните можем да си позволим да останем в София - останалите се прибират, докато „софиянци“ стоят в апартаментите си за 300к и гладуват понякога, защото наследили имоти, но не ги бива дори вестници да продават.
Имах общ работник, кореняк (истински кореняк!), който просто не го биваше, отсъстваше неизвинен от работа и създаваше проблеми, но имахме нужда от хора и търпяхме известно време. Неговата леля почина и той беше единствен наследник на имот в Лозенец - порутена къща, в която не може да се живее, но парцелът може би струва поне 250-300к!!! Какво направи с него - ами нищо. Посъветвах го ако няма пари сам да си построи дом да потърси инвеститор, който да му даде апартамент в кооперацията, която ще построят там - не ще, нямал пари да си плати данъците (става дума за 2000 лв. за имот за 300к) - извинявай, 2000 лв. ако не можеш да спестиш като млад и здрав човек (взимаше 1800 лв. при нас), за какво говорим?
Не знам какво стана после с него, но със сигурност живее още при майка си и е притежател на имот за 300к ЕВРО.

Софиянците просто сте станали глезени, мързеливи, глупави, неспособни и се дразните на конкуренцията, защото това е ново за вас. По-лесно е благата от странада да се изсипват в Столицата на готово, да се взимат държавни заеми, за да имате вие инфраструктура, а да плащаме всички - е, не ви се получава вече.
Ами ако София ти се вижда зле, отиди в Лондон или NY.

2.   "Един софиянец никога няма как да бъде накаран да влага енергия, за да доказва някакъв безспорен факт, че е софиянец. " А ти какво правиш тук? ! Уж си зрял човек, а се биеш в гърдите за нещо, което не е зависело от теб - просто си се родил някъде. На какво основание смяташ това за някаква доблест, защо смяташ, че някой изобщо трябва да има комплекс, че не се е родил в София? ! Самия ти се принизяваш страшно много, когато правиш умозаключения като горните. Живееш в бай Тошово време. Приеми, че времената се менят. Сега няма Варна, няма София, няма Сидни, няма Ню Йорк. Всеки е свободен да се придвижва, където желае. И както теб никой не те е ограничил, така не се опитвай ти да налагаш някакви ограничения на хората.

3.   Абсолютно съм съгласна с текста. Точно така си е. То не бе кекане, то не бе мекане, то не бяха претенции и накрая... боклука през балкона! Ама нали сме се добрали до "Софето"... с три думи "Столичани в повече".

4.   Тези приказки съм ги чувала и от моя колежка от университета, софиянка, която само си търси оправдание за липсата на реализация, независимо от завършените две висши образования (до голяма степен благодарение на майка й, която беше голям фактор в една столична служба, която по съображения за анонимност няма да напиша). Въпросната г-ца не успяваше да си научи за изпитите и само преписваше, или чрез майка си си ги уреждаше. 3-4 г. си търси работа и когато накрая започна, всички от т. нар. провинция й бяха криви, че не може да я върши. Въпреки протекциите на майка й, не успя да се задържи там, просто защото не я биваше.
Изказвания като твоето са комплексарски. Какъв точно е проблемът, ако някой не е кореняк софиянец и работи по-добре? Всъщност, моите наблюдения са, че кореняците софиянци обикновено имат повече връзки и ако са кадърни, се уреждат много добре (справка - мой братовчед работи за близо 10 000 лв. месечно и това нямаше как да се случи, ако не беше кадърен, защото започна на 600 лв. и за около 10 г. успя да постигне израстване, което в противен случай нямаше как да направи; работата за 600 лв. му я уредиха близки, но нататък той сам си проправи път).
Ако въобще имаше работа извън големите градове, повярвай ми, много хора нямаше да се местят да живеят в София, Пловдив, Варна, Бургас. Не знам дали си спомняш случая с взривените при обезопасяване на мини преди известно време, в който бяха унищожени целите сгради. Е, тези хора са работили толкова отговорна и опасна работа само за 200 лв. месечно, което е дори под МРЗ. И са били от малцината щастливи в района, които са имали работа.
Високи заплати има и извън София, но са много малко и обикновено става дума за специфични производства или много тежък физически труд, който е до време.
Това, че си роден в София, не ти дава право да казваш кой трябва да живее там. Апропо, масово хората не мигрират към София, а към Лондон и останалите по-големи градове във Великобритания, защото т. нар. високи заплати в София ги взимат много малко хора, повечето работят за по 700-800 лв. месечно, дори и толкова няма. Напротив, заплатите ги подбиват софиянци, защото повечето вече си имат апартамент, може да докарват по някой лев странично от даване под наем на още 1-2 други апартамента, и им е все тая дали заплатата ще е 600 или 800, или 1000 лв., докато хората от т. нар. провинция плащат наеми и за тях прави разлика дали ще получават 600 или 1000 лв.
Правилно е наблюдението на номер 1, много случаи, подобни на нейния работник, познавам. Случайно попаднах на една сграда, която е паметник на културата и по закон трябва да й се запази фасадата и т. н. Собственикът й не искаше да направи един елементарен ремонт и да я отдава под наем, а аз дори бях намерила наемател, готов да плаща хубави пари, даже беше съгласен да плати ремонта и да му се приспадне от наема. Ядосах се, че въобще съм се занимавала.

5.   Доста обширен труд който общо взето нищо не казва.
Това че някой е пробивен няма нищо общо с рожденното му място а си е до чисто личностни характеристики. Може би за теб е много страшно че някой от Трън или Каспичан се е представил по добре от теб на интервюто за работа но какво да се прави, успех следващия път :)
А иначе миграционните процеси и урбанизацията не са от днес а от началото на техническате революция, и не са само в нашата мила татковина а в световен мащаб.

6.   Всички у Софията отидОха, 'шото България=София. Другите градове ще работиш (ако изобщо намериш работа) някаква хамалска работа за 400 лева. Е ти ще стоиш и да мизерстваш или ще бягаш като всички към що годе нормалния живот? Ти също си свободен да ходиш, където искаш. То лесно да генерализираш, че всички "провинциалист" са разни селяндури. Ами аз пък мога да твърдя, че "великите" софиянци, освен да се хвалите как сте от София, друго не чувам.

7.   Ами номер 1 го е казал доста точно. Софиянци за мързеливи, претенциозни, неконкурентноспособни, със самочувствие. Свикнали са наготово- лесен живот, без да плащат наеми, без да мизерстват, без да се доказват всеки ден. само защото са роден(по-точно израснали( в София. Но нещата вече са се променили. Няма го софийското жителство, всеки е свободен да живее, да работи и да се доказва където иска. никой няма да те направи шеф само защото си роден в София. Трябва ДА СИ КАДЪРЕН. столицата както и всеки друг град има нужда от кадърни, отговорни и работещи хора, а не лентяи, които само сабират наеми, висят по заведенията или пейките, или разхождат помиярите си.

8.   Недей така авторе, българи сме независимо то кой край идваме. Аз съм роден и израснал в София, но родителите ми са от други краища на България. И да имаш известно право няма значение - трябва да се търпим едни други, да си помагаме и да сме добри хора. Това разделяне не трябва да го има.

9.   до номер 4

Здравей, на каква позиция работи братовчед ти, че получава такава огромна заплата?

10.   Авторе, вместо един и същи буламач, който се говори през определено време можеше да беше описал как трябва да бъде твоята утопична София и как смяташ да я докараш до това състояние. Какво правим със "софианците", които имат компании и дават работа - тях връщаме ли ги по родните им места? ! А запазваме ли ти международните капитали в столицата или не - капиталът и парити следват хората все пак, а не както ти си описал - хората, да следват капитала. Това е огромна заблуда и грешка.

11.   Към софиянци. Първо да кажа и аз съм от София и да, и мен ме дразни мякането на шибаните сливналии и ямболии и всякакви други диалекти, напомнящи български език. Но това си го оставям за себе си. Проблема, вече не е мякането, многото цигани и проститията на българина, а идването на милиони нашественици, които смъртно ни мразят и искат смърта ни. Вече не е проблема мякането и тем подобни, а проблема е, че ще се чува навсякъде аллах акбар. Ние сме точно, от хората, които живеят в сграда, която се е наклонила толкова, че всеки момент ще рухне, но ние това не го виждаме, а примерно сменяме ламинирания си паркет, с японски теракот в апартамента си. България умира и ние не го виждаме и се правим, че не го виждаме. България е наклонената сграда, която всеки момент ще рухне. И най-нормалното е да се изнесем, преди да се е сринала. Много малко ни остава и ние да се превърнем в бежанци и тогава няма да пука на софиянци, на провинциалисти, кой, как мяка, или кой е шоп и т. н. Българите сме си виновни, че търпим такива политици, такава корупция. България е печелила войни и е губила от слаби и корумпирани политици. В момента, толкова корумпирана държава като цяло и съдебна система, никога не сме имали. За това няма да седя в България, за да се бия с башибозука и утре мазните ни олигарси да ни продадът за една стотинка, даже и по-малко. Много държави са минали по тоя път и той е ясен за повечето историци. България е поела, за съжаление пътя на най-бедните в момента държави в латинска Америка. Не сме единствените корумпирани в света, поне за това: Споко!! Но може би сме единствените в света с такава сляпост.

12.   В днешно време всеки е свободен да работи и живее където си иска. Не виждам какъв му е проблема на автора?! Хората са имали амбиция да се развиват и са си я постигнали. Аз не мога да разбера как може някой да дойде от някое малко селце или махала и да ти вземе работата, при положение, че ти си роден и отраснал в София. Авторе, нали се сещаш, че това изобщо не говори добре за теб. А да твърдиш, че шопският диалект е книжовен български диалект е просто смешно.

13.   Авторе, разсъжденията ти ме навеждат на мисълта, че не си излизал много-много от България. И аз като малък си мислех, че София е кой знае какво, защото съм от много малък град в провинцията. Впоследствие обаче заминах да уча в чужбина и имах възможността да прекарам време в градове като Лондон и Ню Йорк и честно казано вече всеки път, когато съм в София, имам чувството, че съм в някое провинциално градче. Моя съвет е да попътуваш малко, за да се обогатиш. Отиди, посети някой мегаполис и тогава ще осъзнаеш колко е смешно да мислиш София за нещо специално.

14.   Не знам, ако съм на мястото на автора може би и аз щях така да се възмущавам. А ако бях на мястото на хората, на които се възмущава сигурно щях да се издразня на тази тема и да му опонирам.

За мое огромно щастие не съм на нито едно от двете места :)
От Асеновград съм и съм 6-то поколение асеновградчанка, с което се гордея изключително много! Обожавам своя град и се надявам един ден децата ми да бъдат 7-мо!
Иначе работя на свободна практика и на практика мога да изкарвам пари навсякъде, където имам връзка с интернет.

15.   Авторе, за теб мога да кажа само едно - комплексарът си остава комплексар, дори да е роден в центъра на Париж.

16.   Нямам нищо против хората от провинцията, стига да се държат нормално, а не да налагат собствените си порядки. В крайна сметка никой не иска да слуша чалгата на съседите, нито как се карат, нито да им гази боклука хвърлен от балкона. Така, че моля запомнете, че апартаментът не е къщата на село и всичко ще е нсред.

17.   Явно никой не вниква в болката на автора от написаното от него за нашия град - столица. Друга тема е защо София е столица(това не е наша на съвременните живущи заслуга).
Всички които сте писали срещу автора и Българската столица, какво да си мислим ние останалите за вас? Не обичате столицата си, българи ли сте, службогонци ли сте, зависчии ли сте? Какво...?
---
Коментарите на някои от вас са направо шокиращи.. "вие софиянци".... какво са софиянци... не са ли хора с техния начин на живот, близки, роднини и животи? Спомням си още навремето в националния отбор на един страхотен спорт в който България имаше олимпийски и световни шампиони, някои спортисти не от София се изразяваха точно така "вие софиянци"... и нататък определенията... а какво му беше на Бургас, Варна, Русе, Пловдив, Видин, Мелник, Шумен, Кърджали и др.? Всичко си имаше и там, дори неща които тук в София ги нямаше. Какво им беше на селата, какво им липсваше - храна ли? ... абсолютна лъжа, защото всички произвеждаха в двора си всичко плюс ТКЗС-то и това което хората по селата имаха в дворовете си(и никой не е гладувал) тук в София се купуваше доста по-скъпо.
Абсолютна илюзия е, че всичко е било за София. Никой от вас писалите не знаете как са живели старите софиянци, нито бита им, нито заплатите им, нито несгодите им - нищо...
съжалявам, но имам преки наблюдения от ония времена какво се произвеждаше в провинциалните градове и села, богатствата на хранителни продукти там, тук единствено и само пазара и магазините в София - с определени неща. Ако сте завиждали заради светлините и лъскавините на столицата това не е наш проблем, а ваш. Ние си живеехме и на газена лампа.... в София... питайте старите софиянци.
София започна да погрознява след като разрушиха старите къщи и застроиха масово блокове, но защо и вие в провинцията си застроихте местата с блокове, а не с къщи? Ето по това си приличаме, че загрозихме градовете и селата си с такова строителство.
Вместо да си търсим кусури, по - добре да се обединят хората и да работят за възпитанието на бъдещите поколения(сега деца) не да се различават, а да се подкрепят и да се гордеят, че са един народ - умишлено не казвам нация. Ние сме един народ - българи.

18.   От София съм но избягаха от там. Сега живея в чужбина далеч от всичките комплекси и въобще това което описа. Проблемът е не кой от къде е, а манталитета и простотията на бай Ганьо. Докато живеех в България се потрисах не от това кой от къде е, а това че масата от хора се гордеят, че говорят на диалект и че почти не се чува някъде правилна българска нормална реч, мантаритет, стил, обноски и облекло фолк певица. Да говориш на Вие е вече някак демоде, моля, благодаря, уважение.... също. Да ти слушат всички личните драми дали в офиса или на улицата е абсолютно нормално и масово. Никакви граници на нищо, култура.... Дали някой е от Плевен или Перник, като е сложен на дадена длъжност все тая спира е пълен. Така една да я наречем госпожица ми се обажда за интервю за работа, дали мога да отида веднага след час, казвам не не мога, а към 16 часа. Казвам и днес не мога, ами тогава за утре. Отивам на интервюто 5 въпроса ми зададе, защо не съм могла в същият ден да отида на интервю? Простотия, селения. Тук такива интервюта ги насочват поне след 7-10 дни. Що за манталитет, професионаризъм, напрежение говорим? Аз лично с това не мога да се примиря.

19.   Aз пък съм гордa Русенкa, коренячкa, 7 или 8 поколение :) и никогa, нaистинa никогa не съм хaресвaлa София.
Бяхa ми предложили сериозен пост в столицaтa, точно когaто се зaмислях дaли дa идвaм в стрaнaтa, в която съм.
Интересно е, но зaплaтaтa която ми предложихa в София беше почти същaтa кaто тaзи, която ми предлaгaхa и тук.
A зa Бългaрия си бяхa много пaри, но... София, уф, не.
Питaх тогaвa дaли нямa вaриaнт зa офис в Русе и познaй- "имa, но зa 3 пъти по- мaлкa зaплaтa"
Aз бях ( и съм ) с много контaкти, които щяхa дa им донесaт стрaшно много поръчки, съответно пaри. Говоря 7 езикa, от които 3 перфектно ( писмено и говоримо ) 2 нa високо ниво и 2 нa средно.
Не рaзбрaх зaщо според тях в Русе дa трябвa дa получaвaм по- мaлко зa същaтa рaботa.
Откaзaх, дойдох където съм сегa и след няколко месецa ми писaхa имейл, че сa съглaсни нa моите условия в Русе.
Ее, късно е чaдо :)

Aко обaче животът ме принуди дa живея и рaботя в София, ще отидa без грaм "свян" и угризения кaк пък съм щялa дa измъкнa нa някого рaботaтa изпод носa. Aко е по- добър от мен, никой нямa дa нaеме мен нa негово място, a aз рaботя сaмо срещу определени условия и сaмо зa достaтъчно според МЕН пaри.
Тa, скъпи ми столичaнино, че си роден еди къде си, сaмо знaчи, че си роден точно пък тaм. Не ти дaвa изключителни прaвa, не те прaви по- умен, можещ. Ще трябвa дa се борите нa рaвно с всички остaнaли бългaри.

20.   Ако беше толкова умен и кадърен, щеше да се докажеш и да успееш, а не да се оправдаваш каква "мафия" били провинциалистите и как се издигали, само защото били от провинцията.

За мен ти си един комплексар, който търси вина за собствената си несполука в другите.

А колкото до софиянците все ревате всичко да е в София - всички министерства, агенции, големи фирми, големи инфаструктурни пороекти, а после се чудите защо идват от провинцията. Ами дайте малко трохи и на провинцията и няма да идват. От алчност обирате всичко, сакън да останете гладни.

Например Дянков като искаше да премести Агенция Митници в Русе, всички шопи излязоха на протест да реват. Ами София не е на граница, защо митницата да е там, а не в Русе или Варна например? Агенцията по риболов защо е в София? Защото сте на океан ли? Имате море ли, на голяма река ли сте? Защо не е в Бургас или Варна? Защо се правят магистрали само от София до морето, а не примерно Русе-Свиленград, който маршрут е много по-натоварен и опасен и всеки ден умират хора, особено около Бяла? Или като сме от провинцията няма проблем да измираме. Защо данъците на всички данъкоплатци се събират в София, а провинцията тъне в мизерия?

Аз пък примерно искам моята област да получи автономия и да се отцепи и няма да ви идваме в кирливия град, но и вие ще гладувате, като няма кой да ви пълни бюджета с провинциални данъци.

Отделно за говора. Ти сериозно ли мислиш, че шопите говорите правилно. НЕма, отидемЕ и да не изброявам още. Виждаш треската в чуждото око, а не виждаш гредата в своето. Ти чуваш ли се отстрани колко "книжовно" говориш или като си у Софията на теб ти е позволено?

И изобщо човек, за да парадира с нещо, което не зависи от него и не го е постигнал сам, трябва да е адски комплексиран. Все едно аз да се тупам в гърдите, че не съм се родил негър примерно и да казвам как негрите са мафия, та заради тях аз мизерувам.

21.   От номер 4

Искам да запазя анонимност, затова няма да обяснявам какво точно работи, само ще кажа, че е свързано с биология и медицина.

22.   Вземи прочети малко книги и ще видиш, че най-богатите хора на БГ са от някакви села или провинциални градове. Тежкия живот ги е научил на усърдие, а в столицата се учат на комбинативност и преуспяват. Пък Софиянци са свикнали само от реституирани имоти да живеят. Затова като видя някоя схема как са ограбили поредните бабички реститутки с някаква пирамида за пари и умирам от кеф. Последно гледах някакви бабки и дядовци без акъл за 5 стотинки как са си дали по 70 000, 120000 евро на някакво чейндж бюро да им върти парите, представи си само срещу запис на заповед. Е затова на вас мързеливи реститути само мачкане!
Мене един ме праща в цехове за Германия на работа и стана въпрос, че колкото и софиянци да е пратил, никой не работи и се връщат.

23.   Голям повод за гордост-родил си се в София! Направо ме впечатли!
Яявно, това няма никакво значение, защото у теб, голяма култура няма, че да я развиваш с театри и книги. Комплексиран си, че въпреки всички възможности не си постигнал нищо, а си имал всички предпоставки. За сметка на това хора които идват от разни села са по-оправни, по-умни и по-нахъсани да успеят. Никой няма да се съобразява с теб само, защото си от София, на никой не му пука!

24.   от 9 до 4/21

То сайта си е анонимен и без това а и аз се питах за позицията на която дават подобни заплати а не конкретно за братовчед ти.

25.   Аз не съм от София. Няма да нападам автора, явно си има голяма болка човекът. Мен ме вбесява това, че по националните медии, българското национално радио най-вече, редовно чувам "МадА'ра", "Добри ВойнИ'ков", "ходимЕ", "правимЕ", "живеемЕ", "мислимЕ", "говоримЕ", "пишемЕ"... Мекането е чисто шопско явление, както и сбърканите ударения- "ходИ'х", "правИ'х" и т. н. А прословутото "е па" как ви звучи!? Така, че за книжовен език авторът да не говори, при положение, че освен всичко друго и правописът му не е изряден. "Многу поздрви ут Шумин"! И едно последно малко уточнение-така при нас говорят бабите, а картинката, която описах по-горе вече е норма не само по улиците на София и в домовете на столичаните с хилядолетно родословно дърво, а и във всички медии. И пак ще спомена националното радио- програмите "Хоризонт" и Христо Ботев". Там, необяснимо за мен, повече от половината работещи в ефир имат всевъзможни говорни дефекти, което до преди двадесетина години беше недопустимо.

26.   н 24 - 10 000 пари у нас се взимат или при работа на хонорар (адвокати, архитекти, лекари, зъболекари прочути), или при специфична квалификация, съчетана с мениджърска позиция - примерно инженер по роботика (има такова производство у нас в Шумен) и такива пари най-вече взимат мениджърите (среден и виш вече дори повечко) в големите западни фирми у нас, вносители, производители. Такива пари можеш, разбира се, да печелиш и със свои бизнес като нагоре няма ограничения на практика. Ние работихме с много дребен доставчик за специфични продукти - 1 човек на практика с 10 работника. После го купихме и чак тогава като отвори книгите си видях, че макар че ни даваше 50% по-ниска цена за същите продукти, той прави 30% от нас, а ние вярвахме, че цените му са супер. Ха! Само от една наша поръчка този човек, който е на 27 г. някъде, си беше направил за него лично 40 000 лв. чиста печалба след данъци - 1 месец работа. Отделно другите доставчици имаха 50% по-високи цени - смятай какви печалби може да има човек като производител.
Бяга го завлекли други клиенти преди и имаше един фалит зад гърба си. Не казвам, че е лесно да имаш свой бизнес, но той не се беше отказал.

5000-7000 лв. взимат всъщност доста хора в София на средно мениджърско ниво. У нас има също банки, фармацефтични компании, машиностроене, роботика дори, където плащат много добре. 5000 лв, плащат на инженери без управленчески отговорности в ABB начална заплата - нагоре всичко е отворено. В големите логистични компании също се започва от тази сума за опитни кадри (2г).
Ще паднеш сигурно, но 10 000 лв. заплата не са много пари за висш мениджър, така че предполагам, че човекът дори не е такъв. Чуждите CEO на чуждите компании в София взимат поне 50 000 лв. МЕСЕЧНО. Може и повече, защото ако централата е в София (HP и много още), тези хора са директори за Централна и Източна Европа. Винаги, винаги специално за такава позиция да преместиш някого от Запада към страна като България трябва да му предложиш толкова или повече пари, защото българин, които може реално да изпълнява такава позиция няма или рядко има и ако има няма да му имаш доверие.
Руските компании също плащат добре, но за тях не ти препоръчвам да работиш ако имаш нерви.
Действително 10 000 лв. не е чак толкова лесно да изкарва човек като заплата, но има такива стотици хора, ако не и хиляди у нас. 5000 лв обаче дори в провинцията изкарват доста хора - примерно строинтелните инженери, които управляват строителни фирми по закон, дори изнудват и искат много повече, защото има доста хора със стриителни фирми, но нямат това образоание, а законът задължава управителят да е с такова образование и така нататък.
Те не влизат в статистиките, между другото, за да не ги изкривят. Има в София 1-2ма адвоката, които всяка година обявяват над 1, 5 милион от хонорари, но за другите доходи не се знае.

27.   За сведение на №11 - ако си мислиш, че западният ти говор е книжовния български език, следователно най-правилен, в дълбока заблуда си. В основата на книжовния български език е залегнал централният балкански говор. А сега се сети къде се говори най-правилно.

28.   21, демек фармацевтична индустрия. Там, може.

29.   По принцип авторът е прав. Хората от провинцията са по-нахъсени, борят се със зъби и нокти да успеят в София. Но, също така те плащат наеми и им е доста по-трудно. Така че има някакво равновесие.
Но това пренасяне на хората от провинцията в столицата е обусловено от закриването и фалита на заводите и фабриките в стараната. Така че гневът на автора теябва да бъде насочен към причинителите на тези процеси - пишман политиците особено от 90-тте до 2006, които направиха т. нар. Приватизация, с която бяха ограбени и затворени десетки предприятия в страната и провинцията оставена без поминък. А не да се сърди на потърпевшите от тези процеси-хората, принудени от липса на работа в родните им места да се преселват в София, където има работа.
Така че авторе, гневът ти е насочен в неправилна посока.

30.   Коментар 26. тези заплати за България са космически, гладна кокошка просо сънува бих казала. Малко се изхвърляш със сумите, не че няма и заплати от по 10 000 но се броят на пръсти.

31.   Авторе, авторе... , проблемът не е кой от къде е. Проблемът е умопомрачителната комплексарщина и простащина на българина. Аз също съм от един съвсем близък до София прословут провинциален град и почти всеки ден пътувам до столицата на работа и активно участвам в задръстването на Владая. Работя с хора. Нагледал съм се и на софиянци и на новософиянци и на провинциалисти. И при трите групи се наблюдава една страшна комплексарщина и нечовешки злоба и завист. А интелигентните и нормални хора също се срещат от трите групи. И знаеш ли какво авторе? Баба ми е софиянка - коренячка. С два апартамента съм в една кооперация на пресечка на Патриарх Евтимий. Понякога там стоя, понякога си ходя в родния град. Никога не съм се представял за софиянец, защото въпреки, че съм роден на 15 км от София и че ваканции и почивни дни съм прекарвал в центъра на столицата, адресната ми регистрация е друга, родното ми място е друго. Аз те разбирам, защото виждам що за стока са Сулю и Пулю дошли от къде ли не, но виждам и нещо, което ти не виждаш. Виждам що за стока са огромна част и от софиянците. Само един пример ще ти дам. Приятелят - софиянец на моя колежка софиянка. И двамата от една малко по-лоша част на центъра - Сточна гара. Гаджета още от училище. Момичето се изучило, а той нищо и сега е бачкатор. Момичето усмихнато и добронамерено. А той намръщен и озлобен и вечно подиграващ се на "селяните" - без значение дали тези "селяни" са бачкатори, престъпници, простаци, лекари, компютърни специалисти и т. н. За него щом не си от София си по-долен. А той? Две думи не може да върже на кръст. Името не може да си напише правилно, типичен селски тарикат, въпреки че е от София... И не само той е такъв. А за софиянците от страничните квартали не искам да коментирам. Колкото познава центъра на София един провинциалист, толкова и те го познават. Та авторе и всички останали софиянци и провинциалисти с комплекс за малоценност, че не са от София... в развитите страни никой не го интересува от къде си. Там те оценяват по ЧОВЕШКИТЕ ти качества и ценности. Един лондончанин от Уестминстър или Саут Кенсингтън не го интересува дали си от някое село от северна Англия, а дали си човек.

32.   До 26. Толкова яки глупости не бях чел. Престанете да си фантазирате. Хайде, не пасеме трева, че да ни омайвате с общи приказки.
Строителен инженер

34.   Аз съм преселен в София. Може да не ти се вярва, но има много места, където работа НЯМА. Просто НЯМА. Никаква работа.

36.   Интересното на този сайт е, че разпалва междуполова, етническа, религиозна, регионална, социална (майки-кариеристки, богати-бедни и др. ) и т. н. вражда. Подминавам.

37.   Хаха:) Беше ясно, че новософиянците сега ще наскачат, ще наслагат едни минуси... Гонени от отколешните си комплекси, заради които са тук. НЕ, не идват заради работа, а просто за да са софиянци, защото им е мечта. Най-смешното е, че искат да избягат от селянията, без да съзнават, че селянията са те самите. НЕ, не сме еднакви, никога не сме били. А манталитета им направо няма да обсъждам - съсипаха София, превърнаха я в кряскащо гето. И да, прав е автора: не ние тях, а те ни мразят и винаги са ни мразили. Мога да напиша какви са, но ще стане ужасно дълго - на ден през мен минават хиляди от тях и познайте какво: НИЩО не става от тях. Пълен потрес, такава простотия не бяхме виждали, от тях са пропищяли всички. И нека не си говорим глупости за "риализацийката уа! ", защото идват в София, само заради самата София - това си го знаят много добре и те, нищо, че се правят на ударени и повтарят това с реализацията, защото им е удобно. Идват заради София, я която вече се свря цялата държава, защото толкова им е акъла

38.   Аз съм от Пловдив. Работя в ИТ сектора. Единственото което ме накара да дойда в София е по-големите възможности за развитие, интелектуалната среда която е в пъти по голяма и достъпна. За жалост поради централизираният модел на държавната структура единственият годен град за живеене ще остане София...

39.   37, радвам се, че не сме като теб. Не пожелавам на никого да е като теб. Ужасно тесногръди разсъждения. Продължавай да се радваш, че майка ти и баща ти са правили секс в София и си се родил тук, а не в Баткун, където ти е мястото.

40.   31, напълно съм съгласен с теб! Проблемът е, че авторът е също като тизи твой познат, който не е постигнал нищо и няма никакви други "качества", освен че се е родил в София. И той, и авторът не биха те разбрали, те жиевеят в своята тясна кибритена кутийка и не виждат по-далеч от носа си.

41.   Е то добре да се каже какво значи "Кореняк" щото Софият като е започнала да се разраства е погълнала поне 10 села и 15 паланки дето са били на около! Сега селяците от Овча Купел (овчари) и Красно село (селяндури) и още 10 такива квартала се мислят за кореняк софиянци, макар че още имат външни колзети по дворовете!
Аз, родителите ми, бабите и дядовците ми сме родени на пъпа на София и ние сме най потърпевши от цялата паплач, била тя от покрайнините или довлякла се от някъде другаде! Сега и араби са ни залели! Абе ужас ви казвам!!!

42.   Аз съм кореняк софиянка.От много голям род.И съм благодарна на хората от провинцията ,че идват тук.Кой щеше да ми плаща наемите ,ако не бяха те.Работят и плащат.Мен ме устройва,пък нека си говорят както искат,само да си шаркат.Над нещата авторе:)

43.   Авторът съм. Благодаря за участието. И за добрия тон. Малко хора са разбрали мотивацията ми да пиша на 100%. В никакъв случай постът ми не е някакво драчене и недоволство от провинциалистите. Това би било много елементарно и напълно излишно. Животът е такъв - просто факт. Еди кой си станал голям началник и взимал 50 000лв заплата. Ами жив и здрав, никой не му пречи. Аз съм от хората, които могат всякак - мога да живея и с много малко, но не всеки е така. Има хора, на които 4000лв не им стигат. Има и такива, които предпочитат да стоят и нищо да не правят, защото им предлагат по-малко от 5000. Като се замисли човек - и 50000лв не са кой знае каква сума от гледна точка на директор на банка да речем. Но това са философски въпроси. Не бих казал, че хората взимащи високи заплати са 'успешни', 'кадърни'. Това е масов мит. Познавам доста хора със заплати над 5000, които с нищо не допринасят за фирмата и държавата. В същото време познавам хора със заплати под 1000лв и с по две деца, които вършат цялата работа и то почти перфектно. Заплата няма общо с това колко си качествен, кадърен. А с това колко користолюбив си и за съжаление доста често - колко продажен си. Не съм сигурен дали употребявам правилните прилагателни, но схващате нюанса. Номер 11, опасявам се, че си прав до голяма степен и ние спим като народ. За да има смисъл София и България трябва да се събуди поне половината от населението и да изчисти тази продажна пасмина заела всички ключови позиции. Говори се за вкарване на тунизийски и пакистански инженери. Същото, за което говоря - превземането на София от Провинцията е на път да се случи с превземане на България от Тунис и Пакистан. И на никого не му пука, а ако кажеш нещо против - ти си си направо расист. Имал съм възможността да говоря с изключително интелигентни хора от Афганистан и от Иран преди години, но това не значи, че одобрявам те да идват с хиляди в България. Положението е същото като с вътрешната миграция - имам (поне за двама се сещам веднага) много добри приятели от провинцията, но те си стоят там. Да - вярно точно те са на прилични заплати. Мисля си, че ако аз бях израсъл в КАспичан да речем - твърде вероятно да бях останал - миналата година минах точно през въпросния град - има живи още. ЗА съжаление има тотално обезлюдени села - това ще са местата където ще вкарат араби и всякакви вече има планове. И оттам ще почне промяната на територията. Искрено се надявам по Шоплука да не се случи. Шопите са дървени и не приемат новото. Между другото, някой беше наричал Софиянците Шопи, това определено не е така, просто за сведение. Населението на селата около София няма общо със София - те си седят по селата - там си обичат - Бусманци, Казичане, Панчарево. Софиянците са от други места. Предците ми са от Македония, преселили се още по турско време поне доколкото мога да проследя назад. Незнам какво да кажа повече. Благодаря на всички. Имайте вяра, че България ще пребъде. Знайте, че в София има много хора, които просто 'не работят', защото нямат стимул. Очаквайте тези хора да се активизират. Това би могло да спаси България. Първата стъпка е всички корумпирани да отидат в затвора. Да се прочистят вените и артериите на държавния организъм.

45.   Интересно би било да се направи експеримент. в продължение на няколко месеца или година в София да останат да живеят само т. нар. софиянци. без съмнение, няма да има задръствания и градът ще стане по-спокоен. ще има и повече работни места, но всъщност кой и как ще работи. Кой ще обслужва в заведенията магазините, градския транспорт и чистотата. колко кадърни лекари, инжинери, учители, преподаватели във вуз ще има. От какво ще се издържат столичани, когато заведенията и магазините им фалират. На кого ще дават под наем имотите си.

46.   №45 много крайно изказване.
Първо всички производители извън София разчитат точно на установените от повече от век пазарища в София - не го забравяй. Един производител(всички производители) които са награбили земята на почти цялото население в провинцията къде ще си реализират и продукцията и откъде ще печелят? В София може да има жълти павета и летище, но няма ниви и животновъдство, така че хората идващи да работят тук трябва и да ядат нещо, нали? Ако останат само софиянци, то 90% ще са от един небеизвестен парк. На кой му стиска да го направи?
Така наречените кореняци софиянци са кореняци от около 1878 година. Преди това са били малко по-други кореняци. Та от създаването на кореняците през 19 век тук са се преселвали хора от най-различни народности и обществено положение, иначе как да си обясним присъствието и на арменци, и на евреи, и на араби, и на роми, и на турци, и на гърци, и на немци, и на англичани, и на руснаци, и на македонци, и на сърби, и на... и всички сме си българи, нали?
Става въпрос за друго, че се разрушиха кварталите и махалите от едно време и като надойдоха хора от провинцията, като невидели започнаха да не уважават установения ред, да си хвърлят боклуците където им падне, да роптаят срещу софиянци(на какво основание не знам), да секат благородни дървета и да строят като че ли ще живеят по 500 000 години, е за това става въпрос.
София е била 300 000 хиляден град, сега е повече от милион и от чешмите ни тече кал, която я плащаме като топла и студена вода. Е за това става въпрос... има и още, ама се поинтересувай, а не пиши наизуст.

47.   Авторе, ми пак продължаваш със своето! Значи като съм роден във Видин, където няма никаква работа и живеем като скотове, съм длъжен да си стоя там? За твое сведение не само, че се махнах, но и не съм в скъпата ти София, точно заради такива компелкси като теб се махнах и сега работя високо платена и приятна за мен работа в Рим и си живея тук. Така че подигравката е изцяло за теб! А това кой с колко пари иска да живее си е личен избор. Като съм кадърен и искам да изкарвам пари, ти не си този, който ще ми казва с колко се живее добре и с колко не...

49.   Ако наистина сте българи, а не стадо лаещи кучета от цял свят, моля не нападайте автора, а се постарайте да вникнете в болката от написаното от него.
А кой как живее и колко печели по света, и колко му е розов живота и как се кефи, нас потърпевшите нито ни е работа да го знаем, нито това коментираме.
Обременявате ни с излишна информация, която по никакъв начин не помага на каузата, защо София е срещу провинцията или Провинцията срещу София.
Според мене като хора обичащи Родината си, без да се делим на градове, провинции и тям подобни, нека си защитаваме и запазваме добрите традиции от цяла България, защото навсякъде ни е мило където е кипял живот, а сега е само мъртвило и разруха.
Тея дето само мислите за печалби, бъдете живи и здрави та да си ги харчите. Ама един ден ако Господ ви върне обратно тука в България, гарантирам ви че ще плачете за всичко отминало, защото връщане няма. Каквото било, било. Сега е друго, което не е било, а какво ще бъде... Господ знае.

50.   Докато се делим на граждани и селяни - арабите и турците ще ни превземат. Всички сме преди всичко българи, без значение дали сме от София, Перник или Горно Надолнище. За разлика от нас, мюсюлманите са задружни и като почнат да ни изнасилват жените и да ни трепят децата, тогава пак ли ще се делим на граждани и селяни? Разбирате ли, че България се пълни с изроди които ни мразят - араби, афганистанци, негри и всякаква подобна паплач. Това е големият проблем, а не дали си роден в София или Микрево.

51.   Нека и аз добавя още малко факти по темата, въпреки, че номер 50 казва най смислените неща дотук.
Живея в София, в скъп, престижен квартал. Мястото е удобно, блокът е стар и доста занемарен. Години наред не е правен ремонт. Живеещите е в него са два основни вида По-голямата част от тях-възрастни хора, т. нар. стари софиянци, живеещи там от самото му създаване. Хора, имали добри позиции в работата и обществото, а също така и с добри доходи. Но това са хора вечно мрънкащи, незаинтересовани за ремонти, подобрения и поддържане на входа и околкоблоковото пространство. Свикнали цял живот държавата да се грижи за тях и за собствеността им. Но иначе не спират да се интересуват от другите и как така блокът се напълнил с непознати хора. А непознатите хора са новодошлите(от провинцията(. Млади хора–25-40 годишни, образовани, интелигентни и възпитани. Работещи по цял ден спазват реда, плащат редовно, в почивните си дни засаждат цветя пред блока, заедно с децата си.

52.   Всъщност аз деля хората на добри и лоши. За добрите трябва д аима всичко, докато лошите... ами може и без лошите :)

53.   Идват тука и ни объркват живота, а в провинцията има работа и това го знам от достоверен изчочник, работа няма по селата. Във Видин и на други места е добре, няма никакви скотове. Селяндурите идват тука да си пренасят културата и да объркват движението в столицата. На семейство по 4 автомобила имат, навлеци.

54.   Браво 51, да живеят младите хора, а старите мрънкала на бунището. Така де, защо да живеят като може само младите да движат живота.
Всички стари вън на боклука, кво пречите на младите? А, забравих.... дайте си жилищата на младите, защото те горките няма къде да живеят, щот са дошли от другаде.
-------
Като прочетете това горното, на какво ви прилича? На мрънкане, на защитаване правото на собственост или правото на младите, дошли от провинцията?
Някой да даде смислен отговор, защото на мен ми прилича на мрънкане от млади със стар егоизъм.

1-50 от 100