Споделена история от На работното място

Кариера е правото - как да започнем?
Здравейте,
предполагам, тъй като често съм засичал, че тук пишат много юристи и хора, свързани с юридическата сфера или запознати с нея. Интересно ми е какво смятате по следния въпрос:

Коя длъжност в юридическата сфера ви се струва най-пригодна за добро начало на бляскава кариера?

Как смятате? Изключваме вариантите, в които някой постъпва в кантора на родинини, тъй като случаят е по-скоро частен. Дали е добре да се започне от съда? (съдебен помощник? ) Дали от администрацията и на каква длъжност там? Дали самостоятелно? Дали като стажант в кантора? Дали като юрисконсулт или съветник в смесена българо-*друга нация* компания?

Как смятате? Коя длъжност предоставя добри контакти и обещаващо развитие на един млад юрист?

Коментари

1.   Колега (ако си такъв), прекалено много филми гледаш. :)
Блясъкът се получава след години упорита работа и създаване на репутация, но докато това стане, минаваш буквално през ада. Ако издържиш достатъчно дълго, в даден момент името започва да работи за теб и се появява т. нар. от теб блясък, но това отнема минимум 10-15 г., в някои случаи и над 20. Постепенно доходите и самочувствието ти се покачват, разбира се, но България е малка държава и това основно е потомствена професия. Ако нямаш на какво да стъпиш, наистина е много, ама много трудно (не съм казала, че е невъзможно обаче).
Мисли в перспектива, но помни, че трябва да се храниш и в днешния ден. Надявам се, че разбра какво имам предвид.

2.   Аз съм юрист, завърших преди 2 години и по- скоро мога да ти кажа ще е късмет да си намериш юридическа работа. По- малко от 10 процента от завършилите работят по специалността. В юридическите кантори гледат само как да те експлоатират да им вършиш черната работа. В държавната администрация без връзки нямаш никакъв шанс ходил съм поне на 10 конкурса средно за една длъжност кандидатстват около 30 човека. Заплатите са смешни - към 700 лева. В съда е същата работа. Това ти го казва човек който лично е патил от всичко това. Бих ти препоръчал ако си учил някакъв език (освен английски) да го доразвиеш защото така шансът за намиране на работа е по- висок

3.   Кое точно от това, което съм написал те кара да мислиш че гледам много филми?

4.   Здравейте, не знам кой е 3, но той не е автора. Аз съм. Та, 1. разбирам ти мнението, но въпросът ми е от къде може да се почне, без значение колко е трудно да бъдеш приет на работа. Същото важи и за 2.

5.   От 1 до автора (3):

Ами, това, което си написал, няма връзка с реалността. Затова мисля, че гледаш много филми.

По същество:
1. работа в съдебната система
99% от младите юристи се опитват да намерят такава работа, но не им се получава. Защо? Защото дори за деловодител/съдебен секретар се изискват страхотни връзки. Няма как "простосмъртен" да се докопа до такова място, какво остава за съдебен помощник. Пробвай в няколко конкурса и ще разбереш за какво иде реч.
2. работа в администрацията - важи почти същото като за работата в съда, но тук играят по-малки риби;
3. самостоятелно - не можеш да работиш самостоятелно, финансово няма как да издържиш и няма как да се справяш с работата. В една друга тема писах наскоро, можеш да прочетеш подробно мнението ми за това защо няма да се получи.
4. стажант в кантора - нищо бляскаво няма, започваш от 0 и почти нищо не ти се плаща. С риск да те разочаровам, но вършиш и един куп несвойствени за юриста дейности, вкл. изпълняване на лични поръчки на адвокатите. И все пак това е най-реалистичното и възможното.
5. юрисконсулт в дружество с чуждестранно участие - надали ще те наемат, ако нямаш опит, защото такива дружества по правило или си имат външни адвокати, или ако наемат юрисконсулт, то той е с дългогодишен опит. Ако им се отвори място за младши, има шанс да извадиш късмет, но ще ти искат поне 2 чужди езика и шофьорска книжа, а и заплащането няма да е много добро.

6.   Подкрепям номер 5. Адски трудно е. Завърших преди 2 години, имам около година юридически стаж като юрисконсулт. Към момента работя на две места— юрисконсулт и в адвокатска кантора. Коренно различни са като дейност. Иска много нерви, много четене, постоянно лицемерие.