Споделена история от На работното място

Сервитьорка без грам стаж
Здравейте. Момиче съм на 17 години; една приятелка ми предложи да вървим заедно на морето да работим. Става дума за хотел в Слънчев Бряг, 4 звезди, all inclusive. Заплатата е 600 лв, храната и спането са осигурени. Приятелката ми се познава с управителя, каза, че е свестен човек и ще ни научи. Аз обаче нямам нито един работен ден, а английският ми е на ниво Б2. А все пак хотелът е посещаван от хора, които знаят какво е да се сервира добре. Смятате ли, че ще се справя или да търся нещо по- непретенциозно?

Коментари

1.   Спокойно, това е достатъчно непритенциозна професия като за начало. Длъжността ти в случая означава да нареждаш шведската маса и да отсервираш чиниите на гостите. Най-вероятно няма да се занимаваш и с пари. Така че отивай смело. Не е толкова сложно, колкото си мислиш
Успех :)
Ева

2.   Търси където не е all inclusive, за да взимаш бакшиши. Почти всичко места предлагат къде да спиш, често и храна.

Не знам защо се притесняваш за стаж или образование. Млада си, нормално е да нямаш. Те ще ти обяснят как се правят касови бележки, как си водят масите в системата и прочие. Често обаче има "пробен период", който е неплатен. Хубаво е да попиташ, за да си знаеш предварително.

3.   Предлагат ти работа на слънчака за 600, не за 6000. Отивай и не му мисли ще се справиш много добре, а и английският ти е ок.

4.   От авторката
Благодаря ви, наистина ми се щеше да чуя нещо окуражително.

5.   Много малко пари ти дават. Искай около 1000 поне

6.   Сервитьорите, не могат да вземат 600, а вие за 1000 лв "говорите".
хахахаххахахахахаххах
Един барман взима 600-700 лв, а сервитьора по-малко от него.
На морето се работи нелегано, ако искат и непълнолетни, ще вземат.
И тъй като се работи, без трудови договори, точно за позициите сервитьор и барман, ще получаваш това което ти дадат, не може да претендираш, за нещо което са ти "обещали".
Сервитьорите и барманите с опит, а и с доказани възможности в работата, няма да тръгнат по морето, да работят нелегано, а ще си търсят правата, но и ще искат естествено по-висока заплата, да речем едно 100-1500 лв.
Докато работодателите на морето масово търсят, без опит, за да може да си им дават малки заплати.

7.   Работата е проста, но може да е много тежка, в зависимост от отношението на отговорниците.
All inclusive хотелите са посещавани точно от хора, които не знаят какво е даим сервират добре. Нека да ти обесня, как работят 90% от тези места.
Смените са по 8 до 11 часа, в зависимост от това, дали има натоварване.
Почивните дни са веднъж седмично. Извъредни часове не се плащат, а ако се натрупат, е много вероятно да те пуснат един ден в почивка, с предтекста, че са ти се натрупали часове, което е пълна глупаст, но ако искаш да си запазиш работата, трябва да се съобразяваш.
Работата изисква да подържате ресторанта чист и спретнат, както и да зареждате прибори редовно. 99% от клиентите просто си взимат храна от бюфета, изяждат я и си тръгват. Проблемните са останалите 1%, които имат "странни изисквания и претенции". Една жена ми се караше, защо в хотела, нямало газирана диетична вода. След това се скара и на бармана, следователно на неговия мениджър, заместник управителя на хотела и главният управител. Всяка седмица има по няколко, които вдигат подобни панаири, но това е част от работата.

Но иситината е, че ако управата на хотела, не са пълни задници, както и колегите ти, ще си изкараш сравнително добре. Ако обаче е обратното, те съветвам бързо-бързо да си сменяш работата и да не им играш по свирката, защото може да те побъркат.

8.   Виждал съм сервитъорки които не знаят какво е турбушон! Потресно е! Има много информация в нета има книги. Отдели 3-4 дена и прочети, ще ти спести много неудобства. Усмихвай се и ще си страхотна. Успех!