Споделена история от На работното място

Къде да инвестирам парите си
М20. Приет за студент.
Преди бала си започнах да работя като сервитьор/барман в едно заведение. От там успях да събера близо 1500 лв за 2 месеца (карал съм по 2 смени повечето пъти), поради някакви причини се наложи да напусна. Още в деня на напускане започнах работа в дюнерджия. Всеки ден получавам по 20 лв и ще работя до 15 август. След 15 август ще замина за Франция за 2 седмици (на бригада) и ще се върна с близо 1300 лв (дай Боже). Имам и 1700 лв събрани от бала.
Парите, които планирам да притежавам след тази дата са 5. 000 лв. Смятам за по-уместно да инвестирам тези пари някъде, вместо да ги държа вкъщи, но никакви идеи не ми се въртят в главата какво да правя с тях. Идеи?

Коментари

1.   Ядене и пиене

2.   е точно 5000 лв/ 2500 евро няма в какво да ги инвестираш..

3.   В никакъв случай за Audi A6, хазарт или форекс.

4.   За такси за университета.

5.   С толкова малко пари можеш да инвестираш единствено в себе си. Курсове, пътувания, разшири кръгозора си. Толкова.
Аз имам заделени 60 и все още не съм намерил нещо достатъчно добро, което да не изисква постоянното ми внимание. Доколкото разбирам и ти не искаш да отваряш частен бизнес?

6.   Под 100 000 лв инвестициите са трудни и рисковани. Когато събереш пари, купи си апартамент. Ако не ти трябва, дай го под наем.

7.   Образование. Сумата не е такава, че "инвестиция" да ти даде приемливо нисък риск и адекватна доходност, банковите депозити сега са с лихви, които са буквално стотинки, така че остава да вложиш парите в знания. Което всъщност е най-добрият вариант.

8.   Плати си образованието.

9.   Образование и квалификация-език, шофьорски курсове, друго обучение, капитал за бъдещ бизнес, кола с която да работиш.

10.   Да инвестираш последните си 5000 лева не е нещо, което ще препоръчам на приятел.
Ок, виж какво аз паравя.
- Изготвям си списък с разходите, които имам всеки месец. Този списък включва абсолютно всичко, което харча, при нормални условия - Наем, сметки, разходи за транспорт, храна, дрехи, развлечение и още 10-15% отгоре. След това, гледам да имам сумата, която ще ми трябва да живея поне 6 месеца, без да променям стандарта си на живот, в случай, че изгубя работата си. Това ми дава голямо спокойствие и комфорт. Ако сега изгубя работата си, ще поулучавам пари от бюрото по труда за 6 месеца, след което ще имам още 6 месеца, да оцелея, без да се налага да се лишавам. Това е една година, в която мога да търся работа.
Ако примерно на месец ми трябват по 600 лева, аз ще гледам да имам поне 3300-3500 лева, които са или в лична банкова сметка, към банка, към която нямам никакви дългове.

- Ако нямаш застраховка, направи си такава. Може да ти се струват пари на вятъра, но са за предпочитане.

- И последно - ако имаш някакви дългове, покрии ги.

Едва след това, можеш сериозно да мислиш за инвестиции. Последното, което искаш е да сложиш парите с в някакъв фонд или да купиш някакви акции, само за да разбереш, че не можеш да си ги вземеш със седмици, след което ще ти върнат по-малко, отколкото си дал. Подобни инвестиции се правят с планове за по 5, 10 и нагоре години. И ти трябват големи суми. Ако инвестираш 5000 лева, за да платиш 1000 от тях в такси, а след 10 години, стойността на инвестицията ти е около 8000 лева, особено ако сметнем 30ина процента инфлация. Ако обаче инвестираш 50 000 лева, нещата се променят.

Ако искаш да започнеш бизнес, но не знаеш какъв, то откажи се, защото така се губят най-лесно пари.

Аз лично, бих сложил 3500 лева в банкова сметка, бих си платил 400 лева застраховки за годинита, а с останалите 1100 лева, бих се записал на курс или бих си платил семестрите. Учи се на нови неща. Придобивай нови умения, които можеш да продаваш и които можеш да използваш в бъдеще.

Това е моето мнение, а ти имаш глава на раменете, така че - ползвай я !

11.   5000 лв и да ги инвестираш, печалбата ти няма да е повече от 200 лв на година. Говоря за пасивен доход. За бизнес също ми се струват прекалено малко, а и за бизнеса трябват и сериозни умения. Може би най-добрия вариант е образование, квалификация.

Ако сумата беше по-голяма щях да ти препоръчам земеделски земи.

12.   Сумата е сравнително малка за инвестиция. Ходил съм на различни курсове и семинари за управление на финанси и там препоръчват да имаме пари в банката, с които да изкараме 6-12 месеца в случай, че останем без доход. Дори с цената на ниска възвращаемост, която дават банковите депозити. Над тази сума вече се мисли за инвестиции.
Ако много държиш да ги инвестираш, аз лично бих те посъветвал за индексен фонд. Елана предлагат подобно посредничество, както и други брокерски къщи. Но това е рискова инвестиция и бих те посъветвал да се насочиш към нея, когато имаш постоянна работа и доход.

13.   Офф, че черногледи песимисти коментaторите до тук :(
В кой грaд живееш, зaвиси зa търсенето:
Колелетa/ рикши под нaем зa туристи основно, можеш дa ги купиш и вторa употребa и боядисaш
Тениски с щaмпи/ нaдписи- зaкaчливи, любовни, фрaзи от aктуaлни песни т. н.
Мъжки спортно-елегaнтни чaнти-зa телефон, ключове и т. н. (aко сa по-евтинки, но с вид нa "мъжкaрски" ще хвaнеш млaдежите веднaгa
След кaто ще бъдеш във Фрaнция (мaлко е времето и не си посочил къде) можеш дa обиколиш промоциите и дa видиш кaкво можеш дa купиш от тaм и препродaдеш в Бългaрия.
Примерно бях донеслa зa Бг приятел подaрък зa 26 евро, зa който сумa ти и познaти после ми предлaгaхa м/у 80 и 100 евро дa им го изпрaтя. Окaзa се, че в Бългaрия струвaше тогaвa около 150 евро.

Никогa не влaгaй всичко с което рaзполaгaш, не повече от 70% от пaрите.
Никогa не влaгaй (докaто си с мaлко рекурси ) в стоки със срок- дори и "модaтa" е сезоннa.
Никогa не се доверявaй друг дa върши твоятa рaботa или дa ти движи вaжнa чaст от дейносттa.
Бъди креaтивен, вярвaй в себе си, бъди усмихнaт и лъчезaрен с хорaтa и ще купувaт дори сaмо от симпaтия :)
Бъди креaтивен и ще се получи!

14.   Ако си твърдо решил да инвестираш, а не да спестяваш ти препоръчвам следните варианти-юбилейни и инвестиционни монети- ще дам два примера две медни монети, годишнини на Елин Пелин и Пенчо Славейков цена в Бнб 18 лв, в момента на едната пазарната цена е 100лв, на другата 250. Другото е да търгуваш с акции, облигации и тн, третото е да си купиш кола и да я даваш под наем за такси.

15.   Мрежова компания, която да ти връща инвестицията! Мулти левъл маркетинг!

16.   Виждам, че има много невежи хора в този сайт. И хората искат съвет от тях. Нямам думи! 5000 лв може да ги направиш много неща, но не ги слагай в банка, защото ще си на загуба. Можеш да проучиш ако не ми вярваш. Можеш да ги дадеш на трейдър, който да ти ги направи повече, като ти можеш да определиш при какъв риск да ти работят парите. Най-добре да искаш не повече от 2-3 % печалба на месец. Като реинвестираш тези пари и всеки месец печелиш по 2-3% сумата накрая става доста голяма. Второ инвестирай в криптовалути, но проучи добре къде си струва най-много. Не разчитай, че като купиш много единици от най-евтините ще се вдигнат като биткойна и ще станеш богат. По-добре инвестирай в Биткойн, Етериум (за който излиза слух, че е балон, който ще се спука) и други. Трето започни някаква търговийка купи стоки, които после ще можеш да препродадеш лесно. Или намери начин как да предлагаш услуга, която се търси и инвестирай в този бизнес. Може да инвестираш в акции на българската фондова борса. Няма да станеш милионер, но ако ги инвестираш разумно ще е по-добре от това да ги държиш в Банка или удома. Пето можеш да инвестираш в злато или някой стартъп. Ти решаваш, но имаш много възможности. Действай смело, защото който не рискува, рискува двойно. Аз преди години загубих всичките си пари (няколко десетки хиляди) за два дни, но знаех, че може да се случи. След това не се отказах и продължих да действам и резултата е налице. Ако искаш да печелиш трябва да си готов да загубиш или най-малкото да забравиш за инвестираните пари за няколко години. Успех!

17.   16, добър съвет, трябва да те послуша... ако иска да фалира. Всичко това е супер рисково и ще си е чист хазарт, ако те послуша. Да не говорим, че си трябват и знания и умения. Автора ако ги имаше, нямаше да пита по форумите. Точно затова хората са му дали най-безрисковите съвети.

По-добре да заложи на някой мач, отколкото да те послуша, шанса да спечели е по-голям. Според статистиката само 2-5% от трейдърите и търговците на акции, печелят дългосрочно. така че мисли малко, като раздаваш съвети. Не знам къде ще го намери този трейдър, който да му носи печалба от "реинвестираните" печалби. Ще му донесе 2-3 месеца по 2% печалба и после ще има "кой ми ака в гащите".

18.   Може да говориш със собственик на заведение да купиш билиярдна маса/джага и да получаваш по 60% от доходите от жетони. Предполам и от автомат за кафе на обществено място може да спечелиш. Мисли за малки неща, защото инвестицията не е толкова голяма и дори да "изгориш" ще е с малко. В повечето случаи ще си върнеш инвестицията.

19.   Купи си инструменти и се хвърляй в строителството. Там няма хора, само пенсионери или мързеливи цигани. В случай, че ти се работи де...

20.   19, някой ти е лепнал 1 звезда, но както си забелязал, на повечето хора не им се работи и чакат да падне нещо без много усилия.

21.   Интернет магазин. Или някаква форма на интернет търговия. Перфектно достатъчно са ти средствата. Само помисли коя е сферата, в която се чувстваш най-подготвен и че най-лесно ще се справяш - естествено и да ти е приятно. По-натам ще разширяваш нещата. Никой не слушай, който ти казва да седиш и да чакаш 4 години да завършиш със скръстени крака и ръце. Хората с тази психика знаеш до къде стигат.
В момента всичко е дигитално. Почти няма да имаш разход, освен за хостинг, домейн и поддръжка. Останалите пари ще инвестираш в платени учебни материали за интернет маркетинг (за да знаеш как да рекламираш продуктите или услугите си), както и всичко свързано с търговия. Ако действаш адекватно, упорито и търпеливо, за 6 месеца могат да се постигнат уникални резултати. Точно по мярка за следването ти. По-натам ще доразвиеш всичко. Само че имай предвид, че ще ти отнеме време и усилия да се обучиш в създаването и управлението на магазина. Щом си имал воля да ги събереш, ще имаш и за това. Действаш бавно, последователно и се учиш в движение, както и проучваш за новостите и тенденциите.
В момента е пълно със обществени вълни - като здравословно хранене, естествени продукти и прочие. И доста търговци се завъдиха. Направи си едно проучване и хващай вълната.
Успех!
И един жокер - понякога можеш да се ориентираш какъв избор да вземеш много лесно. Ако над 70 % от хората правят едно и също, правиш точно обратното. И успеха е гарантиран. :D Колкото е шега, толкова е и истина.