Споделена история от На работното място

Имат ли право да ме изгонят?
Здравейте, моля за съвет. Работя в кухня вече 7 месеца, но разбрах, че съм и бременна в 2 месец и искам да изляза в болничен. Имам ли право на болничен и ако изляза дали няма да ме махнат от работа, тъй като нямам 1 година стаж? А с болничния върви ли стажа?
Моля ви за съвет.. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Можеш да излезеш в болничен. Поради причина болничен нямат право да те изгонят, но това не им перчи да си измислят друга причина и да те уволнят в деня в който се върнеш на работа. Не, осигурителен стаж не ти се трупа докато си в болничен.

2.   Защо не питаш колегите си? Със сигурност те знаят по-добре, щом работят на същото място и същата работа като теб.

3.   Ако имаш постоянен договор е добре, за майчинство не знам дали ще ти стигнат месеците. Ако договора е постоянен няма как да те уволнят.

4.   Болничен се "пуска", ако си болна. Имаш право на болничен и стажът върви с болничния. Не можеш да си пуснеш болничен. Това не е, като някакъв скрит коз, който ползваш. когато ти кефне.

5.   Не слушай 4- ако работата те натоварва, седи се много прав, трудно ти е да правиш нещата като бременна можеш да излизаш в болничен, все пак най-важно е здравето на детето.

6.   5 - Да, ако има "здравословна" причина, нека да излезе в болнични. Но ако всикчо е наред... е тогава какви болнични? Просто си е вид измама.

7.   Здравей!
Това пише в Кодекса на труда:
Задължение за уведомяване
Чл. 313а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременната работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

Общо взето ако представиш на работодателя си документ, с който да удостовериш, че си бременна /не забравяй да оставиш и едно копие за себе си/ няма как да те освободят от работа. Освен разбира се ако не се намери някаква вратичка, заради това че си само 7 месеца на работа там.. но според мен ако са нормални хора няма да имаш проблем.
Можеш да прочетеш и гороупоменатите членове от Кодекса. Ще ти бъде полезно.
Успех!