Споделена история от На работното място

Не ми предоставиха копие на трудов договор
Здравейте, преди 2 седмици се явих на интервю за първа работа в Jumbo и ме одобриха. Дадоха ми листче, на което пишеше всички необходими документи, които трябва да приготвя, за да започна при тях. Отидох, подадох ги в офиса и на следващия ден ми казаха да дойда да си подпиша трудовия договор. Тъй като в офиса имаше събрание, служителката от отдел Човешки ресурси излезе и дойде при мен в самия магазин пред офиса. Даде ми да подпиша две копия от договора, без да ме остави да го прочета, тъй като при нас стоеше бъдещ колега, който трябваше по най-бързия начин да ме отведе и да ми покаже съответното ми работно място. Подписах аз договора и започнах още същия ден, без да знам какво е записано в него. Държанието на по-високостоящите към обикновения служител е меко казано недопустимо. Работата е постоянно на крак, следят всички под лупа, няма нито една пет-минутна почивка за деня (само определената 30-минутна обедна). Винаги трябва да дебна подходящият момент, за да отида до тоалетната, защото ще има скандали. Въпросът ми е, мога ли да не отида утре на работа и евентуално ако някой ми звънне да му кажа, че напускам. Трябва ли молба за напускане, защото съм работил половин месец и е смешно да се изисква от мен предизвестие (въпреки че въобще не знам какво пише в договора по този въпрос и дали изобщо имам някакъв изпитателен срок).
P. S. - Имам предложение за нова работа, с по-добри условия и, няма ли да бъде възможно, ако спомена пред работодателя ми, че ме карат да започна веднага работа при тях, това да бъде основателна причина за освобождаването ми.
Ще бъда много благодарен, ако ме посъветвате.

Коментари

1.   наскоро една приятелка работеше точно там, не и хареса работата, 4 дена работи и се махна и тя беше подписала договор, пуснаха я без проблем. Не се притеснявай просто кажи че работата не е за теб и това е, не могат нищо да ти направят. Успех :)

2.   Ако не се явиш на работа, просто ще те освободят дисциплинарно. Което не знам дали няма да създава лоши впечатления в следващите ти работодатели, особено ако искат препоръки. Според мен по-добре колкото и да си им ядосан, просто им обясни деликатно, без да ги обиждаш, че работата не е точно в насоката, в която искаш да се развиваш.

3.   От автора

Благодаря на коментатор 1 за мнението. Четох много противни неща от бивши и настоящи работници в Джъмбо, специално за мястото в което работих - именно на бул. България - или иначе казано по техните стандарти Мотописта. От вчера не съм ходил на работа и никой не ми е звънял да иска обяснение от мен. А да си втора смяна до 21.00 и да си сам и никой да не ти каже защо е направен така графика... нямам думи просто...

4.   Виж, отиди и им кажи, че не желаеш да работиш повече тук. Никой ръководител, дори и с половин мозък, няма да иска да задържи лесно сменяем работник, който не желае да работи.

5.   Но не е нормално да притесняват майка ми, като и звънят по 5 пъти, докато тя е на работа. Номер 4 - така и ще направя :)

6.   Аз наскоро напуснах работа с 6-месечен изпитателен срок, и то само след 4 дни. В тези случаи договор се сключва по член 70 ал. 1, което означава че прекият ръководител може да те освободи по чл. 71 ал 1. Сиреч, без негативни последствия, макар че сега като гледам колко тъпо седят тези 4 дни в книжката... но как да е, продължавай напред.