Споделена история от На работното място

Сливане на 3 майчинства
Искам да имам 3 деца. Сега имам едно на 4 месеца и искам още две. Учителка съм и искам да слея майчинствата си, тоест да се върна на работа когато най-малкото стане на 1, 6-2 години. Притеснява ме това, че ще отсъствам много време и може да ме уволнят след като се върна. Имам 4 години стаж в това училище, ако е от значение.

Коментари

1.   Еми аз бих те махнала. Нищо лично, просто на един работодател му трябват хора, които вършат работа. Заради такива като теб после работодателите са по-скептично настроени към наемането на млади жени и ако имат възможност да намерят мъж за дадената позиция, ще го направят. Ако мъжа ти има възможност да ви издържа и петимата - действай.

2.   До 3 годишна възраст си защитена. Отиди в инспекцията по труда и попитай на място, както и си песни питането в lex. bg за да получиш информация от хора които са в час.

3.   В крайна сметка щом искаш, трябва да го направиш. П0 какво преподаваш?
Нали има недостиг на учители...

4.   Учители се търсят, има недостиг. Едва ли ще могат да си "позволят" да Ви уволнят, а и да го направят - няма да е трудно да си намерите работа другаде.

5.   Поздравление за решението! Много се радвам на смелостта на такива млади жени! Да си гледате бебчетата с много любов.

6.   Алооо, н. 1: Ако няма деца, в последствие млади хора, кой ще ви работи, бе? Пенсионерите? Или циганите?

7.   Никой не може да те уволни по време на майчинството, но ако те е нямало 6 г., може и да те съкратят, когато се върнеш. Има си легални начини. Ако мъжът ти може да,ви издържа всичките, давай, няма нищо по-хубаво от това да създадеш живот.

8.   Възможно е. Законнно е. Колко е етично, това е друг въпрос. Моя колежка изкара така 5 години. Имаше няколко месеца трудов стаж, после роди 2деца. Взе по 2години майчинство плюс няколко месеца отпуски. Аз я замествах втова време. Вършех си съвестно работата, но в момента, вкойто се върна, аз бях освободена. Т.е. oстанах без работа. Както и да е. Та намерението тида родиш, 3 деца е чудесно. Опитай се да осъществи ш желанието си, но все пак имай предвид, че не всичко в живота става по план. А относно професионалната реализация-след толкова дълго отсъствие от училище ще ти бъде доста трудно да влезеш отново в час. В буквалния и в преносния смисъл. Успех!

9.   Ти първо ги роди трите, пък после си прави плановете! Никой не ти гарантира, ще се забременееш точно когато искаш!

10.   6, никой не е казал, че е лошо да се раждат деца, но едно е да отсъстваш от работа 1 година, друго е 5-6, както ще се получи при 3 слети пълни майчинства. За толкова време човек губи и тренинг и трудови навици, а ако работиш във фирма, не в училище, за толкова време страшно много неща се променят и развиват и ще трябва да се занимават да те въвеждат във всичко наново. На една фирма й трябват ефективни хора и дори да си ненадминат в професията си, ако не вършиш нищо 5 години ще те заменят с някой друг. Все пак и те имат деца за хранене и някой трябва да работи. Замислете се над тези неща

11.   Няма да те уволнят заради това, че си в майчинство. Най-важният въпрос е ти дали ще се справиш физически и психически с три бременности и раждания?

12.   Не ги слушай какво ти пишат тук. По закон ако имаш дете, ненавършило 3 г., нямат право да те уволняват. Ако те уволнят, ще ги осъдиш много лесно и ще те върнат, че и обезщетение ще ти платят. А и да те уволянт, работа за учители бол, какво толкова се притесняваш? Ти като се върнеш на работа, още година-две няма да имат право чисто юридически да те уволнят. А през това време ще си върнеш трудовите навици и ще влезеш в час 100 пъти.

А това дето пишат тука, че работодателите ще се прецакат с твоето майчинство не е вярно. Докато ти си в майчинство те не дължат нищо нито на теб, нито на държавата. Дължат ти само 20 лв здравни. Ако за 20 лв решат да те уволнят, значи толкова им е акъла и изобщо не съжалявай, че си се оттървала от присъствието им.

Всички имаме деца или сме били такива и е човешко да проявим елементарно разбиране към хора като теб и да направим нещо, което не мисля, че ще ни струва кой знае колко. Ако докато са ни правили нас, обществото ни е разсъждавало така, сега половината от нас нямаше да ни има.

Жена ми също не можеше да си намери работа, докато дъщеря ни беше малка. И това и се казваше директно. На мен това ми беше супер обидно. Едва ли не излизаше, че сме някакви деградирали типове и не заслужаваме да се трудим и да си изкарваме парите с честен труд, защото сме имали наглостта да си направим едно дете, представи си.

Ако продължаваме да мислим по толкова егоистичен начин и не като общество, а като сбор от индивиди, много скоро ще изчезнем. То и атам сме тръганли де.

Ами по тази логика ние и от инвалидите нямаме полза, а някои дори и не са работили и един ден в живота си. И от пенсионерите нямаме полза, а само им плащаме пенсии и не сме им длъжни. Дайте направо да ги заравяме и да си харчим сами парите, че да не ги делим с хората, които са ни родители, баби, дядовци и едно време са се лишавали и са се трудили заради нас, заради обществото ни, плащали са данъци, благодарение на които днес имаме училища, болници, пътища и куп неща.

Нали вече нямаме полза от тях, за какво са ни?

Децата пък са нашето бъдеще. Те някой ден ще управляват обществото ни, ще градят бъдещето ни, ще плащат пенсиите ни. Дайте да си затрием бъдещето и като цяла България станем на по 70, ще си ядем краката. Не мисля, че е правим толкова много, ако наемем майка с малко дете или ако разрешим майка да отсъства известно време. Няма да свърши света, ако обучим още един човек или намерим заместник на майка.

Минало е средновековието, когато са хвърляли недъгавите деца и инвалидите и старците в пещите, за да не тежат на другите. Дори и да направим известна жертва, това си е човешко. Дори животните са осъзнали, че оцеляват по-лесно, ако са екип и се движат в стада и когато е необходимо се жертват, за да спсят някого в беда, защото утре самите те може да са в беда.

13.   От авторката.
Май повечето от коментиращите не са, , за'' сливането на майчинствата. Тогава каква би била най-добрата разлика между децата?
Благодаря за отделеното време!

14.   Я защо не си изкараш майчинството и не се върнеш на работодател за 1 учебна година и си роди второто,после и третото бебе?

15.   Аз пък виждам, че повечето коментиращи са "за" сливането. И защо решението Ви зависи от мнението на анонимни посетители на някакъв сайт?
Иначе - и за едно майчинство да отсъствате, пак трябва да Ви намерят заместник. А ако решат да Ви уволнят, ще го направят още след първото майчинство. Така че по-добре да не прекъсвате.
А за децата, естествено, ще е по-добре по-малка разлика във възрастта, отколкото по-голяма.

16.   Еми виж, каот те уволнят си намери друга работа и толкова.

6 - Повярвай ми, след 20 години, няма да имам нужда да работим. Чистачи, касиери, строители, шофьори, хамали, бояджии, общи работници и такива... Просот няма да се налага хората да работят толкова и такива гадни работи, и това е добра новина :)

17.   Виж сега, в крайна сметка ти трябва да си решиш. И да броиш колко от коментиращите са "за" и колко "против", реално няма ние да ти раждаме децата и да ти караме майчинствата. Трябва заедно с мъжа ти да прецените:
1. Колко деца ( теб) може да издържа той, ако приемем крайно песимистичния вариант, че останеш без работа?
2. Колко време можеш да си позволиш да отсъстваш от работа без това да те дръпне назад? (Имай предвид, че това, което е предложено в предния коментар - излизаш за 2 години, връщаш се за 1 и така пак, също не е много продуктивно. )

Аз на твое място, ако исках 3 деца, щях да изляза и 3те пъти за възможно най кратко време в майчинство - 6 месеца или дори по-малко. Но това може да стане само ако има кой да ви гледа децата, или можете да си позволите бавачка.
Каквото и да си говорим, ако човек иска голямо семейство, най-добре е мъжа да е способен да го издържа - така жената може спокойно да си роди и изгледа децата докато тръгнат на детска градина, и след това да започне нова работа (защото 3-4 паузи от по 2 години, независимо дали са сляти или не - не знам кой работодател ще търпи такъв служител). За съжаление в живота не винаги нещата се подреждат по перфектнен сценарий.
Наистина ти желая да откриете най-добрия вариант за вас и да имате щастливо семейство!

А друг вариант е да започнеш да даваш частни уроци вкъщи - това можеш да го правиш още щом се възстановиш след раждането. И да си гледаш детето, и да получаваш пари.