Споделена история от На работното място

Имат ли право да ме уволнят, защото съм подал жалба?
Работя в градския транспорт, но тъй като не ми плащат заплата от 4 месеца, реших да подам жалба и седмица след това ме уволниха заради това. Въпросът ми е имат ли право да ме уволнят в този случай или да си търся правата?

Коментари

1.   Дайте повече информация за какво е жалбата на какво основание е освобождаването Ви Съгласно чл. 327 от КТ, Вие може да прекратите трудовия договор писмено, без предизвестие, когато работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение. Имате право и на обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение /чл. 221 от КТ/.
Освен това обезщетение работодателят дължи и обезщетение по чл. 224, ал. 1 от КТ за неползван платен годишен отпуск, ако има такъв.

2.   Нямат право да те уволнят, защото си изразил правото си, да се противиш на някаква нечестност, но са го направили, така или иначе.
Те нямат и првото да не ти плащат, но са го направили, така или иначе.
Съчувствам ти и искам да ти помогна, но не знам как.

3.   Заповедта за уволнението, е индивидуален административен акт, и подлежи на обжалване за законосъобразност, пред съответния първоинстационен административен съд, за София, това е Административен съд-София град, в 7-дневен срок от връчването на заповедта на уволнения служител. За случая, може да се подаде жалба и до Главната инспекция по труда, и Омбудсмана. Добре е, да се консултираш и с адвокат, специалист по трудове право, той най-добре ще ти каже, как да си защитиш правата. Не губи време, има срокове, ако не разбираш, не предприемай нищо сам! Може да се обадиш на Националния телефон за права помощ: 070018250, раговора се тексува на цената на едни градски разговор. Уволнението е най-тежкото дисциплинарно наказание, което се прилага при наличие на множество предиши дисциплинарни наказание и при тежки нарушения на Трудовия кодекс. Заповедта за уволение трябва да е обоснована и мотивирана, в противен случай има порок и е незаконосъобразна.

4.   Имал си право право сам да напуснеш, ако не са ти плащали. Намери си адвокат, със сигурност не са те уволнили правилно. Много е сложна материята и не искам да давам непълни коментари, но имаш големи шансове за успех.

5.   Автора: Благодаря на всички за отговорите, особено на коментар 3. Утре ще се консултирам с адвокат.

6.   Как вървят нещата, Авторе?