Споделена история от На работното място

Въпрос относно започване на нова работа
Здравейте! Моят казус е следния: за започване на работа се иска от мен да заплатя определена сума, която да бъде използвана при покриването на осигуровките, които съответният работодател смята да изплати през времето на обучителния период (една работна седмица). Не знам как да постъпя, защото от една страна ми е омръзнало да се разправям с хората около мен, които отдават моят статут на безработен на мързел и нежелание, и от друга страна и на мен ми омръзна да обяснявам, че в България е пълно с мошенници и лъжци, които използват схеми за "прецакване" на търсещите работа. Стресът е огромен, притиснат съм и във финансово отношение, и не знам какво да смятам за горната оферта. Как мислите, това една от гореспоменатите схеми ли е, или просто офертата е нестандартна?

Коментари

1.   Не е ок да си плащаш сам осигуровките, според мен. Може и да е схема това и да не те назначат след тази седмица (както да не ти внесат парите за осигуровки).
Според мен, търси друга работа.

2.   Това е абсурдно. Осигуровките са задължение на работодателя. Този е за съд. След такава "оферта", можеш само да гадаеш за следващите. Сигурно ще са нещо от рода на "работиш 6 месеца, а само сега ти заплащам 3 вместо шестте".

3.   Повярвай ми, няма истински работодател, който да иска пари от служителите си за каквото и да било. По закон дори и агенциите търсещи работа, нямат право предварително да си искат комисионната, а едва когато започнеш работата. Това е пълна измама на 100%

4.   100% схема за прецакване!!!
Каква "нестандартна оферта" Да ти искат да дадеш пари в аванс за осигуровки е напълно незаконно, защото осигуровките се поделят между служителя и работодателя!
И каква е сумата ако не е тайна, защото ако да кажем те осигуряват на 1000 лева, за 5 работни дни осигуровките, барабар с данъците ти излизат към 50 лева максимум!!!
Кажи и коя е фирмата, нали сайта е анимен.

5.   Благодаря за отговорите! Става дума за едно заведение Пловдив. Сумата, която трябва да платя е 100 лв. Кофти е, че изглеждаше обещаващо.

6.   Тя лъжата все хубаво звучи, ама е лъжа..

8.   След като е заведение, вероятно не е измама. Явно на работодателя му е писнало от идващи за месец работници, които сами напускат. А той е вложил време и средства да ги обучава.

9.   8, дори и да не е измама, в което много, ама много силно се съмнявам, самия факт, че е опрял чак да ги задържа хората с паричен залог, не говори никак добре за този "работодател". Не може пък все той да е прав и всички работници все да са криви.

10.   Това е откровен цинизъм! Имаш нужда от работа, за да изкараш пари, а трябва да си плащаш. Вече в стремежа си да печелят някой шефове и чорбаджии стигат до безумия.

11.   Това е лъжа.

12.   Работодателят няма право да изисква никакви пари, от работнците си. Фактът, че условията и заплащането са толкова мизерни, че хора отказват работата в днешното икономическо положение кристално ясно доказателство, че нещо му куца на подобен работодател.

А и за повечето беработни (говоря от личен опит), 100 лева са разликата между оцеляването и гладната смърт.

13.   Тук нещо не се връзва. Ако си на пробен период, без заплата - тогава явно не работиш при работодателя на практика и той не трябва да ти плаща осигуровки. Ако си на заплата, тогава работодателят ще си задържи осигуровките от заплатата.

Вероятно 8 е прав, че на работодателят му е писнало постъпващите да изчезват след 2 дни, защото им е писнало. Но това не го оправдава да лъже за какво ти иска паричната сума.