Споделена история от На работното място

Програмиране в СофтУни?!
Здравейте,
аз съм на 26 М, не че има особено значение. Завършил съм висше образование с отличие, знам два езика, има специализация и т. н., но за моята специалност изглежда просто няма работа и не може да се намери. Тройно безработен съм - вече година и половина и няма никакви изгледи да променя нещо. Такива са реалностите в родината ни. Специалността ми не е с математическа насоченост.

Наскоро се записах в началните курсове на СофтУни по програмиране. Занимавал съм се с HTML и CSS до сега.

Чудя се дали изобщо завършването в СофтУни по някое от направленията ще ми осигури работа след време или е поредната вързация? Т. е. хора, които просто се надяват да изкарат пари от младоци или хора, които опитват да променят животите си към по-добро. И така... Моля ви, ако някой от вас има опит в тази сфера, нека ми даде съвет.

1. Колебая се между Java и PHP. Кой език ми предоставя по-добри възможности да започна работа? Кой език ще ми я осигури по-бързо (знам, звучи ужасно да се търси именно това, а не знанията преди всичко, но съм трайно безработен и трябва да се хвана за нещо, след като си намеря работа, бих продължил да уча);

2. Изобщо има ли смисъл да се учи в СофтУни? Т. е. знанията придобити там достатъчни ли са за да започна работа или не?

3. Някакви насоки да сменя кариерата възможно най-бързо? Ако нещата в СофтУни не биха дали резултат, моля ви за насока.

Знам, че вероятно в очите на напредналите хора с опит в IT вероятно съм смешен, но... просто искам да опитам...

Коментари

2.   Не изглеждаш смешен има много хора като теб които започват да учат програмиране. Щом ти харесва не спирай да учиш

3.   Здравей,
Аз започнах следването си в СофтУни през есента на 2014, когато бях на 28 и го завърших в края на 2015. От една година рабтя като програмист, така че се надявам постът ми да ти бъде полезен.
Програмата на СофтУни е наистина добра, така че ако усвояваш материала няма да имаш проблем с профеисоналната реализация. Обучението обаче е много интензивно. Докато учех в СофтУни отделях по 8-10 часа на ден - лекции, домашни, курсови работи. Поради тази причина и не повече от 10% от влезлите го завършват. Знанията ми помогнаха за добро представяне на интервютата за работа след това и имах шест оферти, от които избрах една. Трябва да знаеш обаче, че никой няма да ти налива знанията с фуния - там ти дават материалите, домашните и останалото си е от теб. Групите са големи и преподавателите трудно намират време за индивидуална помощ. Но ако си нахален, както бях аз, ще я получиш.
Относно езиците - няма никакво значение. Ако си изградиш мислене, лесно ще ги сменяш. Аз учих C#, първата ми работа беше на Джава, а сега пиша на Апекс. Ако наистина ти трябва спешно работа, след първия семестър в СофтУни би трябвало да имаш знания за започване на някакъв стаж. Но ще ти е много трудно да го съчетаваш с ученето после, времето не стига.
Относно математиката - полезна е, но не е необходима на вискчи програмисти. Познавам такива, които хал хабер си нямат и пак са добри в работата си - много зависи какво точно правиш.
Хората, които завършиха, подчертавам ЗАВЪРШИХА СофтУни се реализираха добре. Но има много, които идват с нагласата, че ще отделят по 4 часа седмично, ще вземат сертификат (който не го искат никъде и е най-вече за собстена проверка и удовлетворение) и ще идат да бачкат за гоУемите кинти. И псле се излагат по интервютата, ама учили в СофтУни. Имай предвид, че в програмирането се учи цял живот. СофтУни или която и да било друга школа или университет е само началото.
Питай, ако имаш допълнителни въпроси.
Успех!

4.   Здравей!

Първо, не се притеснявай - не си смешен. Всеки трябва да започне от някъде - аз също съм имал трудното си навлизане в програмирането, а вече имам 3 години опит.

Относно въпросите ти:

1. И двата езика се търсят, въпреки че бих ти препоръчал Java - използва се в изключително много сериозни фирми - VMware, SAP Labs и т. н.

Въпреки, че съм. NET Developer и съм минал през доста курсове на Телерик, Java програмистите се търсят много повече от. NET програмистите.

По-малко се търсят от PHP програмистите, но това е в твоя полза тъй като заплатите за Java програмист са по-високи.

2. Ако се обучаваш успешно в СофтУни знанията ти ще са достатъчни за започване на работа.

Един колега така имаше 6 години опит като IT support, но не беше пипал програмиране, изкара няколко курса и сертификат и го взеха в едно доста добра българска фирма на над 1200 лв. заплата.

3. Като насоки бих ти дал - пробвай да си пишеш проекти и сам вкъщи (стига да имаш времето и да не си съсипеш обучението в СофтУни) - колкото повече проекти напишеш по-добре.

Може да са сайтчета, може да опиташ да е някакво мобилно приложение, може дори да опиташ да напишеш сървърно приложение.

Ако имаш средствата и времето изкарай и някой Java сертификат. Със сигурност ще ти е от полза (в интернет има много дъмпове с отговори, тъй че можеш да го изкараш лесно).

Ако направиш всичко това би трябвало между 3 до 6 месеца, паралелно с обучението в СофтУни да си намериш и работа.

Изискванията за Junior Java са много ниски - тъй че с това ще ги покриеш. Да не говорим, че има и огромно търсене на програмисти.

Ако не можеш да си намериш работа като Junior и обучението в СофтУни не се получи - пробвай да почнеш като стажант в SAP Labs или другаде.

Заплатите за стажанти там са колкото заплати за Junior и Middle в някои малки български фирми, тъй че и така ще си добре.

Надявам се че съм ти помогнал!

Напъни се още няколко месеца и ще си намериш работа!