Споделена история от На работното място

Защо работодателя не предлага работа на младите хора без опит?
Здравейте, аз съм пускала тема относно това, че не мога да си намеря работа. Любопитно ми е защо на всякъде искат опит дори за елементарна работа, Минимум 1-2 години, най-малко 5 години опит, стаж. Как един млад човек да постъпи в тази ситуация? Като никъде не го взимат, никъде не му дават шанс да се изяви, да пробва.

Толкова ли е трудно да го вземеш да му обясниш в какво се състой работата му и да го пробваш дали може да свикне, дали може да върши тази работа. Да даде шанс на човека да научи нещо ново ако не го знае. Какво му коства да го пробва примерно 2-3 месеца и като види че не става, да го махне да го освободи от работа и да наеме друг човек. Как се добива опит, като дори не ти дават шанс.

Давам пример: Една моя приятелка завършила миналата година приятелят и я уреди за продавачка на закуски, взеха я и вече 5 месец работи. ДА не би да е знаела как се лепят етикети, как се оправят бележки в края на работния ден, но се е научила всичко става с времето си. Днешно време всичко става с връзки, а понякога дори и те не помагат. По цял ден гледам обявите в job. бг и какво като видя нещо просто продавачка, общ работник и други кандидатствам, и нищо. Май тези сайтове са само за да лъжат хората. Дали някои работодател, като е започвал работа е знаел какво да прави, дали на него не му е било също толкова трудно колкото на новопостъпилия.

Съгласна съм, че за по сложна работа като счетоводител, инженер и всякакви такива сложни дейности е нужен опит и добре познаване на дейността, но дори и те се учат и се започва от някъде. Не може примерно на някакъв 20 годишен пикльо наскоро изкарал категория С да му дадеш скъп, голям тир примерно за 50 000 да го кара и да ти разнася стоката. Естествено че ще те е страх да него оберат или да го блъсне някъде. Но моля ако някои работодател, началник или какъвто и да е ако прочете темата ми да се замисли, защо да не даде шанс на младият човек да се изяви, с времето опита се трупа, 3 месеца на едно място после 5 месеца на друго, след това 1 година някъде и ето ти някоя друга година опит, все от някъде се pocva. Всички сме се родили и сме учили, никой не се родил научен да прави това и това. Благодаря! :)

Коментари

51-54 от 54

56.   Абсолютно подкрепям №55.
Човек не успява като само намира кусури и мрънка за всяко нещо. Живота сам ще ви научи.

57.   Защото търсят някой който ще се примирява с жалките им подаяния, с униженията, простоията им и първобитното ниво на т. нар. работни места в България. Щото ако си млад, умен, симпатичен и образован няма да търпиш една минута. То е комплимент за вас млади хора, че не ви взимат, обаче и вие нямате никакъв избор, те ви изгониха от бг

59.   Ако това ще послужи на някой, който има желание за работа, ето каква обява има от днес 16. 01. 2017г.
Става въпрос за работа в бърза закуска - търсят жена(не е уточнена възраст) на бул. "Дондуков", горе-долу срещу радио "Дарик" в центъра на София. Обявата е закачена на едно дърво пред заведението. Името на заведението е "ТИРОЛ".
Четиричасов работен ден, без фиксирани часове(флексибилно работно време), 5. 00лв. /час, плюс % от печалбата на заведението.
------
Подходяща е за студенти също, защото е в района на болница "Царица Йоанна".

Дано да помогне на някой, който наистина има нужда от тази работа. Ще добавя също, че в района се дават и жилища под наем, ако някой го интересува.

60.   Напротив, точно на младите предлага, защото са будали и нямат трудов стаж и не си знаят правата. И на това разчита.

51-54 от 54