Споделена история от На работното място

Клиент с грешно впечатление
Здравейте,
Днес ми се случи нещо неприятно на работа. На 18 съм и съм рецепционист в един хотел от почти две седмици. Получих обаждане от един човек, който питаше каква е цената на човек за ползване на СПА центъра и колко време предварително се прави резервацията. За СПА центъра не знаех нищо и му отговорих, че ще се консултирам с колегата и ще му се обадя да му съобщя информацията. След две минути му предадох казаното от колегата ми - че СПА-то в момента е в ремонт и поради тази причина още не са определени цените за този сезон. Той каза, че и преди месец се обаждал и пак му казали че има ремонт (тогава още не бях започнала работа в хотела). Пита дали наистина правим ремонт. Поради това, че не знаех коя част точно подлежи на ремонта му отговорих "нещо такова". Защото ако питаше кое е нямаше да мога да кажа нищо... Човека остана с впечатление, че го лъжа и че няма да му дадем да ползва услугата понеже били само двама и ми затвори телефона.
Стана ми неприятно, много неприятно, аз нищо измамно не казах. Пък и човека чак накрая ми каза, че са двама, преди това не спомен а бройката, въпреки че това няма никакво значение, когато центъра не е в състояние да бъде използван...
Не знам защо винаги се случват някакви такива неща, въпреки че ти говориш мило и учтиво на гостите и се чудиш как да им е по-удобно. Една жена едва не ме заколи защото първо ѝ казах че стаята ѝ е номер 303 и след две минути се извиних и и казах, че всъщност е 209. Първо тя дори не беше видяла нито една от двете стаи. Не беше тръгнала да се качва - имаше още два часа до настаняването и само си чакаше на дивана. Задрасках на листчето грешната стая и написах новата а тя започна да ми вика...

Коментари

1.   Не си го слагай толкова, при всяка работа, в която работиш с хора е така.

2.   Хора всякакви, да не ти пука. Така е когато работиш с хора, винаги има негативни. Аз също работя с хора, някои хора се държат много грубо.. Не го мисли...

3.   Миличка, още си млада. Важно е, да предлагаш адекватно услугите на хотела и отношението ти към клиентите да е на ниво, но не приемай крайно лично критиката от хората. Била съм на рецепция и знам от личен опит, че угодия няма, но и простотията не прощава. Прави каквото зависи от теб!

4.   Подобни неща на всички ни се случват. Нормално е. Следващия път при подобна сконфузна ситауция казваш: "Много съжалявам за случилото се. Нов съм и все още се уча. Ще се опитам да не допусна това да се повтори. Много ви благодаря за разбирането. "

Кажи това и всички ще са доволни от отговора ти

5.   Може би трябва да си с малко по-уверен тон, когато даваш информация. Без несигурност в гласа ти. Бъди малко по-средоточена (освен номера на стая.. можеш да объркаш сметки и не ти е в полза) И гледай да бъдеш приветлива към хората.
Колкото по-мило се държиш, толкова по-трудно ще им бъде да ти повишат тон дори и да си направила грешка. Също ако си мила, може да получиш някой бакшиш.
Горе главата, станалото станало.. не се впрягай и не си го слагай на душата. ( Може би ти е първата работа.. или поне така изглежда от написаното)

6.   Така ще е, настройвай си психиката, защото възрастните хора са мега нервни и понякога истерчни.

7.   Трудно е да се работи с хора. Може и да си перфектна, но някой да е имал лош ден и да си го изкарва на теб. Не им се вживявай. Бъди винаги учтива и мила и не им обръщай внимание.

8.   Относно първия случай - ващия хотел вероятно се рекламира като хотел и СПА ама всъщност май няма СПА така че клиента вероятно е помислил че го лъжат но вероятно не се сърди на теб персонално а за това че е бил заблуден от подвеждащата реклама.

Втория случай - дамата се е подразнила не от смяна на стаята а за това че трябва да кисне два часа на дивана. Смяната на номера е бол повода да демонстрира разочарованието си.

Постави се и на мястото на клиента - дава една шапка пари за да иде няколко дни на почивка но се оказва че нещата не са точно така както са му били обещани. Нормално е да са разочаривани и ядосани.

9.   Изглежда, че за първи път работиш на рецепция. Това, което е станало е нищо. Ще видиш занапред в какви странни ситуации ще попадаш и колко тъпи хора има. Ще се чудиш да се смееш ли или да ревеш. От опит ти го казвам. Чак смешно ми стана на простотията българска (и не само).