Споделена история от На работното място

Биха ли ме взели на работа такъв ?
Здравейте. Моята тема ще е малко по-нетрадиционна. Скоро започвам да взимам уроци по програмиране и смятам за напред да се занимавам с тази професия. По редица причини, но най-вече, че е възможно да работиш от дома. Същинският проблем обаче е в това, че аз не съм "нормален".
По-скоро не изглеждам "нормално". Фен съм на така наречения стил сред японските рокери - Visual Key
Характеризира се с ексцентрични облекла, грим, лакирани нокти и дълги коси. За жените не би било проблем, ала за нас мъжете е непростимо да изглеждаме по този начин сред приятели, камо ли на работа.
От дълго време посещавам школа по английски, за да опреснявам знанията си. Там се обличам добре, без всякакви черепи, вериги или прекалено много пръстени и гривни. Винаги съм чист и спретнат. Лакирвам си ноктите на ръцете и нося среден до дълъг размер обеци, макар че съм виждал и по-дълги.
За последните неща не ми правят проблем. Гледали са ме странно от начало, но след като им обясня защо го правя не им създава впечатление.
Ала за работата седи другояче. Мой познат го изхвърлиха от интервю само и само, защото имаше някой друг татус.
Интервюто беше за разработчик на уеб сайтове, а той имаше опит в сферата и беше добър работник. Не му простиха!
Силно ми е притеснено един ден, след като завърша съответните
курсове дали ще мога да си намеря работа някъде.
Казвали са ми, че е важно какво мога да предложа, но хайде да бъдем честни, колко от Вас биха наели такъв служител?
И все пак бих искал да попитам за Вашето мнение.
Ако имате познати като мен и са успявали да си намерят препитание, моля споделете.
Без обидни коментари, моля!
Ако няма какво да кажеш просто си го спести, нито аз ще се променя по желание, нито Вие.
Моля историята ми да бъде уважена и одобрена от модераторите на сайта.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей, колега,
Програмист съм и ще бъда честен. Като цяло в нашия бранш има много ексцентрични хора - дългокоси, със странни облекла. Но много зависи от компанията. В малките фирми атмосфера е по-хипстърска и за там не мисля, че ще е проблем визията ти. Но ако искаш да работиш в голяма корпорация, може и това да окаже значение. Но според мен ако някоя фирма те дискриминира заради външността ти, това просто не е подходящото място за теб. Иначе при такъв глад за кадри, ако си добърм ще те вземат, ако ще и с розова рокля да си на интервюто.
Успех!

2.   Нa мен ми хaресвaт хорa, които не се водят по стaдото и не се стрaхувaт дa изрaзявaт себе си.
По ме притеснявaт другите, "стaндaртните", никогa не знaеш кaкво имa под мaскaтa нa "един от всички".
В Бългaрия обaче още се стрaхувaт от свободaтa, не я рaзбирaт. По- лесно е когaто нещaтa господaр- роб. После но господaрят добре, ни робът, но поне е "нaдеждa" в нaчaлото.
Кaк дa обясниш нa тaкивa хорa, че свободнaтa мисъл и изрaзявaне те прaвят много по- продуктивен, креaтивен.
Те имaт нуждa сaмо дa се подчинявaш.
Хубaвото обaче е професиятa към която си се нaсочил. Не би трябвaло дa е проблем зa теб. Пък и до колкото знaм имa много чужди компaнии, ще търсиш при тях.
Aко трябвa смени грaдът, държaвaтa дори, но НЕ себе си! Стрaшно е нa себе си дa изневериш!

3.   Нa мен ми хaресвaт хорa, които не се водят по стaдото и не се стрaхувaт дa изрaзявaт себе си.
По ме притеснявaт другите, "стaндaртните", никогa не знaеш кaкво имa под мaскaтa нa "един от всички".
В Бългaрия обaче още се стрaхувaт от свободaтa, не я рaзбирaт. По- лесно е когaто нещaтa господaр- роб. После но господaрят добре, ни робът, но поне е "нaдеждa" в нaчaлото.
Кaк дa обясниш нa тaкивa хорa, че свободнaтa мисъл и изрaзявaне те прaвят много по- продуктивен, креaтивен.
Те имaт нуждa сaмо дa се подчинявaш.
Хубaвото обaче е професиятa към която си се нaсочил. Не би трябвaло дa е проблем зa теб. Пък и до колкото знaм имa много чужди компaнии, ще търсиш при тях.
Aко трябвa смени грaдът, държaвaтa дори, но НЕ себе си! Стрaшно е нa себе си дa изневериш!

4.   Аз съм графичен дизайнер и имам татуси... в смисъл големи цветни татуси на ръцете и не ги крия! Нямам пиърсинг, но реално изглеждам леко странно по принцип... Да, отхвърляли са ме заради това и последния път си тръгнах гордо размахала среден пръст! Да, наистина го направих!
В началото може да ти е трудно, но ще стигнеш етап в кариерата си в който няма да ти пука за един клиент повече или по-малко! Освен това не мисля, че в една истински самоуважавща се фирма ще ти правят проблем... имам предвид професионалисти, а не някакви измислени фирмички от село. Мой познат е програмист и си има татуси и беше ходил с котката си на работа... така че зависи къде ще работиш и как ще се държиш. Ако, покажеш, че понасяш обиди ще бъдеш обиждан. Но, щом искаш да си рокер-вдигни си гордо главата! Средният пръст нагоре! Slay them, boy!
btw Жена съм и намирам лакираните нокти на мъже за супер яки!

5.   Ще се наложи на работа да ходиш прилично облечен, Иначе в свободното си време, можеш да се обличащ както си искащ, но при положение, че няма да те свързват с фирмата.

6.   Разбирам, че е част от същността ти, но няма ли как да оставиш този стил за свободното ти време? Сещам се например за Виктория Петрова, водещата в БТВ, която е метълка. Виждал ли си я някога обаче облечена така на работното място? Аз лично не бих те приела на сериозно, ако бях работодадел.

7.   здравей.
ходи спретнат на интервютата и на работа.
по друго време си е твоя работа.
и ако на работа първо се докажеш после няма да е проблем как ходиш.
сещаш се за поговорката
по дрехите посрещат по акъла изпращат...

8.   Като човек с много и видни татуси ти казвам - просто се сдържай и не се обличай така на работа, какво толкова? И аз искам да си ходя по гащи, ама не става. Избери дрехи, които хем ти харесват, хем не внасят смут сред околните. Много мои приятели работят в IT сектора и нямат проблеми с по-ексцентрични визии, но за съжаление не навсъкде е така.

9.   Ами аз бих взела такъв човек, ама проблемът е, че никой не ме пита.
Баща ми носи дълга коса от ученик, и ми е казвал, че в една от компаниите са му правили проблеми (беше голяма американска компания, а иначе той се занимава в сферата на компютрите).
На твое място не бих си отрязала косата, но на интервюта и на работа можеш да не носиш обеците, лака и грима и да се обличаш така, както се обличаш за английския. За пръстени и гривни не вярвам да има някакъв проблем, ок си е за мъж.
Гадно и нечестно е, че хората съдят така външния вид, ама не можем да го променим и по-добре да направим малък компромис, за да успяваме в кариерата.
В крайна сметка след работното време ако искаш и с рокля да ходиш, никой не може нищо да ти каже.
Хубавото е, че всяко поколение е все по-отворено и толерантно и след време на никой няма да му пука, надявам се ако не нашите деца, то поне внуците ни да си ходят както искат гримирани, облечени и татуирани без да прави впечатление на никого.

10.   Проблемът идва от това, че не знаят, какво да очакват от теб.
Повечето програмисти са доста затворени в себе си. Изглеждат странно, защото не им пука особено. Повечето често са взели първата дреха от първата витрина на най-близкия магазин, когато тениската им от 11 клас се е скъсала.
Не казвам, че всички са такива, но повечето предпочитат да поработят над нещо, да пият една бира или да играят някаква игра, вместо да отделят 2 часа в търсене на дрехи и фризьор. За тях е ясно.

Но тук идваш ти. Човек, който е отделил много, ама много време за облеклото и визията си. Не отговаряшна търсения профил. Хора с близка до твоята компетентност, ще бъдат наети, много преди ти да бъдеш разглеждат като потенциален кандидат. Не го казвам с лошо, просто ти описвам ситуацията, такава, каквато е. Човешките ресурси няма да знаят какво да те правят и ще направят, това, което си мислят, че правят най-добре, а то е да те отрежат. Ако е по-малка компания, където имаш и познати, то не се притеснява. Ще те вземат лесно. Им хора, които се обличат като супергерои и дори си "играят". Не само, че твяота визия, няма да се отличава, а може и да е доста "семпла".

Но общо взето - ако ще тъсрсиш работа, в голяма компания, без да имаш стаж, то ще е много, ама много трудно да си намериш таква, с подобно облекло и грим.

"Хубавото е, че всяко поколение е все по-отворено и толерантно и след време на никой няма да му пука, надявам се ако не нашите деца, то поне внуците ни да си ходят както искат гримирани, облечени и татуирани без да прави впечатление на никого. " - В моя опит, подбраното облекло, грим и лак, било то за "себеизразяване" или чисто позьорство, винаги трябва да бъде забелявано, иначе никой нямаше да си губи времето, та да се гласи за да излезе от вкъщи.

12.   Защо не отидеш в Цирка. Компаниите имат имидж. Представляват клиенти.

13.   да бъдеш "себе си", каквото и да значи това, си има цена. когато работиш за някого, е силно препоръчително 8 часа когато си на работа да спазваш дрескода на фирмата.
сам пишеш, че на курса по английски ходиш нормално облечен, с тук-таме някой детайл. прави същото и на работа. най-добре ако / когато те вземат на работа да попиташ има ли дрескод за работното облекло и до каква степен фирмата толерира подобни стилове. в крайна сметка както не ходиш на работа с анцунг, така и не навсякъде ще те приемат с по-ексцентричен стил. няма лошо да си откровен с хората.
а номер 4 да си размахва средните пръсти, да си невъзпитан няма нищо общо с татуировки и бижута.
Ж45