Споделена история от На работното място

Работа без осигуровки
Здравейте. Моля за съвет. На 30 плюс съм и на тази възраст вече ми е много трудно да си намеря работа. Навсякъде търсят момичета под 30 години. Имам висше хуманитарно образование, което общо взето е едно голямо нищо-хем имаш образование, хем нямаш конкретна професия. Работила съм малко по специалността, но в повечето случаи се наложи да работя какво ли не главно продавачка. Е, вече е за продавачка не ме искат, търсят момичета на 20. За щастие имам постоянен страничен доход от наем, който не е голям, но все пак ми дава сигурност. И тъй като вече една година съм без работа и доста се отчаях се чуда дали да приема едно предложение. Мои близки ми предлагат да работя за тях, но не на пълен работен ден и за около 300 лв. на месец, без осигуровки. Те си работят двамата иначе, имат нужда от човек, който да ги замества по половин ден, но нямат възможност да ме назначат на договор. Работата е за сезона. Чудя се дали да приема за такива пари, без договор и осигуровки? Разбира се, ако беше за постоянно, нямаше да се съглася при тези условия, но като се сетя как вече година търся, тези пари ще са ми добре дошли. Проблемът е, че те ме помолиха да им обещая, че няма да ги напускам до септември, тоест не мога да почна на принципа" сега почвам, а ако след след десет дена изскочи друго, ще се преместя". Мога де, но няма да е коректно от моя страна. За два-три месеца става въпрос. Знам, че парите са нищожни, но като си добавя и дохода от наема ще съм ок. Вие как бихте постъпили?

Коментари

1.   Ще приема, но ще им кажа, че ако ми изкочи друга работа, ще напусна. Да си преценят сами.

2.   Не знам дали осъзнаваш, но от инпекцията акоте хванат да работип нелегално, заработеното за сезона няма да ти стигне само за глобата.

3.   То така е и най-добре кактоказва Номер 1. Изкочи ли друго да се хаваща там. Иначе на тая работа става.

4.   Много глупави въпроси задаваш, ако си човек, на който действително му трябва работа. Явно страничния доход ти дава правото да бъдеш селективна, относно работата. Ако ти се двоумиш, поне бъди честна с твоите познати. Постави си условията, както те са ги поставили, ако се разберете, работете. Всичко друго е, излишно хабене на нерви. Те ме помолиха да обещая, ама аз искам да мога, да си тръгна га ми е кеф, миии.... не става.

5.   Здравейте, за съм авторката на темата. Благодаря за съветите.
Номер 4, не знам какво му е глупавото на въпроса- как бихте постъпили, ако ви предложат работа без осигуровки и трудов договор? Мисля, че напълно резонно си задавам този въпрос и се колебая, тъй като става дума за 300 лв. на ръка, което е нелегално.
Аз няма да си тръгна "когато ми е кеф", а само заради законна работа с реални осигуровки. Мисля, че има разлика между едното и другото.
След като се колебая дали да приема, е ясно че не желая да постъпвам некоректно. Иначе щях да започна без да се замисля и да ги поставя пред свършен факт, ако изскочи нещо друго.
Всъщност вече уведомих хората, че няма да работя при тях, тъй като моите условия не ги устройват.
Благодаря на всички за мненията.