Споделена история от На работното място

Предложение за нова работа
Получих предложение за по-висока позиция в същата фирма, в която работя. Сигурно повечето хора ще ми кажат, че нямам проблем за обсъждане. Но ситуацията е следната: в момента работя в офиса в София в отдел, който се занимава със закупуване на продукти предимно от чуждестранни фирми като работата ми е по-скоро оперативна с ниско ниво на собствена инициатива. Изгледи за някакъв кариерен растеж нямам в скоро време. А имам договор за квалификация (магистърска степен в чужбина), според който имам още 4 години да работя във фирмата. Неустойката е петкратна и доста значителна.

Предложената ми работа е нещо като регионален търговски мениджър за Бургас. Ще отговарям за управлението на голям склад, работата на търговски отдел, автопарк и логистика, цялостната поддръжка на всички сгради и съоръжения. Фирмата се занимава предимно с търговия на едро на електротехнически стоки като е един от лидерите на пазара. До преди 10 години е била държавна, а сега след приватизацията е семейна собственост. Голяма част от колегите в Бургас работят там от 20 и повече години. Младите хора в екипа са малко. Аз съм на 27 години, жена, имам 4 години опит във фирмата и съм с икономическо образование. От мен се очаква нова пазарна стратегия за региона, оптимизиране на работните процеси и мотивиране на екипа (евентуално формиране на нов). Нямам преките познания за бизнеса в региона, както и лични бизнес контакти, за да преценя потенциала на пазара.

Още от началото ще се „радвам” на негатовните реакции на колегите, както и на останалите търговски мениджъри от страната, само мъже, които имат доста повече опит и повече техническа подготвеност, вероятно от страна на клиентите и конкуренцията също. Социалният и личният ми живот остават в София – приятели, връзка, на която държа, сестра ми. Разликата в заплатата ми при преминаване от оперативно на стартегическо ниво е 500лв. нето като стартово ниво при положение, че още не съм показала мога ли изобщо да се справя с изискванията и целите.

Как бихте постъпили в моя случай? Оценявам всяка гледна точка, защото в момента ми е много трудно да обхвана всички аспекти и да преценя кое е най-важно за мен.
G.

Коментари

1.   приеми работата! мъжките колеги не ги цени кой знае колко... не са толкова страшни. конкуренция, слоба, завист, интриги и тн. ще има винаги и навсякъде, но се преодоляват и загробват. офертата е много привлекателна, отговорна и с перспектива - стига и ти да се предтавиш добре, разбира се. приятели на всякъде се намират... отиваш на морето, не на луната и ще можеш да се виждаш и чуваш с роднини и приятели. за връзката... там вече е по-лично, но според мен трябва да избереш себе си и развитието, пред това.

М.

2.   Сигурно ще е труден избор предвид това, че не си от Бургас. Иначе всичко друго е супер, поне на този етап. Не знам за теб, аз лично работя нещо подобно, само, че в София и ми е трудно да си представя, че ще живея в провинцията. Още повече, че съм от София. Но все пак.. слагай на кантара и преценяй. Не знам защо, но ми се струва, че не ти се заминава много. Говори с приятеля си, близките. Зависи и ти самата какъв тип човек си. Ако обичаш предизвикателствата рискувай, ако ли не, недей. Каквото и да решиш желая ти успех!

3.   И според мен трябва да приемеш работата и да не се страхуваш от това, че няма да се справиш. Ще видиш, че всичко ще тръгне на добре. Трудното решение наистина е за връзката ти, обсъди го с приятеля ти и ако има някакъв шанс, нека дойде с теб. Прецени какво да направиш, но знай че такава възможност няма да имаш всеки ден. ;) Mary Jane

4.   Как ще работиш в прованса? Не се излагай!

5.   От авторката: Наистина това, за което ми пука най-много е той и че в момента за него е супер труден период, след като на скоро изгуби и двамата си родители. Просто не мога да искам от него да ме последва, но пък ако имаше начин да го взема с мен, нямаше да се колебая изобщо.

6.   Въобще не му мисли. 500 лв. повече са си 500 лв. за същото работно време. Пробвай докато си млада. После деца, мъж, отговорности. Разстоянието не е голямо. Съботата и неделята предполагам са си само твои и може да се прибираш когато си искаш.

7.   Според мен не приемай предложението, защото ще загубиш приятелят ти, а той може да е твоето щастие. Също ми се струва, че ще си фойерверка - 4 години стаж, на 27 години и да ти дадат такава отговорност, странно е! Почти няма да имаш свободни съботи и недели, и това за 500 лева?

8.   Към номер 7 от авторката: Благодаря за крайния коментар. Често и аз си го мисля същото. Особено като се замисля, че става дума за сфера, в която техническата експертност на екипа е много важна. Но от друга страна съм се срещала с хора от фирми извън България, които имат много успешни търговски мениджъри, които отговарят на моя профил. Все повече се убеждавам, че в случая няма правилно и грешно решение. По-скоро ми трябва емоционалната стабилност да застана зад едно от решенията и да работя за това да е успешно.

9.   Номер 7. Така е, ти си решаваш, кое повече искаш. Според мен е важно да говориш с приятелят ти.

10.   От авторката: Ами говорили сме до колкото е възможно. Той би ме подкрепил, ако реша да приема с идеята, че няма право да спира развитието ми. От друга страна не съм сигурна, че може трезво да прецени всички обстоятелства, след като е погълнат от мъката по загубата на родителите му. И дори да има нужда от мен е твърде горд да си го признае.