Споделена история от На работното място

ИТ дистанционна работа ?
Здравейте
Ще давам накратко:
Интересувам се какви професии/ позиции, свързани с информационните технологии/информатиката позволяват да се работи дистанционно, от вкъщи или други места и не се налага да се ходи всеки ден в офис. Говоря за позиции извън freelancing-a.

Ако някой по-запознат човек реши да отговори: какви такива позиции, свързани с изграждане и управление на бази данни, знаете?

М 20

Коментари

1.   Нека позная. Насочил си се към IT, защото си чул за големите пари? Идея нямаш какво е това ИТ, но ти се ще, а ако може и да не се тормозиш да ходиш до офис?
Почти всичко можеш да работиш дистанционно, стига работодателят ти да го позволява и да не не се налага да изграждаш физически мрежи, хардуерна поддръжка на машини и т.н.

2.   Има, но не са за 20 годишни без образование и опит, освен ако нямат някакви невероятни умения, които ти още не си показал на професионално ниво (ианче нямаше да питаш).
Ако искаш да работиш така, трябва да имаш задължително:
- Стаж. 2-3-5 години. Относително е, но никой няма да те остави сега, да правиш това.
- Имения - трябва да си много, ама много добър, че да си позволяваш такива неща. Ако си посредственик, който може да бъде заменен за 15 минути, то си трай.
- Доверието на компанията.
- Солидна причина, да искаш дистанционно. Извинения от рода на "ми не ми е ходи в офиаса" може да доведат не само до отказ на молбата ти, ами и до уволнението ти.
- Самата компания, трябва да позволява подобни неща. Всяка си има различна поитика и зависи от, който е началника в момента.

3.   Кратко допънение - Ти каза - не търся freelance. Аз искам да ти кажа, че дългосрочни оговори за добре платени позиции, няма да намериш. Не и в следващите 5-10 години, когато ще има доста кардинални промени.

4.   Понякога предлагат дистанционна работа на администратор на уеб сайтове.

5.   Не работя в ИТ сферата, но имам двама познати, уеб програмисти, които известно време работиха точно така. Първият работи в българска фирма, но в един момент престанаха да поддържат офиса и всички започнали да работят от дома си. Но все пак те са работили първоначално в офис, познават се, изградили са доверие помежду си и имат работна дисциплина. Това е подвеждащото при "работа от дома", че малко ще работиш, малко ще се скатаваш. Понякога ми се е налагало и аз да работя два-три дни по този начин и се случва да се разсея и деня е минал, а аз не съм свършил много. Или пък обратното, работя усилено и трябва да свърша работа, но се оказва, че не ми достигат два часа, а няма как да се обадя в офиса и да обясня - ще си помислят, че съм спал цял ден. И работя извънредно. Другият ми познат работи с фирма от чужбина. Основата е да имаш качества и силна работна дисциплина. Все пак казано е някъде, че който търси, намира.

6.   От автора:
Есента ще съм 3 курс студент, специалност бизнес адм. и информационни системи. И не съм се насочил заради големите пари, а защото тази сфера се развива световно, а и в България; дава възможност за развитие, а и най-важното - харесва ми.
Да, засега не разбирам много, и точно затова питам. Мисля да се насоча към изграждане/управление/сигурност на бази данни, защото взимах 2 курса, свързани с тях, и ми допаднаха.