Споделена история от На работното място

Как постъпвате с некоректните работодатели
Работех в една фирма, в която ме мачкаха много. Когато нямаха служители и разчитаха на мен, нямаше по - мазни от тях, но когато взеха на работа близък човек и не бях "незаменима" започнаха да ми крещят, да ми викат, да ме карат да мета улицата пред офиса, тоалетните, направо ме смазаха. Караха ме да работя всяка събота, а в неделя трябваше да е на смяна наредената колежка. Обаче и казваха да не ходи, ако няма работа и въпреки това и плащаха пари за това. Толкова се дразних, защото на мен за най - малкото ми удържаха пари, а тя си живуркаше на мой гръб. Напуснах. Но вътре в мен остана желанието за отмъщение. Вие отмъщавали ли сте, пишете ли в бг работодател, най - малкото. Какво правите, когато някой се подиграе така с вас?

Коментари

1.   ТИ си позволилa товa отношение. Докaто сa ти се "мaзнили" си се чувствaлa незaменимa и си слугувaлa в зaмянa нa товa чувство.
Aз нaпример не позволявaм подобно отношение, нямaм тaкивa емоционaлни нужди, нямa кaк дa ме "зaробят" подaвaйки ми колко пък съм незaменимa.
Преди години некоректен от към зaплaщaне рaботодaтел го "зaхaпaх" и докaто не сринaх целият му бизнес не спрях! Но тук иде реч зa "чисти сметки- добри рaботaдел-рaботници".
И не беше зaбaвяне порaди невъзможност, a нaй- нaгличко си зaяви, че зимaтa не печелел достaтъчно, че дa ни плaщaл.
Оо, не си познaл дрaги, до колкото знaм от тогaвa рaботи в еднa чужбинa по строителни обекти, a aз...имaм бизнес :)

2.   Забрави за отмъщение. Ако работодателят е нарушил трудовия закон заведи дело срещу него.
Повечето работодатели незнаят как да организират работния процес и как да се държат със служителите и това води до напускането на хора.
Работодателите неоценяват старанието на служителите особено, ако не са запознати с това което правят служителите.
Досега съм се сблъсквал с лъжци които от първото интервю обещават че ще ти увеличат заплатата при постигнати резултати след първия месец, но накрая не го правят въпреки, че си правил хиляда неща, от които те имат полза.

3.   "Тя" не ти е виновна. Остави я извън картинката.
Второ - Работодателя ти няма право да ти "задържа" "одържа" или "прибира" пари.
Ако работодателя ти е крещял и заплашвал, може да заведеш дело за обида и заплаха. Търси си правата и натискай до последно. Информирай общността за тази компания. Нека бъдещи работници я избягват, и нека клиентите и се отдръпнат от нея, заради неетичното ѝ поведение.

И за всички, които ще кажат, "ама то туй у България, ни стаа тъй" - заслужавате всичко, което ви се случва !

4.   Ами ти си ги позволила тези неща, иначе ако имаш черно на бяло действай. Моя позната за една дремна сума такива проверки предизвика, че им излезна златна. Прати им какви ли не проверки и им изкара кирливите ризи.

5.   Не оставам длъжна.

За първата ми работа писах в БГ Работодател, защото ме накараха да попълня молба за напускане с празна дата... и след това ме "напуснаха" набързо... Че и заплатата ми забавиха. Но това беше малка и смотана фирмичка, сигурно вече са фалирали.

За други работодатели съм била по-брутална. Работодател ми беше вече несъществуващото МДААР на министър Василев. В договоря ми с тях не беше уточнено как ще се получават заплатите ми (бях стажантка). Съответно стажът ми приключи, а заплати - няма.
Писах, писах, накрая ги заплаших със съд и да видите колко отзивчиви станаха, чак директорката на дирекцията ми се обади от Гърция да ми се обяснява. :)

Сега съм на свободна практика, т. е. имам клиенти, а не работодатели. Но отношенията са сходни - възлагат ти работа, а ти я изпълняваш. Един такъв клиент ми загуби няколко дни, а след това отказа да плати. В момента го съдя и скоро ще плати не само на мен, но и всички разноски по делото.

На никой не се оставям, защото давайки урок на въпросния човек, има шанс да го превъзпитам. А и да си получа парите бонус - да го заболи в джоба... защото друго такива хора не ги интересува.

6.   Принципно е добре да се знае, че работодателят трудно може да ви освободи, ако сте на постоянен договор. Не, че не е възможно, но трябва да се спазят някои процедури. Лошото е, че голяма част от хората не четат какво им се дава и подписват по взаимно съгласие. Други пък си казват, "ако не подпиша, ще ме уволни дисциплинарно", което пък е още по-трудно. Особено разни "ЕТ" и малки ООД-та, в които документацията е под всякаква критика, много лесно могат да бъдат осъдени. Търсете си правата и гонете некоректните работодатели до дупка!