Споделена история от На работното място

Работа в строителството?
Здравейте, аз съм момче на 33г., от София, с висше образование-магистър, но понеже не мога да си намеря работа, по специалността, съм решил, да започна работа в строителството, по специално: "ВЪТРЕШНИ МАЗИЛКИ И ШПАКЛОВКИ". Въпросът, ми е, какви пари се изкарват с този занаят, и коректни ли са работодателтите, плаща ли се навреме, как се формира заплащането, въобще да се захващам ли с тази работа? Ще съм благодарен, на хора от бранша, да ми отговорят, тъй като е много важно за моята бъдеща реализация.

Коментари

1.   Не съм строител, но понеже едва ли ще ти отговорят много хора, а аз познавам строители и са ми правили неща у нас и на село ще ти дам мнение - ти ще решиш дали да го приемаш, или не. Първо, ако искаш да изкарваш добри пари с тази дейност трябва да можеш да правиш всичко. Само с мазилки и вътрешни шпакловки едва ли непрекъснато ще си трудово зает. Най-добре е да можеш да правиш и изолации, да поправяш покриви, да редиш керемиди, да лееш бетон. Най-добрият вариант е от "всичко" да разбираш - климатични инсталации, строителство, поправка на течащи тавани, поправка на перални, бойлери и т. н. Тогава наистина можеш да изкарваш някакви сносни пари. Тук в България това, което имам като наблюдения е, че се бачка на ден за около 50-70 лева, понякога с включен обяд( за строителство специално). Ако си най-опитният и кадърният от майсторите и ръководиш другите може да ги докарваш и до към 100, ама за това ти трябват поне 10 години опит(така мисля). В чужбина е по-добре платено, разгледай в интернет. Ето ти примерна обяваот Германия:

Осигурена квартира, УДЪРЖАТ СЕ 170-180 ЕВРО МЕСЕчНО С ВКЛючЕНИ КОНСУМАТИВИ;
ЗАПЛАЩАНЕ:
за общите работници - минималното заплащане е 8 евро на час,
ЗА майстори и квалифицирани - от 10 до 14 евро на час,
за въздуховодите и климатичните инсталации - 1800-3500 евро месечно;

2.   Хаха "момче на 33г. "

3.   Не се занимавай с глупости, а си търси работа по специалността. Защо си блъскал 5 години в университет? Майстор да ставаш ли? Че това нещо и в една професионална гимназия можеш да го научиш. Малко повече упорство при търсенето на работа само. Местата за директори свършиха много отдавна, но експертни - колкото щеш.

4.   "момче на 33г. ", чувал ли си за синдром на маминото синче? Ако не си - потърси в интернет...

5.   От Автора, добре де, айде да кажем мъж на 33 години, щом израза "момче" в дразни. До №1, това което Вие казвата:"Най-добрият вариант е от "всичко" да разбираш - климатични инсталации, строителство, поправка на течащи тавани, поправка на перални, бойлери и т. н. " Тук вече навлизаме в сферата на електротехниката, където се изисква съвесем друга квалификация и умения. В днешния свят, който е все по-многобразен и се променя буквално с дни, в технологичен, икономически и социален аспект, теорията за "специалист по всичко" не е актуална, поради посочените по-горе обстоятелства. Добрият специалист е, специалиста само в една област, която изучава и практикува. А, иначе в Бюрото по труда, ми казаха, че за тази работа се изисква да имам завършен 10 клас, и ме питаха Вие с какво образование сте? И като, чуха, висше-магистър, ме погледнаха странно. Желая да имам занаят, който да мога да работя и в България и в чужбина, да не съм зависим от държавата.

6.   Като не можеш да намериш по специалността, преквалифицирай се в нещо друго от интелектуалната сфера. Работата в строителството е временно решение за интелектуалец.

7.   Привет, пич! Аз съм мъж на 33. В браншът съм от 12 години. Накратко мога да ти обясня как стоят нещата и са сам да си прецениш. От моя гледна точки и досегашен опит.
Не е късно да се научиш. При желание всичко се постига. Първо трябва да намериш някой който да има търпение да те научи. Кадърен майстор, качествена продукция. Като всяка нова професия не очаквай високи парички. Започваш от началото тепърва се учиш, помощник. 20, 30, 40 лв зависи в кой град си.
По-високи доходи можеш да постигнеш след като натрупаш практика
След 6м-1 година (? ). Не гаранция, че ще ти се отдава. След време може да си работиш сам.
Не е нужно да разбираш от всичко. Плюс е, но не задължително. Обикновенно, , моем да прайм сичко, , не са много качествени.
По-добре е да си експерт е една област. Шпакловката върви ръка за ръка с боядисването. Ще трябва и да боядисваш. Поне в Бг.
Минуси -амортизация на ръцете след дълги години, винаги има потенциален риск да те изпържат с кинтите -колеги, работодател понякога и клиент. Другия минус зимата работата намалява.
На 60 няма да си както на 33. Помисли и за това. До време е с този занаят, пак да спомена амортизацията.
Пазарът е залят, умен Мъж си, увеличаването на предлагането намалява цената. Строителни работници под път и над път.
Ще ти цитирам по памет какво бяха ми казали 2-3 стари майстори-, , С
този занаят ако ти се работи гладен няма да останеш, но и с пари няма да се видиш, ,
Моят съвет е -бягай със скоростта на 300 диви прасета от строителството. Голям си, прецени си сам, дали ще продадеш за в бъдеще умствения си потенциал или ръцете си!
Аз искам да се занимавам с нещо друго, по - престижно.
Успех друже!

8.   Здравейте, от Автора, благодаря на №7 за отговора. При мен от Бюрото по труда ми предлагат такъв курс за строителство, и после евентуално работа във фирма в София. При мен има друго, не мога да понасям обстановката в България, и час по-скоро искам да емигрирам в посока Германия, Австрия или Швеция. Но, нямам занаят който да работя там, а с българската диплома за висше образование от Софийския университет... на западняците им трябва евтина работа ръка от Изтока, бачкатори, а не началници, за тях си имат местните граждани. На, мен ми трябва занаят, който е оборотен и търсен в чужбина, а защо не и в България. Не занам, да сe ориентирам ли нещо друго, като готвач например.

9.   аз бях технолог настройчик на машини с цпу. предимно стругове и фрези. обичах професията си и давах всичко за нея. трупах нови знания, ходих на лекции, копувах си техническа литература. дори си плащах да ми превеждат цели материали от немски, руски само и само да се развия на високо ниво. работата беше прецизна. работеше се със 0. 01мм до 0. 001мм. работех във този диапазон. знаеш ли приятелю във нашата мила родина и пет магистратури да имаш, ако мама и тате не са на позиция нищо няма да постигнеш. казвам ти го от личен опит. в нашия малък град мойте усилия, бяха платени със 800лв заплата бруто на смени. сега работя във стройтелството. зарезах всичко, просто ми писна. работя като електро техник. опъвам кабели за 150лв на ден. правя едно и също всеки ден. мразя е тази работа но знай едно нещо от мене! във стройтелството, ако работиш на акорд както съм аз, ще вземеш едни добри пари за нашата мила родина. всяко нещо си има цена, от стояне на стълбата вече имам проблем с кръста. всеки ден ме боли. работя, пия хапчета, боли ме и край няма. нас обикновените хора, кучета ни яли.

10.   Здравей до номер 9 още ли си електротехник?

Ако да, все още има много работа според теб, как се развива пазарът?
Аз съм на 25 IT. но мисля да стана ел. техник?
Би ли ме посъветвал.

Поздрави,