Споделена история от На работното място

Aко ме одобрят и залатата, която ми кажат не ме устройва, как да откажа работата?
Здравейте, днес бях на интервю за работа в един голям магазин, (няма да споменавам името му). Интервюто мина добре, казаха ми че ако ме одобрят ще ми звъннат и дори да не ме одобрят пак ще звъннат. Има много работа, аз бях наясно с това, 2 дена в седмицата се почива, както се паднат. На смени е но втората смяна е от обяд до 11 вечерта а понякога и до 1:30 през ноща. Когато ме питаха има ли проблем за работното време ме беше срам още на интервюто да кажа: А, ама не искам до толкова късно да работя и казах че няма проблем. Нашият град е малък и работа няма, трудно се намира. В повечето случаи тук се работи за без пари. Зададоха ми въпроса колко смятам че ще получавам и аз си помислих, че ако кажа малка сума ще ми дават по-малко, а ако кажа голяма няма да ме вземат, за това казах около 300-350. Тук жена без образование и опит повече от това не може да вземе. Та се чудех ако ме одобрят и залатата, която ми кажат не ме устройва, как да откажа работата. Все пак са доста часове и много работа, а и някои неща са доста тежки. Бихте ли ми дали съвет какво да правя?

Коментари

1.   Като кажеш, че заплатата не те устройва!

2.   Докато има такива като теб, които не ценят труда и времето си, работодателите ще си правят каквото си искат. Защо не поиска 200-250 лв. - щяха да те вземат веднага.

Между другото не е нужно да се подценяваш. Все си завършила нещо. Опита се придобива с практика, независимо какво работиш. А ако започваш в някоя голяма верига, кражбите и липсите предполагам че не са за сметка на работодателя, а на работника. А дори и да няма такива, работодателя ако реши, винаги може да те глоби за няма нищо.

P.S. Сори ако съм била рязка, но това е българската действителност, не че не я знаеш. В крайна сметка ще мислиш дали да се съгласиш, ако те одобрят.

3.   Задължително трябва да им кажеш че не искаш заради ниското заплащане.Ква е тая държава,какъв е тоя народ от роби уе !!! Някой народи дори се борят за по-високи заплати а ние се питаме дали да го признаем.Ами ако всички са като теб кой би дал повече пари при положение че никой дори не е споменал ча са малко
EVIL

4.   Разбира се, мила!!! Става дума явно верига, те ще ти плащат малко, но редовно. Ще те осигуряват. Няма какво да губиш - ако си безработна. Ако не ти харесва, никой не те задържа - ще напуснеш. Все пак не спирай да търсиш, защото 12 часа работа на ден не е шега работа! Няма ли начин да се махнеш от града си?

5.   Може би повечето хора в големите градове,като чуят че за толкова малко пари човек работи като луд по 12 часа се стряскат или си казват :аз дори за 500 няма да почна камоли за толкова малко.Разпитвам хора които имат познати работили или работещи все още.чух какво ли не,че плащат минималната, а работиш страшно много, или понякога че те обвиняват че крадеш,майка ми каза че една нейна приятелка дъщеря и работила там, и като чули че е бременна я махнали.България сама ни кара да бягаме от нея, а после защо българите са в чужбина и ги е срам понякога да кажат че са българи,защото като ги питат къде е това или защо си тук (примерно в Африка),а не си там,да те е срам да кажеш че там работиш по цял ден и нощ за жълти стотинки.Мисля да се пробвам да видя как е и ако не ми хареса да се махна,но това със сигурност няма да е лесно

6.   "Благодаря за интереса ви но според мен предложените ми условия на труд не съответстват на заплащането което ми предлагате"
Или нещо такова... Ако ти плащат извънредния труд както е по закон заплатата няма да е лоша но... съмнявам се да плащат...

7.   не знам за вас, но тези пари са обидно малко. лошото е като нямаш избор. в момента аз си работя от вкъщи и се занимавам с интернет, но това няма значение.
искам да разкажа за студентските си години - наложи ми се да работя в макдоналдс да си плащам това онова, работих в българския и заплатата беше нещо от сорта на 200 лв (преди 4-5 години може би, не помня точно но беше също много малко). след това отидох на бригада в германия и там също работих в макдоналдс - е разликата е от земята до небето! първо, че там никой не те мачка, шефа - германец и уважава всички, които работят за него. работи се точно определено време, няма и минута повече, немска точност. работи се съвсем нормално и никакви извращения, ценят те дори да си в най-ниското ниво на работната система. заплатата беше около 1400 евро според часовете, на мен ми оставаха около 900 чисто. е смятайте, 100 пъти по-човешко отношение, работна атмосфера и заплащане за абсолютно същата работа, в същата верига, но с немски шефове. просто тук "шефовете" са една шепа простаци и некадърници за това и производителността на труда е 100 пъти по-ниска от тази в германия и като цяло българия е светлинни години от света. това е и причината поради която хората се махат, аз не съм се махнал просто защото работата ми го позволява - изобщо не ми дреме за българия, работя само с чужденци дистанционно и нямам никакво отношение към държавата ако все още я има

8.   о. 0 Ама ти сериозно ли? ! Че то майка ми учителка получава по 300 лв на месец. С 300 лв какво ще правиш - какво по - напред? Да кажем 200 лв за поддържане на тока, водата, телефона и др, 100 лв за храна, а какво ще обличаш? Аз мисля че 300 лв са прекалено малко. Трябвало е да кажеж не 300-350 а 400-450 защото 300 лв не е нормална заплата! Ако баща ми беше в чужбина примерно, майка ми сигурно нямаше да може да смогва - ток, телефон, вода, интернет и др, сигурно щяхме да потънем в мизерия, а когато баща ми се върнеше щеше да ни измъкне но това вече е друга тема...

9.   7 е много прав: ние сами себе си не уважаваме, и на това разчита простака и некадърника - шеф. Самия факт, че поставяш така въпроса:" ако не ме устройва, как да откажа? " ... как ли, ами така, като откажеш. Казваш" ако не ме устройва заплатата, която ми дават"? А как изобщо ще почнеш работа на такива безумни условия, без дори да знаеш каква ще ти е заплатата? ! ПИТАЙ ГИ ТИ - попитай ги каква заплата предлагат ТЕ. Тях не ги е срам да те оглеждат и разпитват за какви пари би работила на техните условия, теб защо те е срам да ги попиташ за заплащането си?
Не бих работила нито 1 час извънредно, дори и двойно да ми го плащат. За 300 лв. няма да работя и 8 ч. дори. А повече - абсурд. Ако не ме уважават като човек и не уважават труда ми, както казаха по-горе хората, не бих работила за никакви пари. Случвало ми се е като отида някъде да говоря за работа и ги питам какво е заплащането, работно време и т. н. и питам дали се работи извънредно и ми казват" не" . И като започна работа, гледам, че се работи извънредно всеки ден... лъжат... и се махам. Наистина сме на светлинни години от света, не сме народ, а мърша