Споделена история от На работното място

Неуверен в новата работа
Здравейте,
преди 2-3 седмици започнах нова работа, нищо общо нито с образованието ми, нито с предишните ми работи. В началото беше супер (обучението), колегите са готини, работата не е много натоварваща и като цяло нямах никакви отговорности, което само по себе си малко ми затруднява задачата да преценя дали ми допада работата. Нищо критично не се е случило, просто с всеки изминал ден някакси не усещам същото удоволствие както в началото. А ето и проблемите, които могат да се преглътнат, но все пак:
Осигуряват ме на минималната заплата, която е около 2 пъти по-ниска от реалната, шефът е задник и личността му сериозно се разминава идеалите, на които собствената му фирма се основава(това не е толкова голям минус, контактите ми с него са минимални), работното време не е като в трудовия договор, нито като уговореното(4-5 часа на седмица над посоченото в ТД), което също не е голям проблем, защото се плаща на час. Кандидатсвах за друг обект като местоположение и на второто интервю ми се подметна за това, на което съм и когато дойде време не ме питаха, а направо ме настаниха на подметнатото място. Летен отпуск не ми се полага като нов служител. Та това е общо взето, не е голяма болка за умиране, но като се има предвид, че това е постоянна работа не знам дали ще мога да преглъщам тези негативи много време. Та реалния проблем е, че бях надъхан за тази работа, мислех че ще ми харесва и наистина смятах да се задържа в компанията, но взеха да ме обхващат и тези съмнения. От една страна ми е и малко гузно, че подвеждам по този начин интервюиращите (които бяха много свежи и приятни), защото ги убеждавах за намеренията си да се задържа, а ето че мина 1 месец и вече имам желание да се махна(в същото време не давах никакви индикации за подобно нещо). Още повече, че това няма да въздейства особено добре при търсене на работа в бъдеще, а и се чудя дали не проявявам слабост, липса на воля и много лесно се отказвам. Но все пак мисля, че ако трябва да има реакция е по-добре да е колкото се може по-скоро. В същото време ако се задържа ще трябва да жертвам от доста неща, като свободни weekend-и и почивка на празниците( специално тези 2 неща ми бяха казани и се съгласих, за това и ми е малко търсене). Иии това е общо взето, предварително благодаря за мненията, всяко такова ще бъде ценно, че дилемата ми е голяма.

Коментари

1.   Кофти звучи не можеш ли да си потърсиш нещо друго междовременно ако е възможно.Или се опитай да изтърпиш още месец и да видиш как ще е положението.Ако не можеш ти си преценяш,не е проява на слабост,ти имаш право на избор никой не може да те задължи да останеш,това че не ти харесва там не означава че ще загубиш увереност и няма да се справиш другаде.Аз си търся работа само че в чужбина,не искам да работя вечер,но ако се наложи другият месец ще пробвам като сервитьорка,което изобщо не ми допада като идеа но..каквото стане.

2.   Идеалите на компанията? Пич, всяка компания има за цел да печели пари. Всичко друго са приказки и глупости.
Интервюиращите имат за цел, да намерят кандидати, които могат да свършат работата, но и да са сигурни, че ще останат дълго във фирмата. Това им е работата. Все едно, да си мислиш, че барманката, която ти се усмихва, много те е харесала. Освен ако не си красив, което ще рече, че всички си те харесват, то просто момичето си върши работата. HR-а е същата работа. Излъгали са те, че им пука, а вероятността, да са ти запомнели името клони към 0.

Та за работния процес - Миниална заплата, работа през уйкендите и липса на почивки. Проблемът ти не е слабост и липса на воля - по-скоро, обратното. Слабост ще е, да се забиеш в тая дупка. Брани своите, не фирмените интереси. Докато се усетиш, ще ти вдигнат заплатката със сто лева и ще те гърчат на 13 часов работен ден, с опция, да почиваш всяка втора неделя. На 45 години, ако се разболееш и 2-3000 лева не ти стигат за лечението, фирмата, за която си работел 23 години, няма да си мръдне и пръста да ти помогне, дори и да си отговорен за стотици милиони, които е изкарала. Важно е да се погрижиш за себе си. Разбира се, че се налага, да правиш компромиси, но ако не устояваш позицията и интересите си, ще е много лошо.

3.   Осигуряват те на Мин. заплата и ти се надвишават часовете. Работа през уикендите и празниците, ако си в сферата на търговията е нормално. Не пишеш в каква сфера работиш. Заплаща ти се на час, т. е. не те ощетяват с пари относно оставането на работа извън работно. време. Не пишеш натоварена ли е самата работа. Аз ако бях на твое място бих поработил 5-6месеца и бих си потърсил др. работа. Човек винаги трябва да гледа свойте интереси и да се стреми да се развива(и това не споменаваш-имаш ли възможност за развитие). Ако гледаш на останалите интересите няма да стигнеш далеч и ще си буксуваш на едно място с години.. Ще ти дам един пример:аз започнах работа след 12 клас, работих тази работа 5г(трябва да има и постоянство, ако искаш да се издигнеш), за тези 5г от най-обикновен работник на щанд! аз станах гл. касиер, след това отговорник смяна. Съответно заплатата ми се вдигна от 500-600лв до 1200-1300лв и с тези пари успявах преспокойно да следвам и да си покривам разходите. След като завърших пред мен стоеше дилемата дали да остана на вече утвърденото си раб място или да започна всичко отначало. И избрах второто и защо-защото исках да се реализирам по професията си, в началото беше трудно, но в момента взимам 1700-1800лв и работата ми е много по-спокойно(в един момент трябва да поемеш риск и дори да слезнеш едно стъпало надолу). И така надявам се да съм ти бил полезен. А за отпуск винаги е така, като нов служител си взимаш отпуската или след 6м, мисля че беше, или след като всички други. са си я взели. И третият вариант е да говориш с управителя на фирмата и да се разберете. Успех!

4.   Здравейте,
ами всъщност като замислих наистина не споделих доста съществена информация. Тези дни се замислих и стигнах до извод, че за сега това е добър вариант. Последните 5 години съм се занимавал със строителство и само със собствени клиенти. До сега не съм се сблъсквал със шефове, човешки ресурси и такива неща и за това може би ми дойде малко в повече. Причината рязко да променя работата е, че в последно време много малко клиенти ми звънят и просто не е достатъчно. В крайна сметка плюсовете на тази работа са, че работя пред компютър и почти не се натоварвам, прекарвам свободното си време вършейки подобни неща. Работя всеки ден, но по по-малко часове и ми остава време да се занимавам с малко от поръчките, които ми останаха. А и реално до сега никога не съм работил на трудов договор, въпреки че съм на 26 години и мисля, че е добре да преглътна минусите докато натрупам опит. Имам средно-специално туризъм, което се доближава до естеството на работата и когато натрупам опит в комбинация с това може да търся вече нещо по-добро. Благодаря за мненията и съвети, ще следя още темата. :)