Споделена история от На работното място

Смяна на професията
Здравейте! Жена на 27 г. съм и желая да сменя професията си. Всъщност обстоятелствата ми го налагат, защото сегашната ми професия е много несигурна и не виждам за в бъдеще да мога да се изхранвам с нея, което много ме наранява и натоварва, но... това е друга тема. До сега горе-долу успявах да се издържам, но с много зор и помощ и не искам това да продължава. Въпроса е, че искам да мога да правя нещо, което не всички могат и да изкарвам добра заплата. Искам да пробвам да се занимвам с Front end developer или с и QI, но си нямам абсолютно никаква идея от тези неща и трябва да започна реално от нулата! Знам че за тези специалности трябва да имаш много добър английски и със сигурност трябва да започна уроци, но какво друго трябва да започна да уча за да навляза?? Освен това, все още не знам дали ще са ми интересни тези неща. Някой би ли ми споделил нещо повече какво представляват тези професии и също така колко време трябва да уча за да навляза и да си намеря работа?

Коментари

1.   Здравей!

На въпроса дали ще са ти интересни тези неща не бих могъл да ти дам отговор - пробвай и сама ще решиш.

Аз лично съм. NET програмист с 3 години опит и мога да ти дам съвети как да навлезеш.

1. Почни да следваш някой курс за програмиране на Телерик Академията или СофтУни - имат доста и безплатни.

Не е нужно да ги записваш - просто направи всички домашни по тях както и финалния проект. Винаги можеш да си ги напишеш в CV-то щом ги направиш, дори и да не си ги карала с останалите ученици там.

Ако имаш и времето, почни в СофтУни разбира се, но ако не - просто ги изкарай самостоятелно.

Трудно е да се каже колко време ще ти трябва да учиш - бих казал, че за Junior позиция е достатъчно между 3 и 6 месеца опит (въпреки, че има позиции за които биха те взели само ако си чувала за програмиране т. е. взимат без никакъв опит).

2. Независимо какви уроци караш - почни да си пишеш проекти вкъщи, било то сайтчета, било то нещо друго. Можеш да го пишеш като непрофесионален опит в CV-то си.

3. Ако имаш времето и средствата - изкарай някой сертификат. В интернет има много отговори за сертификационни изпити тъй че лесно ще го изкараш.

4. Евентуално би могла да почнеш и като стажант някъде, след 1 месец учене. Стажантите в SAP не взимат никак малко, за хора без никакъв опит (900 лв. ако информацията ми е точна). Но във всеки случай се стреми към Junior позиция в сериозна компания - заплата 1200 лв.

5. Относно английския - да не ти пука на този етап. Достатъчно е да се справяш с четенето (тъй като ще трябва да търсиш неща в Google).

Аз лично имам най-високия сертификат по английски в Britannica, но съм бил на интервю в Microsoft и там мениджърът каза, че в международните компании, всеки говори с акцент или бърка някакви думи (най-важното е да се разбират хората).

Засега си постави за цел да се научиш да програмираш, пък като почнеш някъде работа - винаги можеш да изкараш един съботно-неделен курс на Britannica и да си подобриш английския.

Та на кратко - за между 3 до 6 месеца учене и писане на код като програмист, може да почнеш да кандидатстваш и да почнеш работа някъде.

Още един съвет - когато стигнеш до там, изгледай видеотата на Наков, как се пише CV, какво те питат на интервю и т. н. за да си намериш работа по-лесно.

Успех и поздрави!

2.   Аз също бях започнал да уча програмиране на твоята възраст. От скромния опит който имам мога да те посъветвам: Трябва да се знае английски на добро ниво, така е. В Софтуни задачите които дават са на английски език. Трябва да се научиш да пишеш код за което трябват Година и половина до две. Доколкото знам всички видеа с материала са безплатни, можеш да влезеш в сайта на Софтуни и да видиш Програмиране за начинаещи. в първите видеа се обяснява всичко.

3.   Аз се занимавам с уеб дизайн и frond-end. За него са ти нужни английски (защото повечето информация в интернет е на този език). Можеш да запишеш курс в академията на Телерик (безплатни са). Така ще имаш информация на български и ще имаш стимул (домашни, изпити).
По този начин ще можеш да разбереш дали ти допада без финансови усилия. Учи се основно HTML, css, JavaScript. Първите две не са езици за програмиране, а по-скоро описателни и не са особено трудни, веднъж свикнеш ли. От теб си зависи колко бързо ще научиш нещата в достатъчна степен. Поне няколко месеца да положиш основите ми се струва реалистично.
За намиране на работа няма как да ти дам срок. В началото винаги е по-трудно, можеш да започнеш със стаж дори. Но ако наистина ти хареса и се развиваш, ще ти бъде по-лесно вбъдеще.
Успех!
Ж28

4.   Благодаря на всички коментирали по темата, много полезни съвети сте дали.